Markanızı güncellemek için 5 basit adım

Her girişimci bilir ki, işlerini yeniden canlandırma süreci, iş fikirlerini hayata geçirmek kadar karmaşık ve zahmetli olabilir. 

Girişimciler çoğu zaman markalarını güncellemede başarısız olurlar ve bu genellikle büyük kayıplara ve hatta işletmelerinin ölümüne yol açar.

Öyleyse, işinizi geliştirmenin, hizmetlerinizi genişletmenin ve müşterilerin zihninde markanızı yeniden keşfetmenin en iyi yolu nedir? Cevap markalaşmada yatıyor ve bunu etkili bir şekilde yapmak için, yönetsel zihniyetinizi çıkarmanız ve girişimci ruhunuzu kucaklamanız gerekir.

Müşteriler markalaşmaya dikkat eder

Integer Group’a göre, tüketicilerin %77’si ürünlerinizi markanızın adına göre satın almaya karar vermekte ve bu da müşterilerin markalaşmaya çok özen gösterdiğini gösteriyor. Bu nedenle, markanızı konumlandırmak ve olağanüstü kalite sunan bir otorite olarak duruşunu sağlamlaştırmak için zaman ayırın.

Markanızı güncellerken bu 5 basit adımı izleyin

Hiçbir marka durgun kalmamalıdır. Marka güncellemeleri, bir işletmenin pazardaki değişikliklere uyum sağlamasına ve müşterilerinin ilgisini çekmesine yardımcı olur.

Ancak, tam bir yeniden markalamanın, işletmenizin performansını yokuş aşağı gitmekten kurtarabilecek çok faydalı bir çaba olmasına rağmen, aynı zamanda tehlikeli olabileceğini de unutmayın. Bu nedenle, markanızı güncellemenin doğru zamanının olduğuna inansanız bile, hemen devreye girmeden önce test ettiğinizden emin olun.

Yeniden markalaşmadan bahsetmişken, işte gereksiz çaba, zaman ve para harcamadan markanızı güncellemenize yardımcı olacak beş kolay adım.

1.Yeniden markalaşma için güçlü bir sebep

Eski deyişi hatırlayın, “Çalışıyorsa dokunmayın.” Trendler veya kozmetik bir makyaj isteği, markanızı güncellemek için motivasyonunuzu artırmamalıdır.

Yeniden markalaşma ihtiyacınızı etkilemesi gereken birkaç şey burada.

-Sektörünüzde öne çıkın.

-Daha iyi bir marka imajı yaratmak.

-Yeni müşteri demografisine ulaşmak.

-Eski markanızı modernize edin.

-Müşteri geri bildirimlerine yanıt vermek.

Şimdi, bu ihtiyaçları belirledikten sonra, bir sonraki adım bunları markanızın temel değerleri, vizyonu ve misyonuyla uyumlu hale getirmektir. Bu, markanızı güncellemek için bir kılavuz görevi görür. Bu şekilde, çabalarınızın markanızın kişiliğiyle uyumlu olmasını sağlarsınız.

2.Güçlendirici görsel kimlikler kullanın

Markanızın kimliğiyle karıştırılmaması gereken görsel kimliği, markanızın ruhudur ve aynı zamanda markanızın adını değiştirmeye başlamanın en kolay yeridir.

Görsel kimliğinizin amacı, markanızın kimliğinin ilettiği mesajı hedef kitlenizin ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirmektir ve bunu aşağıdakileri kullanarak yapar:

-Markanız için benzersiz bir renk paleti.

-İlginç tipografi, harika yazı tipi stilleri ve biçimleri…

-Çekici bir Logo.

-Fotoğraf ve videolardan illüstrasyonlara kadar çekici görüntüler.

Doğru yapıldığında, görsel kimliğiniz markanızın kişiliğini, değerlerini ve misyonunu kelimeler kullanmadan aktarır. 

3.Markanızın mesajlarını güncelleyin 

Markanızın mesajı, değerlerinizi müşterilerinize iletirken markanızın kimliğine ve görsel unsurlarına da ses vermelidir.

Markanızın mesajını yeniden markalaştırmak, marka potansiyelinizi en üst düzeye çıkaracak olsa da, mesajınızın orijinal olduğundan, temelde olduğundan ve trendlerden değil özünden emin olun. Bunu sağlamanın iyi bir yolu, her zaman tüm potansiyel marka mesajlarınız üzerinde kitle testi yapmaktır.

4.Logonuza ince ayar yapma

Markanızın logosu, sürekli değişen kişiliğinizin ve sektörünüzdeki rolünün bir sembolü olan toteminiz gibidir, bu nedenle bunu yansıttığından emin olun.

Yeniden markalaşmanın, özellikle nişinizi değiştirirken veya yeni bir kitle ile uğraşırken çok yanıltıcı olabileceğini unutmayın, bu nedenle ilgili testlere ve araştırmaya yatırım yaparak bu konuda dikkatli olun.

5.Ayrıcalığı göstermek için “Artı” kullanın

Tüketiciler arasında yalnızca en iyi kaliteyi değil, aynı zamanda özel avantajlar ve özelliklerle yüklü özel hizmetler de arzulayan büyüyen bir eğilim var.

Artık markanızın adını, logolarını, tasarımlarını ve kimliğini elden geçirmek için milyonlar harcamak yerine, daha kolay bir yol markanıza bir artı eklemek olabilir. Göründüğü kadar basit, artı eklemek, izleyicilerinize heyecan verici iyileştirmelerin yapıldığını anında söyler. Apple News+, Apple TV+, Disney+, ESPN+, Google+ gibi…

En iyi uygulamaları takip edin

Yeniden markalama, ister büyük ister küçük olsun, hafife alınmaması gereken kritik bir süreçtir. İşte bu nedenle, kapsamlı araştırma yapmanız, testler yapmanız, en iyi uygulamaları uygulamanız ve gelecekteki uygulanabilirlik için her şeyi incelemeniz gerekir.

Unutmayın, yeniden markalaşma yolculuğunuz zorunluluktan doğmalı. Markanızın amacının, vizyonunun, misyonunun ve değerlerinin güçlü bir tanımından gelmelidir, sadece moda olduğu ve bunu yapmak istediğinizden değil.

Kaynak: business2community.com