Markalar yeni nesil pazarlama trendlerini özel günlerde nasıl kullanılabilir?


Yazan: Cansel Kiraz

Babalar Günü bu yıl 18 Haziran’da kutlanıyor. Baktığımız zaman aslında bir aydan çok daha az bir süre kaldı. Anneler Günü’nde olduğu gibi bu gün de markalar açısından büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz Anneler Günü’nde annelik üzerinden verilen, duygu yüklü mesajlar içeren reklamlar ve kampanyalar akılda kalıcı bir yer edindi kabul edelim.

Instagram, Snapchat ve Facebook gibi uygulamalar Anneler Günü’ne özel yeni filtrelerle kullanıcıların sosyal medyada bir günde daha aktif rol oynamasını sağladı. Ancak özel günlerde artık ilgi çeken daha farklı unsurlar da mevcut.

Geleneksellikten biraz uzaklaşan, dijitale, teknolojiye ve “modern” topluma özgü mesajları içeren, günlük hayattaki rutinlerden kesitler sunan pazarlama modelleri kullanıcılara/tüketicilere artık daha samimi geliyor.

Uzun bir dönem kuşaklar arasındaki farklılıkların ön plana çıktığı, yeni teknolojiye tam olarak hakim olamayan ebeveyn- çocuk arasındaki iletişim üzerinden epey miktarda içerik oluşturuldu. Bu içerikler bazılarına çok samimi gelse de bazıları gerçeklikten uzak buldu.

İşte tam bu noktada yenilikçi fikirler önem taşıyor. Bahsettiğimiz teknolojiye belki ebeveynler tam anlamıyla adapte olamamış olabilirler ama son yıllarda anne ve babaların teknolojiyi benimsemeye ve alışmaya başladıkları göz ardı edilemez bir gerçek.

İçerik oluştururken günümüz şartlarından yola çıkmak insanlara daha gerçekçi gelebiliyor. Bu yüzden 30 saniyelik bir YouTube reklamında ya da Facebook’ta karşımıza çıkan bir görselde gelenekselleşmiş baba figürü yerine akıllı telefon kullanan, sosyal medyada zaman geçiren, internette gazete okuyan bir baba figürü görmek üzerinden yaratıcı içerikler oluşturmak markanız açısından fark yaratabilir.

Örneğin, babasına teknolojiyi öğreten çocuk üzerinden değil, oğluna teknolojinin bilmediği bir yönünü öğreten baba ile yeni ve karşılaşmamızın olağan olduğu bir durumdan içerik yaratılabilir. Facebook’ta çok aktif olan bir baba örneği hiç şaşırtıcı gelmeyebilirdi…

Teknolojiye uyum sağlama eğiliminin dışında bir de cinsiyet kavramı üzerinden oluşturulan içerikler var.

Özellikle Babalar Günü’nde pazarlama modelleri çok uzun süredir erkek çocuk- baba üzerinden ilişkilendiriliyor. Babası gibi giyinen,onun yaptığını taklit eden erkek çocuklarıyla babalar arasında kurulan iletişim izleyiciye duygusal mesajlarla sunuluyor.

Kız çocukları ise daha çok evli, mutlu, babasına saygı ve sevgi duyan görünümde. Oysa ki kız çocuğu da erkek çocuk gibi babasına özenebilir, babasının seçtiği mesleğin peşinden gidebilir, ona çok benzer ilgi alanlarına sahip olabilir ya da benzer tarzda giyinmek isteyebilir.

Markanızın fark yaratmasını ve ilgi çekmesini istiyorsanız farklı yollar kullanarak düşünebilirsiniz. Alışılagelmiş davranışları sergilemek yerine yeni gelişmelere odaklanarak etkili, gerçekçi ve kaliteli içerik oluşturmak mümkün.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin