Markalar emoji kullanımına yöneliyor


Yazan: Ayşenur Savaş

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğu günümüz çağında, emojiler gündelik hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Gerek Instagram ve Facebook gibi sosyal mecralarda, gerek Whatsapp’ta mesajlaşırken bu emojileri kullanıyoruz. 1990’lı yılların sonunda Japonya’da ortaya çıkan emojinin sözlük anlamı resim harf olarak tanımlandırılabilir. O zamandan bu zamana dek emoji kullanımının popülaritesi gitgide arttı. Her geçen gün artan emoji kullanımının ilk sebebi olarak akıllı telefonları göstermek mümkün. Ayrıca emoji kullanmak sözel olarak kendini ifade etmekten daha kolay. İnsanlar emojiler sayesinde duygu ve düşüncelerini daha kolay ve hızlı bir şekilde karşı tarafa aktarıyor. Hem de bunu yaparken çok eğleniyorlar. Emoji’lerin başarılı olmasının en büyük sebebi bu olsa gerek; eğlenceli olması. Hal böyle olunca markalar bu durumu bir fırsata çevirmekten geri durmuyor. Hatta öyle ki sosyal medya ve emoji kullanımına ek olarak kendi klavyelerini yaratan markalar var.

IKEA Emoji klavyesi, Foot Locker ayakkabı mağazasının “Shoemoji” uygulaması, Burger King’in yarattığı emoji klavyesi ve hatta ünlü yıldız Kim Kardashian’ın “Kimoji”si… Bu örnekler gösteriyor ki markalar günlük yaşantımızın her alanında karşımıza çıkarak biz müşterilere geleneksel tüketim örneklerinin dışında yeni deneyimler sunmayı hedefliyor.

Starbucks’tan kahve emojisi

1461748380535

Kendine özgü tarzıyla kahveci olmanın ötesinde bir marka olan Starbucks’ın dünyanın yüzlerce şehrinde mağazası bulunuyor. Sadece kahve ve zengin bir kahve kültürü değil, aynı zamanda bir deneyim sunuyor. Ambiyansı, ürün yelpazesi, kahveleri ve sunduğu hizmetle her zaman farklı olmayı başarıyor. Instagram’ın en popüler markalarından biri olan Starbucks, teknolojiyi yakından takip ederek mobil yatırımlarını sürdürüyor. Önceden iOS ve Android uygulamarıyla müşterilerine online sipariş verme imkanı sundu. Spotify gibi büyük firmalarla anlaşmalar yaptı. Ve bu sayede müşterilerinin özel müzik içeriklerine erişmesine imkan sağladı. Şimdi de emoji dünyasına adım attı. Markanın klavyesinde sıcak kahve emojileri, firma logosu, mağazası, Starbucks yeşili vb. ikonlar bulunuyor. Android ve iOS cihazlarda kullanılabilen klavye, Whatsapp, Facebook Messenger ve iMessage uygulamalarıyla da uyumlu. Starbucks’ın yaptığı açıklamada, şimdilik sınırlı sayıda ikonların bulduğu emoji klavyenin sürekli güncelleneceği söylendi.

basliksiz-1

Kaynak: www.log.com.tr

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin