Markaların avantajlı yeni mecrası: Instagram hikayesi


Yazan: Dalia Kitmani

Fotoğraf paylaşımı denilince akla ilk gelen uygulamalardan birisi haline gelen  popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın IOS ve Android kullanıcıları için yayınladığı en son güncellemesi “Instagram Hikayesi” Snapchat’e rakip oldu. Kullanıcıların fotoğraf veya videolar çekerek kendi takipçileri ile bunları 24 saat süreli olarak paylaşabildiği bu özellik kullanacıların yanı sıra markaların da hedef kitlelerine ulaşımı konusunda yeni bir kanal haline mi geliyor?

Hali hazırda tüm dünyada çok yaygın olan Instagram üzerinden satış, markaları bu popüler sosyal medya mecrasını hedef kitlelerine ulaşmak için yoğun bir iletişim kanalı olarak kullanmaya itiyor. Bu nedenle son zamanlarda markalar günde ez az 1-2 paylaşım yapmayı ihmal etmiyor.

Yukarıda bahsettiğim Instagram Hikayesi özelliğiyle de markaların daha fazla, çeşitli ve yaratıcı içerikler yaratma şansı oluyor. Hatta sadece mesaj iletmekle kalmayıp iyi bir strateji kullanılırsa bu özellik sayesinde daha samimi bir dil ile marka algısını geliştirmek de mümkün. Sosyal medyayı en aktif kullanan markalardan; Garanti Bankası bunun farkında olacak ki Instagram Hikayesi üzerinden Türkiye’de ilk defa bu yol ile gerçekleşen bir yarışma düzenledi. “Bir Garanti Hikayesi” adını taşıyan yarışma, Instagram Hikayesi özelliğinin dinamiklerine uygun bir kurguyla oyunlaştırıldı. Instagram kullanıcılarının takip ettiği hikayeler üzerinden yapılan yarışma, her gün yenilenen sorularla 3 gün boyunca devam etti. “Hikayeler” özelliğini kullanan Garanti’nin Instagram hesabından hikayeler paylaştığı yarışma kapsamında, Garanti’de 1 ay içerisinde yapılan işlemlerle ilgili sorular soruldu. Kullanıcılar, birbirine yakın 3 seçenek arasından doğru olduğunu düşündüğü cevabı “Hikayeler” üzerinden “mesaj gönder” özelliğini kullanarak iletti. “Hikayeler” üzerinden bir sonraki hikaye paylaşılana kadar doğru yanıtı bilen kullanıcılar 50 TL değerinde iTunes hediye kartı kazanma şansı yakaladı. Bu sayede Garanti Bankası müşterileriyle 3 gün boyunca interaktif iletişime geçti.

instagram-yaris%cc%a7ma

Markaların müşterileriyle aktif olarak iletişimde kalması müşteri memnuniyetini bir hayli yükseltecek nitelikte kalmıyor uzun vaadede marka değerine pozitif bir geri dönüş sağlıyor. Markalar için bunu sağlamak ise sürekli gelişen dijital kanallar dünyasına hızlıca adapte olunduğunda hiç de zor gözükmüyor. Bakalım, Türkiye’de Garanti Bankası ile başlayan “Hikayeler” özelliğinin markalar tarafından yaratıcı kullanımı nasıl şekillenecek?

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin