Markanızı doğru pazarlayan kişiyi bulmanız için 10 İpucu


Yazan: Gabrielle Pickard-Whitehead

Çeviren: Gizem Berberoğlu

Doğru etki pazarlamacısı, belirli bir endüstri içinde güvenilir bir kaynak olarak kabul edilen bir marka için harikalar yaratabilir. İşlettiğiniz endüstriyi, sattığınız hizmetleri veya ürünleri, etkili, güvenilir bir kaynaktan gelen tek bir olumlu öneri ile marka bilinirliğini oluşturabilir ve işinizi daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Markanız için doğru etki pazarlamacısını bulmak ilk hedefiniz olmalı. Doğru düşünce liderini bulmaya başladığınızda işinize doğru yönde bir adım atabilmek için, Small Business Trends, etkileyen pazarlama platformu Grin’in CEO’su ve ortak kurucusu Brandon Brown ile görüştü ve Grin’in görüşlerini paylaşmasını istedi.

Markanızı etkileyenleri bulmak için ipuçları

Markanızı etkileyenler nasıl bulunur?

  1. Hedef ağlarınızı anlayın

Brandon Brown, doğru etkeni ararken hedef ağlarınızı anlamaya çalışmanız gerektiğini söylüyor. Örneğin, hedef kitleniz için hangi ağlar en etkili? Hedef ağlarınızı anladığınızda, böyle ağlarda var olan bir etki pazarlamacısı belirleyebilir ve muhtemelen belirli hedef ağlarında markanızı etkili bir şekilde tanıtabilirsiniz.

 

  1. Markaya odaklanın

Markanız amaç için uygun mu? Doğru etki pazarlamacısını aramadan önce markanızın kitleniz için tanımlanabilir olmasını sağlayabilmek için öncelikle tanımlanmış ve açık bir marka amacına sahip olduğunuzdan emin olun.

 

  1. Etkilenen kullanıcı kitle analizi

Markanız için mükemmel etki ararken, Brandon Brown etkilenen kitlenizi analiz etmenizi öneriyor. Vericinin izleyici ve takipçileri, kendi hedef kitleniz ve takipçilerinizle karşılıklı anlaşıyor mu? Anlaşamıyorsa, o belirli etki sahibi markanızın hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olacak doğru kişi olmayabilir.

 

  1. Etkilenen veteriner girişimcileri

Sosyal medya platformlarında en fazla katılımı hangi etkilenenler oluşturuyor? En aktif sosyal varlığı, en fazla takipçisi olan ve en çok içeriği sunan hangisi? Bir etkileyici seçmeden önce, sosyal medya kanallarını inceleyin ve azami etkileşim yaratanları tercih edin.

 

  1. Etkileyenlere mesajınız için bir çerçeve yaratın

Etkiyi üreten bir markanın markanıza sponsor olmasının getirdiği azami etkinliği sağlamak için etki pazarlamacısını mesajınızın çerçevesi ile birlikte sunmayı unutmayın; bu, kampanyanın temel amacını ve hedeflerini vurgular. Bu sayede hem kendinizin hem de etkileyicinin işinize devam edip etmediğini daha iyi anlamasını sağlar.

 

  1. Etkileyenlerin yaratıcılığını bastırmayın

Etkileyiciyi, yaratıcılığını zorlayacak kadar çok bilgi, strateji, hedef ve talep ile bombalamayın. Etkilenen kişiye yaratıcılığının ve bilginin işinize en fazla yararı olmasına izin verecek kadar yer sağladığınızdan emin olun. Brandon Brown’ın dediği gibi: “Etkiliyici’nin yaratıcılığını bastırmayın.”

 

  1. Araştırma araçlarını kullanın

Grin gibi etkileyici pazarlama araştırma araçlarını kullanarak, etkileyicileri binlerce çıkar arasında akıcı bir şekilde bağlamsal arama sonuçları sunarak, segmentlere ayırarak, endüstriniz için ve belirli işletmeniz için doğru etki pazarlamacısını tanımlamak ve bulmak için etkin ve verimli bir yol olur. Bu tür gelişmiş araçlar, küçük işletme sahiplerinin, nüfuz sahibi araştırmaları ve etkileşim verilerini kolaylıkla organize etmelerine yardımcı olur.

 

  1. İş birlikleri yapın

Rolleri geliştikçe ve büyüdükçe, etkileyenler markalarla ve işletmelerle daha büyük özgünlük ve iş birliği arıyorlar. İşbirliğinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak, daha geniş bir kitleye ulaşıp bunlarla etkileşimde bulunmak için içeriğiniz markanızla etkileşimciniz arasında iş birliği içinde ele alınmalıdır.

 

  1. İçeriği ücretli yöntemler ile artırın

Grubunuz için en nitelikli nüfuz pazarlamacısını tanımladıysanız ve geniş bir yelpazede takipçilere yeni ilgi çekici içerik kaynağı getirirseniz, Grin’in CEO’su ve kurucuları, içeriği ücretli yöntemlerle artırmayı ve erişimini optimize etmeyi öneriyor.

 

  1. Otantik olun

Son olarak, Brandon Brown, markanız için doğru etki yaratan insanları ararken her zaman orijinalliğin gittiğini söylüyor. İçeriği otantik kılacak ve sosyal kanalları içerikle içerikle doldurmaktan kaçınarak, markanızın sosyal alanlardaki cazibesini en üst düzeye çıkaracak ve seçtiğiniz nüfus pazarlamacısından en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacak.

Kaynak: https://smallbiztrends.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin