Markalaşmak veya markalaşamamak işte bütün mesela bu!
Yeni bir ürünü tanıtmak, rakip ürünlerin arasından sıyrılmak en büyük zorluklardan biridir. Markanızla ne kadar farklılaştırmanız gerektiğini doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Pazarda olmayanı bulmak ve yepyeni bir ürünle piyasaya girmek inanılmaz bir fırsat gibi görünebilir. Ancak, yenilikçi bir ürünü farklılaştırmanın püf noktası, insanları bu yolculuğa nasıl dahil edeceğinizi bilmektir. Eğer ürününüz o kadar farklı ve alışılmadıksa, insanlar için bir kez eğlence için satın aldıkları ve sonra unuttukları bir yenilik haline gelme riski taşır, örneğin astronot dondurması gibi. Uzun süre boyunca piyasada olmak ve markanızı tanıtmak istiyorsanız hem rakiplerinizden sizi ayıracak belirgin bir özellik bulmalısınız hem de tüketicilerin o pazarda neyi tercih ettiğini bilerek, o çizgiden çok uzaklaşmadan hareket etmelisiniz. Bu bir denge işi diyebiliriz.

Fotoğraf: iStock
Farklılaşmak

Eğer çok rakibiniz olan bir sektördeyseniz ve henüz tanınmamış bir markayla yeni bir ürünü piyasaya sürüyorsanız, insanların almaya alışık olduğu ürünleri bırakıp sizi tercih etmesi için sizi farklılaştıran bir noktaya ihtiyacınız var. Ayrıca şirketinizin bir hikayesi olmalı. Vizyonunuz, misyonunuz, bu şirketi neden kurduğunuz bütün bunlar bu hikayenin içinde olmalı. Çünkü günümüzde tüketiciler devamlı satın aldıkları markanın temsil ettiği değerlere, hikayelerine de önem veriyor.

Farmer’s Fridge 2013 yılında başlarken, tren istasyonları ve havaalanlarındaki ışıl ışıl otomatlar arasında fark yaratması gerekiyordu. Varolan otomatlar içinde sadece cips, çikolata gibi paketlenmiş ve abur cubur diyebileceğimiz yiyecekler vardı. Farmer’s Fridge sağlıklı ve taze yiyecekler için tamamen yeni bir otomat icat etti. Farmer’s Fridge bu misyona sadık kaldı ve şimdi ülke genelinde 400’den fazla otomata sahip. Bu süre zarfında, misyonunu, vizyonunu ve amacını değiştirmedi. Tüketiciler, Farmer’s Fridge’i daha sağlıklı ve pratik bir seçenek olarak algıladılar. 

Benzer şekilde, Airbnb, online seyahat ve otel rezervasyon sitelerinin arasında fark yaratmak zorundaydı. Airbnb kurulduğu dönemde internete olan güven bu kadar değildi ve var olan bütün siteler aylık kiralık evlerden ya da otel sitelerinden oluşuyordu ve ev sahibi ile birebir iletişime geçemiyordunuz. Airbnb bambaşka bir perspektifle bu işe girdi. İşletmeyi bireysel ev sahipleri ve evler etrafında şekillendirerek, beklendiği gibi kurumsal varlıklardan ve kutu binalardan farklı bir hikaye anlattılar. Ve o zamandan beri platform 7 milyondan fazla liste ile büyüdü. “Deneyimler” kısmı ve başka fırsatlar eklediler, ancak “ait olma” veinsan bağlantısının gücü sabit kaldı.

Farklılaşma aynı zamanda ürün adlandırma da olabilir. Uber, adında “taksi” veya “araba” ile ilgili bir varyasyon kullanabilirdi, ancak araba hizmetinin veya taksi hizmetinin ne sunabileceğinden uzaklaşmak ve ekstra bir şey yapıyor gibi göstermek için benzersiz bir isim seçti. Şimdi müşteriler, InDrive veya diğer hizmetleri kullanıyor olsalar bile “Uber”ı bir fiil olarak kullanıyorlar. Tıpkı “Selpak”ın bir marka olması ama insanların bu kelimeyi “mendil” kelimesi yerine kullanması gibi. Bu, şu anki rekabetin ötesine uzun vadeli düşünmeyi gösteriyor. 

Yenilik getirmek

Ürün yaşam eğrisi diye bir şey var. Bu grafikte ürünün ilk çıktığı zamandan tamamen piyasadan çekildiği zamana kadar ürünün geçtiği aşamaları görüyoruz. Büyük markalar bu ürünün olgunluk sürecini tamamladığında düşüşe geçeceğini bildiğinden hemen ürün hakkında bazı yenilikler yapıp, bazı şeylerini değiştirererek, bazen yeni modeller çıkartarak ürünü tekrar piyasaya sürerler. Mesela UGG, mini ugg modeli satış rekorları kırdığı günden 1 ay sonra ultra mini modelini çıkardı ve piyasa buna da doyduğu zaman ugg terlikleri piyasaya sürdü ve bu sezon kimsede mini ugg görmüyoruz ama ugg terlikler görüyoruz. Böylece o ürünün ömrü bitse de markanınki bitmiyor. 

Ürün yaşam eğrisi

 

Benzer şekilde, Air Force modeli doyum noktasına ulaştığında, Nike Dunk modelini piyasaya sürdü. Aradaki benzerlikler bariz olsa da Dunk modelineeklenen yenilikler sayesinde bu modelinde dünya genelinde stokları tükendi. 

Fakat burda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta: özünden uzaklaşmamak. Her markanın kendine ait karakteristik özellikleri var. Sizinkini belirlemeniz ve bu yoldan sapmamanız gerekiyor. UGG ve Nike yeni modeller çıkartarak satış rekorları kırdılar fakat bunu yaparken kendi tarzlarından asla taviz vermediler. 

İleriyi düşünmek

Geçmişten bugüne marka kurmakla ilgili en büyük değişen şey ise piyasada kendinize yer bulmanızın zorlaşması. Zamanında çok fazla rekabet olmadığı için kurulan markalar zaman içinde devleşmiş ve piyasalardaki yerini alabilmişti. Fakat artık o kadar çok büyük marka ve rekabet var ki işiniz eski dönemlere kıyasla zor. Bu sebeple artık bir marka kurarken satacağınız ürün veya hizmetin ileriye hizmet etmesini göz önünde bulundurmak çok önemli. Bu ürünün sadece bugün için değil, aynı zamanda beş yıl sonra da talep görüp görmemesi markanın sürdürülebilirliği açısından çok önemli. Dünyanın nereye gittiğini öngörmeli ve bir pazar yaratmalısınız, böylece şu an olduğunuz yerden birkaç adım önde olursunuz. Geçmişten bugüne iyi anlamda değişen tek şey ise globalleşmek, tüketiciye ulaşmak, kendinizi reklamlarla tanıtmak çok daha kolay.

.Risk almaktan korkmayın. Eğer gerçekten yenilikçi bir şeye yatırım yapıyorsanız, sürekli kendinizi tanıtmaya çalışmak ve farklılaşmaya çalışacaksınız. Ancak insanların ürünü tanımaması veya nasıl hayatlarına uyduğunu anlamamaları nedeniyle kaybetme riski taşırsınız. Farmer’s Fridge, Airbnb, Uber bunları hepsi yepyeni bir deneyim sunmak için bütün yatırımlarını riske attı. Tabii bu riski almak içinde bu ürünün veya hizmetin fonksiyonel bir değeri olması gerekiyor. Gerçekten insanlara bir kolaylık sağlayacak, ya da hayatlarında bir yere dokunacak bir ürün üretmeniz gerekiyor. Aslında en doğru başlangıç sorusu “Bu ürünü/hizmeti ben tüketici olsam kullanır mıydım?” sorusudur. Şu an aklınızdaki iş fikirlerini tekrar bir gözden geçirin. Siz tüketici olsanız o ürünü/hizmeti kullanır mıydınız?

 

İlginizi çekerse size bazı büyük markaların kendi hikayelerini anlattıkları reklam filmlerinin olduğu bir link bırakıyorum: https://ajansara.com/

Referanslar;

https://evrenatlasi.com/airbnbnin-kurulus-ve-yukselis-hikayesi/

https://ajansara.com/en-iyi-7-marka-hikayesi-ornegi/

Güçlü Markalar Yaratmak- David Aaker

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin