Marka tutarlılığının sağlanması için 5 önemli ipucu

Coca-Cola markasının neden dünyada en çok bilinen İngilizce kelime olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Sarhoş olduğumu mu düşünüyorsunuz? Değilim.

Coca-Cola, orijinal haliyle ve hala daha en popüler ürünü olan “Kola” ile, gezegenimizde “Tamam” kelimesinden sonra ikinci en popüler kelime olarak kabul ediliyor.

Coca-Cola, çeşitli medya kanalları vasıtasıyla ve yıllar süren akıllı pazarlamaları sayesinde en iyi marka statüsünü elde etti.

Kolanın başarı anahtarı tutarlılık

Markayı çok ikonik ve tanınabilir hale getiren en önemli şey, Frank Mason Robinson’ın 1885’te oluşturduğu basit ve hiç değişmeyen logosudur. Logonun Spencerian yazı tipi fontu, açık beyaz yazısı ve parlak kırmızı arka planı her yaştan insan tarafından iyi bilinmektedir.

Not: Coca-Cola, düşünebildiğim titiz marka tutarlılığının en güzel örneklerinden biridir! Diğer okuyucularınızla paylaşmak için daha iyi bir örnek düşünebilirseniz, lütfen yorum yapın! ((burayı eklemesek de olur aslında ama ne olur ne olmaz diye çevirdim))

Bir markayı büyütmek ve korumak için tutarlılığın kontrol edilmesine yardımcı olan birkaç şeyi sıralamak gerekirse:

 • Markanın, amacına ve sosyal taahhütlerine ulaşmak için profesyonel ve güdümlü olduğunu onaylamak
 • Şirketin hedeflerine ulaşma ve standartları koruma konusunda ne kadar odaklı ve kasıtlı olduğunu göstermek
 • Markanızın benzer endüstrilerdeki başkaları ile karıştırılması veya sizinle aynı ya da benzer adı taşıyanlardan kaynaklanan sorunlardan kaçınmak
 • Algıları yönetmek: Marka değerlerine bağlı kalmak ve halkın gözünde tutarlı bir görüntü sağlamak, insanların markayı görme biçimini, iyi zamanlarda ve kötü zamanlarda şekillendirecektir
 • Uzun vadede daha fazla marka değeri oluşturmak – marka kazanç sağladığında adınız ve logonuz güven ve değer ile eş anlamlı hale gelir ve bu değeri kullanmak için fırsatlar sonunda ayağınıza gelir.
 • Tüketicilerin, ne zaman sizinle iş yaptıklarında ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlamak – para karşılığında hangi hizmet ve kaliteyi alacaklarını ve markanızın diğerleriyle nasıl karşılaştırıldığını bilmek (Coke vs. Pepsi; Ford vs. Chevrolet Hyatt vs Hilton)

Tutarlılık sadece kalıcı bir markanın gayret gösterdiği bir şey veya birtakım şeyleri değiştirmek için denediğiniz şey değildir; tutarlılık, herhangi bir markanın büyümesi ve ömrü için vazgeçilmez bir unsurdur.

Markayı daha sağlam ve tutarlı tutmaya yardımcı olmak için beş önemli ipucu:

 • Tutarlılık sıkıcıdır düşüncesine kapılmayın

Coca-Cola, Apple veya Virgin Records’u sıkıcı buluyor musun? Tüm bu markalar ve  yığının en üstünde, ortasında ve altında kalanlar tutarlılığı, başarı ve uzun ömürün  en büyük üç sırrından biri olarak görüyor.

 • Bütün ekibiniz marka tutarlılığı için çaba göstermeli

Ekip üyelerini aynı sayfada tutmanın en kolay yolu, onlara en sevdikleri şirketin hangisi olduğunu ve neden en çok o şirketi sevdiğini sormaktır. Bunu düzenli olarak ekip toplantılarında yaptığınızda çalışanlarınızın bahsettikleri markaların genel algılarını şekillendiren her çeşit tutarlılık örneği bulacaksınız.

Şirkette kimlerin marka oluşturma sürecinin ilk aşamalarında olduğuna bakılmaksızın herkes, şirket etiket çizgilerinin, sosyal profillerin, forum hesaplarının, logoların ve diğer grafikler ile marka tutarlılığını doğrudan etkileyen diğer herhangi bir şeyin doğru şekilde kullanıldığını düşünmenin neye sahip olduğunu anlamalıdır.

 •   3.“Marka Stil Kılavuzu” yapın

Marka stil kılavuzunda asla değişmeyecek maddeler yoktur. Bir şirketten diğerine çeşitlilik gösterir. Bu kılavuz, marka ve marka bilinci oluştururken malzemelerinizin “adil ve kabul edilebilir” kullanımı olarak değerlendirildiğinde, şirketteki insanlar için temelde kurtarıcıdır.

Dahil etmek isteyebileceğiniz diğer temel bilgiler aşağıdadır:

 • Şirket adı.
 • Görev beyanı.
 • Şirket sloganı.
 • Logo Tasarımı (ları) ve her sunumun ne zaman / nerede yapıldığı.
 • Kullandığınız Renk Şemaları – Markanızla alâkalı olduğu için renk kullanımı hakkında çok detaylı bilgi verin.
 • Tipografi – Blog içeriğinizde, basın bültenlerinde, e-postalarda, satış kopyasında, satış sözleşmelerinde vs. hangi fontlar ve genel yazı tarzı kullanıyorsunuz vb.
 • Görüntü ve fotoğraf stilleri – Piyasaya nasıl görünmek gerekir, farklı stiller hangi şartlar altında kullanılmalıdır vb. (ör. Sıcak / soğuk, doygunluk seviyeleri, uyandırmaları gereken duygular vb.)
 • Kopyalama Kuralları – , marka ismi / marka materyalinde büyük harf kullanımı hakkında ne kadar fazla detay olursa, marka, slogan, feragatname vs. koymak için belirli içeriğe özgü koşullar ve yerler olur.
 • Şirketin markanın kötü kullanımı olarak gördüğü şeylerin potansiyel ve bilinen örnekleri- Şirketin sosyal ve diğer çevrimiçi profillerinde oturum açarken uygun olmayan bir dili kullanan çalışanları gibi

Tüm çalışanlar bu kılavuzun bir kâğıt kopyasını almalı ve gerektiğinde kılavuza bulut üzerinden erişimine sahip olmalıdır.

 •  Markalaştırma malzemesini dağıtan ekipteki herkesin, tüm logolara, grafiklere ve diğer markalaştırma malzemelerine tam erişimine ihtiyacı vardır.

İhtiyacınız olan son şey bir marka hatasıdır çünkü birisi firma logosu gibi kritik bir marka grafiğine kendi yorumunu katarak düzenleyebilir. Şirketiniz ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, ekibiniz yapacakları her görevde marka tutarlılığını korumak için ihtiyaç duydukları tüm araçlara sahip olmalıdır.

 • Şirket içi “Markalaşma Polisi Kadrosu” nu belirleyin

Hepsini yapamazsınız. KOBİ sahiplerinin çok azının marka adı ve marka bilinci oluşturma materyallerinin nasıl dağıtıldığını ve kullanıldığını izlemek için yeterli kaynak ve zamanı var. Kendi küçük şirket içi marka polis ekibinizi oluşturmak için zaten ihtiyacınız olan her şeye sahip olabilirsiniz.

Sizin için çalışan samanlıkta iğne olan türlerini bulun ve resmi marka stili kılavuzunuza aykırı bir şey gördüklerinde onları aramalarını teşvik edin. Ayrıca, markayı oluşturmak ve korumak için sürekli çaba sarf ettiğinizde, kılavuzda bulunan kuralları eklemek ve / veya değiştirmek için yanınıza dokunmalarını teşvik edin.

Sonuç

Marka tutarlılığı, yıllar geçtikçe ve şirket büyüdükçe ısrarla çaba harcamanız gereken bir şeydir.

Bu sayfada bahsedilen beş ipucunu günlük olarak kullanırsanız, daha az marka kötüye kullanımı olur ve firmanızın yanlışlıkla yargılanıp aynı kategoride toplandığını düşünmek zorunda kalmazsınız.

Bu makale, Inc.com’daki girişimciliğin gücünü anlatan bu eski kocaman kahramanı okuduktan sonra kısmen ilham kaynağı oldu.

Kaynak:www.smallbiztrends.com