Markaların atması gereken sıradaki adım: Streaming


Yazan: Can Güneri

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat’in ardından Youtube da Streaming (Yayın akışı) trendine katıldı. Streaming teknolojisi şimdiden milyonlarca sosyal medya kullanıcısı tarafından günlük hayatlarını paylaşmak için kullanılıyor fakat pazarlamacılar henüz bu eğilime tamamen uyum sağlayabilmiş durumda değil.

Sosyal medyada reklam geliri ve büyümeyi arttırmak için geçtiğimiz bir yıl içinde kullanılan en başarılı yöntem video oldu. 2016’da kar marjını neredeyse 3’e katlayan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, videonun öneminin altını şu sözleriyle çizmişti. “Video’nun ilk sırada olduğu bir dünya görüyoruz.’’ Instagram’ın global canlı yayınlara başlamasının ardından, Pinterest de birincil statik reklam formatı olarak videoyu belirledi.

En çok izlenen streaming

 Sosyal medya kullanıcıları için bilgiye en hızlı yoldan ve direkt olarak ulaşmak hayati önem
taşıyor. Bu özellik kronolojik yapısı sebebiyle Twitter için çok önemli. Bunun güncel bir örneği Donald Trump’ın başkanlığa kabul töreninde görülmüştü. Bu törenler, şu ana kadar yayınlanan en fazla canlı ‘stream’ rekorunu kırmıştı. Bir rapora göre, sadece Twitter’dan 6.8 milyon kişi bu olayı canlı izlemiş bulunmakta.

Canlı yayın akışı aslında çoğu kişinin tahmininden çok daha uzun süredir kamu
tarafından kullanılmakta olan bir araç. Örneğin Twitch, izleyicilerin başka oyuncuları video oyunları oynarken canlı izleyebilecekleri bir platform. Twitch’in başarısı, 100 milyonu aşkın organik kullanıcısı ve 1 milyonu aşkın yayıncısından anlaşılabilir. Hiç şüphe yok ki Amazon’un Twitch’i satın alması da bu başarıya bağlıdır. Twitch’in başarılı olmasının sırrı, dünyanın her yerindeki genç sosyal medya kullanıcılarının alışkanlıklarını çok iyi analiz edebilme ve buna uyum sağlayabilmesinde gizlidir.

Başarılı olmak için

 Streaming konusundaki anahtar element, işin sosyal yönü. Canlı yayınları
kullanmayı planlayan pazarlamacıların aklında tutması gereken şey şu: asıl
önemli olan izleyici sayısı değil, marka ve tüketici arasındaki etkileşim. Streaming, markalara TV yoluyla ulaşmanın çok zor olduğu genç, mobil odaklı bir hedef kitleye ulaşma şansı tanıyor. Artık pazarlamacılar için canlı yayınlar yoluyla marka etkileşimini arttırma zamanı geldi. Pazarlama dünyasında canlı yayın akışları güçlü bir alet haline geldi.

Tüketiciler buna çoktan hazır, peki sizin markanız da buna hazır mı?

Kaynaklar

www.convinceandconvert.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin