Marka sürdürülebilirliği hikayelerini artırmak için pazarlamacılar erişimi yapay zekayla artırıyor.Yazar: Claire Kelly
Çeviren: Aslı Keçeci

Google’ın ABD Creative Works yaratıcı iş ortaklıkları başkanı Claire Kelly, yapay zeka destekli videonun marka değerlerini öne çıkaran önemli hikayeler sunma ve ölçeklendirme potansiyelini gösteren yaratıcı deneylerden elde edilen sonuçları paylaşıyor.

Markaların sürdürülebilirlik taahhütlerini duyurma aciliyeti artıyor. Bölgelerde insanların %78’i büyük işletmelerin iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olma konusunda oynayacakları bir rol olduğunu söylüyor. Ancak Harvard Business Review’a göre, “sürdürülebilirliği savunan amaca yönelik markalar” satın almak istediklerini söyleyenlerin dörtte birinden biraz fazlası aslında bunu yapıyor. Bu, pazarlamacılara markaların sürdürülebilirlik hikayelerini etkili ve akılda kalıcı yollarla anlatmak için daha fazla neden sağlıyor.

Bunu aklımızda tutarak Bayer, Unilever, Uber ve Sephora’yı bu sürdürülebilirlik hikayelerini ön plana ve merkeze koyan çok formatlı, YouTube’a özel video kampanyaları oluşturmaya davet ettik. Çalışmanın arkasındaki ekiplerin tümü, reklam üretiminde Ad Net Zero karbon azaltma ilkelerini izledi.

Lansmandan sonra sonuçları, YouTube’daki reklamlara maruz kalmanın ardından algıyı izleyen bir araç olan Google Brand Lift ile ölçtük. Her kampanyada reklam hatırlanabilirliği, tercih edilirlik ve/veya bilinirlik yoluyla marka yükselişi görüldü ve her marka bağımsız olarak YouTube’da 20 milyonun üzerinde gösterim elde etti. Markaların bu çalışmaya nasıl yaklaştıklarını ve bunu YouTube’un kitleleriyle mümkün olan en yüksek düzeyde alakalı olacak şekilde nasıl optimize ettiklerini burada bulabilirsiniz.

1. Yapay zekanın avantajlarından yararlanmak için yaratıcı çeşitliliği benimseyin

İzleyicilerin cihazlar ve içerik türleri arasındaki yolculukları her zamankinden daha karmaşık olduğundan, dört marka Google’ın yapay zeka destekli Video Erişim kampanyalarını kullandı. Bu kampanya teknolojisi, çok çeşitli yaratıcı varlıklarla beslendiğinde gelişir, böylece medya dağıtımını optimize edebilir ve doğru kullanıcıya, doğru bağlamda doğru mesajla ulaşabilir.

Bayer’in antihistaminik Claritin kampanyası “The DiversiTree Project”, çeşitli formatlarda farklı hikaye anlatım tarzlarına dayanıyordu: Kısa videolar için samimi, doğrudan kameraya anlatımdan, manzara formatları için sinematik hava çekimleri ve seslendirmelere kadar. Bir Video Erişim kampanyasında çeşitli formatlardan yararlanmak, yapay zeka teknolojisinin yayını izleyicilerin ne zaman, nerede ve nasıl izlediğine göre uyarlamasını sağladı.

2. Hedefinizin işi yönlendirmesine izin verin

Herhangi bir iletişim yolculuğuna çıkmadan önce işletmenizi veya marka hedefinizi bilmek önemlidir. Bu hedef, varlıklarınızı yayınlanmak üzere hassas şekilde ayarlarken yaratıcı kararlara yön vermelidir. Bir erişim kampanyasında izleyiciler her reklamda bir dakikadan daha az zaman harcayabilir; bu nedenle, sıkı çalışmak için ilk beş ila 10 saniyeye ihtiyacınız vardır. Bunun tersine, üzerinde düşünme kampanyası hikayeyi anlatmak ve ilgi uyandırmak için biraz daha fazla zaman tanır.

Dove’un sürdürülebilirlik kampanyasının arkasındaki Unilever pazarlama ekibi, yaratıcı ve üretim süreçlerinde optimizasyonları seçerken farkındalık hedefine yöneldi. Artırılmış ses efektleri, reklamın ilk beş saniyesinde güçlü bir etki yaratarak izleyicilerin dikkatini çekecek bir gerilim yarattı. Bazı kampanyalarda izleyicilerin ilgisini çekmek için dikkat çekici bir şarkı kullanılırken, Dove ekibi ses efektlerinin görsel görüntüyü zenginleştirmesine olanak tanımak için kısaltılmış bir parçayı tercih etti. Sonuna kadar izleyen izleyiciler, markanın Güneydoğu Asya’daki Rimba Collective ile olan ortaklığı hakkında bilgi sahibi olacak.

3. İzleyicilerle özgünlük yoluyla bağlantı kurun

İnsanlar markalardan iklim konusunda daha önemli taahhütler görmeyi talep ettikçe, ölçülebilir sonuçların raporlanması güven kazanmak açısından kritik hale geliyor. Bunu anlayan Uber’in sürdürülebilirlik kampanyasının arkasındaki ekip, yalnızca çevre yönetimiyle ilgili bir hikaye anlatmanın yeterli olmadığını biliyordu. Kampanyanın, girişimin emisyonları azaltmaya yönelik beş maddelik eylem planından ipuçları alarak Ad Net Zero ilkelerine bağlı kalması gerekiyordu.

Dokuz farklı ülkede yaşayan ve çalışan 55 sürücüyü öne çıkarmayı umut eden ekip aynı zamanda Ad Net Zero’nun reklam üretim kurallarına da uymak istiyordu. Yerel yaratıcı ekiplerle çalışarak tüm görüntüleri uzaktan kaydettiler. Reklamda kullanılan arabaların tamamı elektrikli araçlardı; Zanaat hizmetlerinin yerini bireysel öğle yemekleri aldı. Ekibin perde arkası yaklaşımı, Uber’deki 63.000’den fazla sürücünün elektrikli araçlara geçtiği yönündeki güçlü mesajın yanı sıra mesajın daha da gerçekçi olmasını sağladı.

4. İpuçlarınızı yaratıcılardan alın

Reklam öğelerini YouTube’a uyarlamanın bir yolu, içerik oluşturucuların en sadık hayranlarıyla nasıl etkileşim kurduğuna bakmaktır. İçerik oluşturucu içerikleri, Chicken Shop Date gibi yumuşak ama şöhret odaklı “konuşmaya dayalı içeriklerden”, Mina Le gibi otoriter ama ulaşılabilir “profesyonel hayran” çekimlerine kadar etkileşimi artırmak isteyen markalar için öğreticidir. İçerik oluşturucular ana akım popüler kültüre son derece kişisel bir yaklaşım sergiliyor.

Video kültürünün unsurlarını kitlenizin tercih ettiği içerikle bütünleştirmeye yardımcı olacak şekilde markanıza uyarlamak performansı artırabilir. Markalar ASMR gibi YouTube trendlerini benimsediğinde de durum aynı. Bitişik içerikle olan bu işitsel, görsel ve anlatımsal rezonanslar, reklamınızın, ne izleyeceğini seçme konusunda her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip olan seçici izleyiciler için daha alakalı görünmesini sağlayabilir. Yapay zeka destekli video çözümleriyle birleştirildiğinde keyif aldıkları estetiğe hitap etmek, markanızın anlamlı bağlantılar kurmasına yardımcı olabilir.

Sephora’nın “Güzellik (Yeniden) Amaçlı” kampanyası, perspektifle oynamak ve özgün, yaklaşılabilir bir şekilde bağlantı kurmak için dördüncü duvarı yıkmak gibi yaygın yaratıcı tekniklerden ilham aldı.

Bir markanın hedef kitlesiyle ilişkisini derinleştirmek ve sonuç elde etmek için güçlü hikaye anlatımından her zaman yararlanılmıştır. Artık pazarlamacıların bu bağlantıyı ve reklam etkisini bir sonraki seviyeye taşıma fırsatı var. Yapay zeka bir ekibin yaratıcı vizyonunu daha geniş, daha ilgili bir kitleye sunduğunda nelerin mümkün olabileceğinin yalnızca yüzeyini çizmiş olduk ve pazarlamacıların ve yaratıcı ortaklarının bundan sonra neler başaracağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/automation/sustainability-stories-and-ai/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin