Yenilenen markalar…
Çeviren: Esma Akın

Carlsberg , 18 ay önce pazarlama başkan yardımcısı Liam Newton’ın şirkete gelişi ve Carlsberg Export adı ile piyasaya sürdüğü yeni kampanyası ile ismini korumaya devam ediyor.

Liam Newton markanın yeniden nasıl canlandırılacağı konusunda ilginç bir yaklaşım benimserken, ürünleri tanıtmak için yeniliklere ihtiyaç duyulduğunu ve müşterilere markayı neden sevdiklerini hatırlatacak pazarlama stratejileri uygulanmasının gerekliliğini dile getirdi ve şöyle dedi:

“Markaların genel kategori öyküsünün içinde olduğunu ve bu girdabın içinde dönüp durduğunu gördüğümüzde ihtiyaç duyulanın yenileme ve yenilik olduğunun kararına kolayca varıyoruz. İhracat ve araştırmak için yapılan kör tadım testlerinde (markasına bakma tadına bak) , herkesin biranın tadını aslında sevdiğini, beğenmedikleri şeylerin marka sunum şeklinin olduğu yönündeydi ve bu testlerin sonuçlarında elde etmeye başladığımız bulgular markayı yeni bir kampanya başlatma sürecine ve başlatılan kampanyada yenilik yapmanın tadımız yerine marka tasarım işi olması yönünde sonuçlandı. Pazarlamacılar genellikle inovasyona kapılırken, markanın altta yatan ürünle birlikte sevgiye ihtiyacı olduğunun farkına varmazlar. Bu yüzden Carlsberg , yenilediği yaklaşımı ile büyük başarılar elde etti. İlk işaretler , satış dışı ve işlem dışı satışların %20 arttığını ve satın alma oranının %8 oranında arttığını gösteriyor. “

Virgin Atlantic pistlere geri dönüyor.

 Virgin Atlantic’te marka ve yaratıcılık departmanına Ted Baker’dan ayrıldıktan sonra katılan Micheal Stephans grubun ilk üyesi olduktan sonra başlattığı ‘Let It Fly ‘ kampanyası ile lansmanından önce daha fazla yaratıcılık yarattığı için markaya genişleme fırsatı sundu.

Umut işin yaratıcılığını kıracak ve dijitalin markanın günlük yaratıcı sürecine daha iyi dahil edilmesine yardımcı olacaktır vizyonuyla yola çıkan ekip ise “Virgin Atlantic’teki şirket içi işbirliğimiz her geçen yıl daha da önemli hale geldi fakat farklı dijital yeteneklere hala ihtiyacımız var” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 Micheal Stephans, pazarlama haftasını da göz önüne olarak şunları ekledi: “Dijitallik artık yalnız bir departman değil her şeyin içine dokunmak zorunda kaldığından dolayı ortaya çıkan roller zamanla sosyal içerikle reaktif olabileceğimiz ve bir ajansa güvenemeyeceğimiz anlamına gelecektir. Animasyon ve hareketli grafikler için daha fazla talep günden güne artmakta. Fotoğraf ve videoların her zamankinden daha da önemli bir hale geleceği aşikar.”

Markanın ekibi aynı zamanda kendine yaratıcı ve tasarım yöneticisi, hareketli grafik ve animasyon konusunda uzmanlaşmış kıdemli bir dijital tasarımcısı, şirket içi fotoğrafçı, fotoğraf üzerine çalışan yaratıcı bir içerik yapımcısı ve bir stajyer arıyor.

Facebook’a karşı tepki sürüyor.

İletişim ağını Oracle , Experian ve Acxiom gibi brokerlarla paylaştığı ve veri miktarını , özellikle de reklam verenlerin tüketicileri çevrimdışı davranışlarına göre hedeflemelerini sağlayan ortak kategoriler aracını azalttığı şeklinde çıkan Facebook’a karşı haberler artmaya devam ediyor.

Olaylardan sonra ise açıklama yapan Facebook ekibi, veri uygulamalarını temizlediğini ve kullanıcılara, reklamcılara ve düzenleyicilere endişelerin dinlendiğini kanıtlamak için verileri müşterileri hedeflemek için kullanan kişilere karşı gerekli şeyleri yapmak konusunda harekete geçti.

Ace & Tate gözlük pazarını sarsacak bir hareket ile geri dönüyor.

Yeni bir kampanya hazırlamaya başlayan Ace & Tate ekibi, müşterilerin deneyimlerine odaklanarak, dijital yeniliklerle gözlük satın alma şeklini yeniden tanımlamak için bir araya geliyor.

Mağazalarında butik bir his yaratma vizyonuyla yola çıkan ekip ücretsiz göz testleri fırsatı sunmayı da müşterilerinden esirgemiyor. Tasarımını kendi bünyesinde yaratıp gereksiz aracıları ortadan kaldırmak konusunda da farklı bir tavır sergileyen marka yeni başlatacağı kampanya ile tekliflerinde dijitalleşerek sanal bir deneme servisi ve müşterilerin sadece akıllı bir telefon ve bilgisayar kullanarak görme yeteneklerini test etmelerine olanak sağlayan sanal bir çevrim içi göz testi planlarına önemli ölçüde yatırım ayırmakta.

Markayı tanımak için insanlara ulaşmanın gerekliliğini vurgulayan İngiliz tasarımcı ve aktivist Yinka İlori, Avrupa’nın dört bir yanında ‘Sokak Kadrosu’, insanın altı portresini içeren bir filmin yanında , dış ortamlarda çalışan ilk büyük kampanyasını başlatmak için müzisyen Lena Willikens ve şarkıcı , sosyal hizmet uzmanı Mona Morssy ile birlikte çalışmalarını hızlandırmaya başladı.

Kaynaklar:

www.marketingweek.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin