Markalar, Pokemon Go’ya yatırım yapıyor


Yazan: Guadalupe Gonzalez

Çeviren: Öykü Özşahin

Günümüzde online oyun oynama çılgınlığı son derece popüler durumda. Aynı zamanda, yeni ve eşsiz yollarıyla bu çılgınlık çığ gibi büyümeye de devam ediyor. Son zamanlarda ise adını en çok duyar olduğumuz oyun tabii ki Pokemon Go. En azından dünyanın birçok ülkesinde en çok oynanan oyun ünvanına kısa sürede sahip oldu.

Şirketler artık yeni bir pazarlama tekniği olarak, online oyunlar üreterek, bunları akıllı telefonlara indirebilen uygulamalar şeklinde tüketiciye sunuyorlar. Bu tekniği kendi yararı için kullananlar arasında ise en çok bilinen şirketler olarak Zipcar, Stonyfield ve McDonald’s var. Bu örnekler adlarını en yaratıcı biçimde satışlarını arttırabilen şirketler arasına yazdılar.

Geçtiğimiz hafta, araba paylaşım hizmeti sağlayan Zipcar Boston çevresinde Pokemon Go oyuncularına ücretsiz ulaşım sağladı. Oyuncuların tek yapması gereken şey ise yalnızca Zipcar’a nereye arabanın nereye gelmesini istediklerini söylemeleri. Bu şirketin tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmak için son derece akıllıca bir yöntem. Aynı zamanda, Uber da Zipcar’dan geri kalmadı ve “Pokemonların hepsini yakala” başlığı ile müşterilerine hizmetini sundu.

Bunlara ek olarak, bir başka şirket ise organik yoğurt üreticisi olan Stonyfield şirketi. Pokemon Go oynandığı sırada henüz reklam almadığı için, Stonyfield’in aklına çok akıllıca bir fikir geldi: kendi reklamını Pokemon Go oyununun içine koymak. Nasıl mı? Örneğin mesajlaşma uygulaması gibi. Pokemon Go oyuncuları Pokestop’tayken Stonyfield reklamı karşılarına çıkıyor: “Şimdi ise Stonyfield yakalama zamanı”. Eğer oyuncular bu reklama tıklarlarsa, Stonyfield’ın yakındaki mağazaları ve yoğurtlarını nerede sattıkları gösteriliyor.

McDonald’s’da Pokemon Go’ya Yatırım Yaptı

Bir diğer yandan ise, McDonald’s, Niantic ile anlaşma yaptı. Niantic, Pokemon Go oyununun perde arkasında kalan yaratıcıları. Onların sponsorluklarıyla Pokemon Go’nun başlangıç seviyesindeki yerleri oyunculara göstermeye başladılar. Bu servis Japonya’da uygulamaya geçti. Böylece bir trafik yaratıldı ve oyuncuların siteyi daha çok ziyaret etmesi sağlandı.

Dolayısıyla da McDonald’s’ın Japonya’daki pazarında inanılmaz derecede bir artış yaşandı. Geçtiğimiz iki sene, McDonald’s yemeklerinin sağlıksızlığından ve ortaya atılan çeşitli skandallardan dolayı zorluk içindeydi, kazançları düşüşteydi ve geçen sene ise yaklaşık 329 milyon dolar para kaybetmişlerdi. Ancak artık yeniden tüketicinin güvenini kazanmayı başardılar.

http://www.inc.com/guadalupe-gonzalez/pokemon-go-brands-marketing-strategy.html

Yazan: Guadalupe Gonzalez

Çeviren: Öykü Özşahin

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin