Gelmiş geçmiş en lezzetli içerik pazarlamaları


Yazan: Mishal Omar

Çeviren: Erim Can Kalkan

2016 yılının başından itibaren artık restoranlar da pazarlama hilelerine başvurdu, hatta bu pazarlama hileleri gördüklerimizin en lezzetlisi! Restoran alanında markalaşma fikirleri iki farklı tema doğrultusunda ilerlemeye ve gelişmeye başladı. Bu iki farklı temayı incelediğimizde karşımıza şunlar çıkıyor; Birinci olarak bir anda ortaya çıkan ve çok özel amaç içeren temalar yani kısaca açıklarsak aniden gelen ilham kaynakları. İkinci olarak ise menüde bulunan ve doğrudan müşteriyi şaşırtan maddeler.

Bu bağlamdaki en önemli örneklerden biri ise California eyaletinde bulunan Fresno bölgesindeki Powamekka kafesi. Powamekka, menüsünü müşterilerinin asla unutamayacağı bir temada hazırladı. Dünya çapında tanınan şarkıcı Tupac Shakur’un ölümünün üzerine menüsünü bu şarkıcının ikonik rap şarkıları üzerine bir temada baştan yaratan bu kafe çok fazla beğeni topladı. Bu yaratıcılığın en büyük örneği ise menü açıldığı zaman kapanana kadar Tupac’in şarkılarının çalınması.

Buna benzer göze çarpan bir başka örnek ise “Şok Yemekler”.  Akılda kalıcı mavi hamburger ekmekleri Avusturalya’daki bir restoranda ortaya çıktı. Avusturalya’daki bu restoran mavi hamburger ekmeklerini X-Men filminden esinlenerek yarattı. Bir başka şaşırtıcı menü örneği vermemiz gerekirse bu kesinlikle Wendy’s Truffle Bacon Cheeseburger restoranı. Wendy’s Truffle Bacon Cheeseburger restoranında yapılan leziz hamburgerlerde truf mantarlı ve sarımsaklı mayonez kullanılıyor. Kullanılan truf mantarlı ve sarımsaklı mayonez kesinlikle bildiğimiz alışıla gelmiş fast food zincirinin dışına çıkıyor.

Yurtdışındaki bu gelişmelerden sonra biraz da Türkiye’yi incelemek gerekiyor. Peki, yemek kültürünün git gide geliştiği ve değiştiği İstanbul’a şöyle bir göz atınca yukardaki yazıda paylaştığımız tematik menü örneklerinden karşımıza benzer neler çıkıyor?

İzzet Çapanın eseri olan Akatlar – Beşiktaş’ta yeni faaliyete giren “Beer Hall” tematik menü konusunda bizi mutlu eden bir girişimde bulundu. 1994’ten 2004’e kadar başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyanın beğenisini almış ve birçok insanla özdeşleşmiş “FRIENDS” televizyon dizisinin temasını Beer Hall’ün menüsünde ve hatta mekanın iç dizaynında bulmak mümkün. Mekana girdiğiniz zaman barda hazırlanan bir çok içki isminden tutun, oturduğunuzda masaların üstünde bulunan yemek servislerine kadar bir çok yazı ve tasarım Friends hayranlarının dikkatini çekecek türde hazırlanmış. Bu gelişme ister istemez ufak detaylarla sizi mekana bir adım daha bağlıyor. İnsanlar, özdeştikleri film veya dizi temalarını ilk defa gittikleri bir mekanda fark ettikleri zaman kendilerini daha rahat hissediyor.

Kaynak: http://www.trendhunter.com/slideshow/october-2016-restaurant-branding

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin