Markalar kendilerini Z kuşağına nasıl pazarlayabilir?


Yazan: Başak Tunçalp

Z kuşağını 4 kelimede özetleyebiliriz: Dijital, bağımsız, küresel ve korkusuz.

Şu anda 6-20 yaş aralığında olan gençlerin bir diğer adı da “benmerkezli” anlamına gelen “iGen”. Z kuşağının en belirgin özellikleri bağımsızlıkları, özgünlük çabaları ve hayallerinin peşinden koşmaları. Bunların yanı sıra görseli daha iyi algıladıkları için diğer kuşaklara kıyasla daha fazla video içeriği tüketiyorlar. Daima pratik ve fonksiyonu olanı tercih ediyorlar. Bitmek bilmeyen meraklarını beslemek için de olan biteni sorgulamayı ihmal etmiyorlar.

Z kuşağı 2035 yılında dünya nüfusunun %75’ini oluşturacak ve hayal ettikleri şeyleri üretebilecek bir kapasiteye sahip olacaklar. (Youth Analysis 2016,Somera). Yani markalara satın alma açısından fırsat oluşturan en önemli hedef kitleler. Eski kuşaklara kıyasla sosyal medyada (özellikle Snapchat & Tumblr) daha çok arkadaşları/takipçileri var. Dijital ortamda 7/24 sosyalleşmeye çok bağlılar. Aslında bu da narsizmin bir göstergesi. Akıllı telefonlarına olan bu aşırı derecedeki bağımlılıkları, mobil uygulamalara değer kazandırıyor ve onlara ulaşmak için bir kanal yaratıyor.

Z kuşağı için video kuşağı da denebilir. Youtube, Z kuşağı için daha çok bilgi ve ilham kaynağı ve bu kuşağın Google’dan sonra en çok ziyaret ettiği sitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Aktivistler ve büyük düşünüyorlar. Her zaman bağımsız olmak istiyorlar ve otoritenin karşısında duruyorlar. Bu nedenle daha çok kendi işlerini kurarak patron konumunda olmayı tercih ediyorlar. Hükmedilen değil hükmeden taraf olmak onlar için çok önemli.

“Ad Blocking” kullanımı gözden kaçırılmamalı

2016 yılında hazırlanan Trends Report akıllı telefon kullanıcılarının %37’si karşılarına çıkan reklamlara karşı “ad blocker” kullandıklarını belirtiyorlar. Yine aynı raporda, kullanıcıların %42’si ise şu ana kadar “ad blocker” kullanmadığını ancak bundan sonra kullanabileceğini söylüyor. Buna göre genele bakıldığında önümüzdeki yıl %80’lik kesimin “ad blocker” kullanacağı sonucuna varılıyor.

Gençler için durum hiç farklı değil, hatta “ad blocking” gençler arasında daha yaygın!

Z kuşağı sürekli önlerine reklam çıkaran markaları sevmiyor. Reklamlarından kurtulabilmek için “ad blocker” kullanıyorlar. Sosyal medya kullananlar arasında, “ad blocking” en çok gençler arasında yaygın. 2016 tarihli Trends Report 16-24 yaş arasındaki kullanıcıların %37’si çerezleri (cookies) sildiğini, %33’ün ise “ad blocker” kullandığını belirtiyor. Ad blocker kullanım oranı yaş arttıkça düşüyor. “Ad blocker” kullanmalarının başlıca sebebi internette kesintisiz ve kaliteli vakit geçirmek. Reklamlar aynı zamanda cihazların şarjını daha çabuk tüketiyor. Z kuşağı için telefonlarının şarjlarının bitmesi en rahatsız edici durumlar arasında yer aldığı için “ad blocker” kullanımları yaygınlaşıyor. Markalar dijital planlama stratejilerini geliştirirken bu noktaları göz önünde bulundurmalı. 

Z kuşağına yönelik pazarlama yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Pazarlamanın en temel adımlarından biri hedef kitleyi anlamaktan geçiyor. Bu durum Z kuşağı için de geçerli. Onları anlamak için de internet ve mobil cihazları kullanım alışkanlıklarını, değer yargılarını ve benzeri verileri yakından incelemek iyi bir başlangıç noktası.

 • 2017 tarihli The Future 100 Report‘a göre Z kuşağı ayda 3000 üzerinde mesaj alıyor.
 • Vakitlerinin çoğunu telefon başında geçiriyorlar. Bunun sonucunda, mobil cihazlar üzerinden video izlenmeleri gün geçtikçe artıyor. 
 • Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için çabalayan bilinçli markaları seviyorlar. Bu yüzden, sosyal sorumluluk ve sürdürebilirlik alanında aktif markaları tercih ediyorlar. Faydalı bir birey olmak bu kuşak için önemli.
 • “Ünlü” tanımı diğer kuşaklardan farklı. Herkes tarafından tanınan bir ünlü yerine sosyal medya fenomenleri ve Youtuber’lar da bu kuşağın gözünde “ünlü” sayılıyor ve daha çok tercih ediliyor.
 • Markaların karşı tarafa vermek istedikleri fikir kısa ve öz olmalı, pazarlama kampanyalarında nokta atışı yapılmalı.
 • Z kuşağına kendi markalarını yaratma konusunda yardım etmelisiniz.
 • Öncelikli olarak fiyat-fonksiyon dengesine odaklanmalısınız. Fiyatı fonksiyonunu karşılamayan ürünleri tercih etmiyorlar.
 • Markalar sosyal, komik, eğlenceli ve yenilikçi pazarlama yollarını tercih etmeli.

Kaynak:

 • GWI, Trends Report 2016
 • Somera Youth Analysis 2016
 • The Future 100 Report JWT, 2017
RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin