Markaların Noel reklamları


Yazan: Gizem Gündal

Batı dünyasında Noel hazırlıkları başladı. Türkiye’de her ne kadar Noel günü kutlamaları yapılmasa da, yılbaşının etkilerini yavaş yavaş hissediyoruz. Sokaklarda ve mağazalarda ışıklandırmalar, süslemeler yerlerini almaya başladı. Yeni yıla hazırlandığımız şu günlerde değişik markaların Noel reklamları birer birer vizyona giriyor.

Reklam izlemeyi tercih etmeyen insanlar bile Noel reklamlarına özel bir ilgi duyuyor. Zira Noel reklamları farklı bir duygu veriyor insanlara. Markalar da bu durumu üzerimizde daha fazla hissettirerek reklamlara imza atıp etkilerini arttırıyorlar. Markalar bu dönemde genellikle aile, dostluk üzerinden duygusal mesajlar vermeyi tercih ediyor. İlk yayınlanmaya başlayan, dikkat çeken ve hemen pek çok kişi tarafından paylaşılmaya başlanan reklamlara birlikte göz atalım.

Sainsbury’s

Sainsbury’s bu yıl ‘En iyi hediye’ adı ile bir animasyon reklamını tercih etti. Reklam filminde çok çalışan bir baba ve ailesinin isteklerini yerine getirmek için bulduğu farklı çözümü görüyoruz. James Corden’ın seslendirilmesiyle esprili bir şarkı animasyona eşlik ederken; ailenin ve dostluğun önemi vurgulanıyor.

M&S

M&S ise; ‘Bayan Claus ile tanışın’ kampanyasıyla karşımıza çıkıyor. Santa Claus adıyla anılan Noel babayı ve onun eşi Mrs Claus’u görüyoruz. Santa Claus çocukları mutlu etmek için hediye dağıtma görevine giderken, Mrs. Claus’a bir çocuktan gelen duygusal mektupla birlikte onunda çocukları mutlu etmek için çalıştığını görüyoruz. Esprili ve duygusal bir şekilde günümüze uyarlanmış Bay ve Bayan Claus’lar bize kardeş olmanın önemini ve mutluluğunu anlatıyor.

John Lewis

Her yıl daha duygusal Noel reklamlarıyla karşımıza çıkan John Lewis bu yıl ‘Buster the Boxer’ kampanyasıyla daha eğlenceli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yatakta zıplayan küçük kızı köpekleri Boxer izliyor ve annesi yataktan inip uyumasını söylüyor fakat o sırada kızın babasının dışarıda Noel hediyesi olarak kızına trambolin kurduğunu görüyoruz. Küçük kız uyuduktan, trambolin de bittikten sonra gece bir sürü hayvanın trambolinin üzerinde eğlendiğini, zıpladığını görüyoruz ve ailenin tatlı köpeği Boxer’ın üzülerek izlediğini. Sonrasında olanlar ise Noel’in gelişinin keyifli bir kutlamasına dönüşüyor.

Amazon

Amazon bu yıl karşımıza birbirinden çok farklı iki dinde olan insanı bir araya getiriyor. Bir papaz ve bir imam. İmam ile papazın keyifli bir sohbet yaşıyorlar. Veda vakti geldiğinde ayağa kalktıklarında ikisinin de dizindeki ağrı fark ediliyor ve buluşma bittiği anda birbirlerine hediye almaya karar veriyorlar ve Amazon’a giriyorlar. İki arkadaşta aynı hediyeyi seçiyor. Dinleri, ırkları çok farklı dahi olsa insanların dost olabileceğini, dostluğun önemini vurgularken, yaşadıkları sorunlarla aslında tüm farklılıklara rağmen herkesin bir şekilde aynı olduğunu bize gösteriyorlar.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin