Markanızın kötü çevrimiçi itibarını düzeltme maliyetleriYazar: Lars Lofgren

Müşteriler ve işletmeler, çevrimiçi itibarı kötü olan markalarla çalışmak istemezler. Olumsuz yorumlar, kötü haberler veya şirketinize zarar veren bir tür skandal olsun, markanızın çevrimiçi algısını düzeltmek için adımlar atmalısınız. Markanızın kötü çevrimiçi itibarını temizlemenin maliyeti, kaynağa, ciddiyete ve almayı planladığınız girişimlere bağlıdır.

Kötü çevrimiçi itibar nedir?

Kötü bir çevrimiçi itibar, kötü müşteri yorumları, olumsuz duygular içeren marka anılmaları, kötü basın, sahte veya yanlış yorumlar, viral sosyal medya gönderileri ve işletmeye karşı kasıtlı saldırılar gibi geniş bir faktör yelpazesinden kaynaklanır. Zaman zaman, kötü bir çevrimiçi itibar, insanların işletmenizi nasıl gördüklerini değiştiren bir olaydan kaynaklanabilir. Örneğin, kredi kartı verilerinizin sızdırılması veya markanın CEO’sunun tutuklanması gibi bir şey olabilir. Bu faktörler, bir müşterinin mevcut veya potansiyel müşteri markasını internette aradığında negatif duygu, arama motorlarında ve inceleme sitelerinde açıkça görülür.

Markanızın çevrimiçi kötü itibarını temizlemenin temel maliyetleri

Bunlar şirketinizin çevrimiçi itibarını temizlemenin temel bileşenleridir. Her birinin maliyeti yaklaşımınıza göre değişir.

Çevrimiçi incelemeler

Tüketicilerin ve ticari alıcıların büyük çoğunluğu, satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi yorumları okuyor. Bunun içinde, fiziksel ürünler, hizmetler, yiyecekler, dijital ürünler, yani her şey için geçerli. Dolayısıyla, birden fazla inceleme web sitesinde çok sayıda kötü çevrimiçi incelemeniz varsa, bu girişime öncelik vermeniz gerekir. İnceleme platformlarındaki profillerinizi talep etmek ücretsiz ve kolaydır. Bu, negatif yorumlara yanıt verme ve sahte yorumları kaldırılması için işaretlemek için bir fırsat sunar. Bir markanın yüzlerce veya binlerce olumsuz yoruma sahip olduğu aşırı durumlarda, bu incelemeleri sizin adınıza ele alması için bir çevrimiçi itibar uzmanına ödeme yapmak faydalı olacaktır. Bu hizmetler genellikle ayda 500 ABD Doları veya 1.000 ABD Doları civarında başlıyor.

Güven

Güveni satın alamazsınız. İnsanlar, güvenilmez görünen markalardan satın alım yapmazlar. Bunun yerine, web sitenizi ve çevrimiçi varlığınızı düzeltmek için adımlar atmanız gerekir. Bunun yerine, web sitenizi ve çevrimiçi görünürlüğünüzü düzeltmek için adımlar atmanız gerekir. Web sitenizin ziyaretçilere faydalı ve doğru bilgiler içerdiğinden emin olun. Şirketinizin yetenekleri hakkında iddialarda bulunuyorsanız veya bir ürünün nasıl kullanılacağına dair tavsiyelerde bulunuyorsanız, doğru olmalısınız. Kullanışlı bir web sitesi ayrıca ziyaretçilerin daha uzun süre kalmasını sağlar, bu da Google aramalarındaki sıralamanızı artırır. Web sitenizdeki pop-up’ları, reklamları ve karmaşayı ortadan kaldırın. HTTPS kullanarak ve siteyi güvence altına almak için bir SSL sertifikası bulunduğundan emin olun. Web sitenize güven damgaları koyun ve ödeme sürecinizin güvenli olduğunun açıkça anlaşıldığından emin olun; böylece ziyaretçiler, kredi kartı numaralarını ve diğer kişisel bilgileri girerken kendilerini rahat hissederler. Saygın web barındırma sağlayıcılarının çoğu ücretsiz SSL sertifikaları sunar. Web sitesinin yeniden tasarımında küçük değişiklikler yapmak size birkaç yüz dolardan fazlaya mal olmamalıdır.

Sosyal medya

Günümüz koşullarında bir markanın sosyal medyada bulunamaması garip karşılanabilir. Müşteriler ve potansiyel müşteriler profilinizi bulamazsa veya profil etkin değil gibi görünüyorsa bu bir tehlike işaretidir. Öncelikle hedef kitlenizin vakit geçirdiği tüm önemli kanallarda sosyal medya profilinizin olduğundan emin olmanız gerekir. Bu tamamen ücretsizdir. Daha sonra bu profilleri aktif tutmalı ve haftada en az birkaç kez paylaşım yapmaya çalışmalısınız. Takipçilerinizle etkileşime geçin ve işletmenin yürüdüğünü açıkça belirtin. Bazı insanlar sosyal medya sessizliğini bir işletmenin kapandığının işareti olarak yorumluyor. Sosyal kanalları sizin adınıza yönetmesi için bir ajansa ödeme yapmadığınız sürece tüm bu çabalar ücretsizdir. Otomatik sosyal paylaşım araçları ve sosyal dinleme araçları genellikle ayda 50 ila 250 ABD Doları arasında değişmektedir.

Halkla ilişkiler

Birinci sınıf bir firma ile çalışıyorsanız, halkla ilişkiler maliyetli olabilir. En düşük seviyede PR, aylık ücretleri yaklaşık 2.000 dolar civarındadır. Ancak bazı PR ajansları başlangıç ​​ücreti olarak ayda 5.000 ila 10.000 ABD Doları arasında ücret alıyor. Bütçenizin dışında kalıyorsa, halkla ilişkileri kendi başınıza yönetmeyi düşünebilirsiniz.  HARO (Help a Reporter Out) olan ve gazeteciler ile kaynakları buluşturan bir hizmettir. Bu gibi platformlar, işletmelere kolaylık sağlayabilir. Dolayısıyla, toplumda iyi bir şeyler yaptığınızı veya haber değeri taşıyan bir etkinliği sponsor olarak düşünüyorsanız, bu tür platformları gazetecilerle ilişki kurmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

Net tavsiye puanı (NPS)

Net tavsiye puanı, müşterilerinizin markanızın ürün veya hizmetlerini başkalarına tavsiye etme istekliliğini ölçen bir KPI’dir (Anahtar Performans Göstergesi). NPS’yi hesaplamak için müşterilerinize anket yapmanız ve işletmenizi bir ila on arasında bir ölçekte ne kadar tavsiye edeceklerini sorması gerekecektir. Ardından, destekleyicilerin yüzdesini (dokuz ve onluk) alın ve NPS’nizi elde etmek için negatif düşünenlerin yüzdesini (sıfırdan altı arası) çıkarın. İşletmeler için anket yazılımı genellikle aylık 25 dolardan başlar. Ancak, bu metriğin öğrenilmesi, kötü çevrimiçi itibarınızın mevcut müşteri deneyiminizi etkileyip etkilemediğini belirlemek açısından çok önemlidir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

İtibar yönetiminde SEO kavramı oldukça açıktır. Kontrol edebileceğiniz olumlu içeriklerle en iyi arama motoru sonuçlarına hakim olmaya çalışıyorsunuz. Geleneksel SEO girişimlerine benzer şekilde, bu  sonuçlardan yararlanmak için uzun bir süre boyunca birçok farklı strateji ve taktiği içerir. Örnekler şunları içerir;

  • Web sitenizin yapısını optimize etmek
  • Yüksek kaliteli bir geri bağlantı profili oluşturmak
  • İlgili anahtar kelimeler için düzenli blog içeriği üretmek
  • Rakiplerinizi analiz etmek
  • Mantıklı iç bağlantı kurma
Daha onlarca tane örnek sayabiliriz. Bu konuda yeniyseniz, SEO’yu nasıl öğreneceğinize dair adım adım kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.
 Anahtar kelime araştırmasından teknik SEO ve ötesine kadar her şeyi kapsar. Maliyet açısından, gerçekten yöntemlerinize ve kaynaklarınıza bağlıdır. Kendi çabanızı göstermeye istekliyseniz, tüm bunları ücretsiz yapabilirsiniz. Sadece, anahtar kelime araştırması ve rakip analizi için kaliteli bir SEO yazılımına ihtiyacınız olacak. İyi araçlar genellikle aylık 100 ila 400 dolar arasında başlar. Alternatif olarak, bir SEO ajansıyla çalışabilirsiniz. Kapsama bağlı olarak, bunlar aylık 500 ila 5.000 veya 10.000 doların üzerine kadar değişebilir.

Markanızın çevrimiçi itibarını artıracak 4 araç

Bu dört araç, şirketinizin çevrimiçi kötü itibarını temizlemeye çalışırken başarıya giden yolu kısaltacak bu dört araç;

1) Webimax

WebiMax, bugün piyasadaki en güvenilir çevrimiçi itibar yönetimi şirketlerinden biri olarak görülüyor. Benzersiz ihtiyaçlara sahip tüm boyutlardaki işletmeler için geniş bir çevrimiçi itibar hizmetleri ve dijital pazarlama çözümleri sunmaktadır. Pazarlama ve halkla ilişkiler konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, WebiMax bu hizmetleri yerel olarak ve çevrimiçi varlığınız için hizmet sunacaktır. Daha fazla inceleme almanıza, negatif incelemeleri kaldırmanıza, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve çevrimiçi itibarınızı bütünsel olarak yönetmenize yardımcı olabilir. WebiMax’in sosyal medya pazarlama, PPC pazarlama, yerel pazarlama, web sitesi tasarımı ve çevrimiçi halkla ilişkiler için ek hizmetleri bulunmaktadır. Başlamak için ücretsiz bir teklif talep edebilirsiniz.

2) Nextiva

Çoğu çevrimiçi itibar yönetimi hizmeti pahalıdır ve işletmelere başlangıç ​​için ayda 10.000 ABD dolarına kadar maliyet getirebilir. Ancak bütçeniz bu değilse Nextiva’nın sosyal medya yönetim platformu dikkate alınabilecek uygun fiyatlı bir alternatif olabilir. Aylık yalnızca 149 dolardan başlayan fiyatlarla markanızın onarım süreci için sosyal medya algısı üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz. Yazılım, her sosyal siteden gelen mesajları görüntülemek ve yanıtlamak için tek bir ekran olup hepsi bir arada sosyal gelen kutusu ile birlikte gelir. Bu, hedef kitlenizle etkileşime geçmenin hızlı ve kolay bir yoludur ve takipçilere profilinizin aktif olduğunu gösterir. Ayrıca, aracı gelecekteki gönderileri planlamak ve işletmeniz hakkında çevrimiçi olarak söylenenleri izlemek için de kullanabilirsiniz. . Tüm itibar ölçütleriniz Nextiva’nın performans gösterge panelinde izleyebilirsiniz. Platform, mesajları biletlere dönüştürme ve özel yanıt anketleri oluşturma gibi gelişmiş yetenekleri destekler.

3) NetReputation

NetReputation, çevrimiçi itibarını düzeltmeye yardıma ihtiyaç duyan herhangi bir işletme için mükemmel bir çözüm olabilir. Arama motoru listelerindeki negatif sonuçları bastırma hizmetleri sunarak insanların işletmenizi Google’da aradıklarında bu sonuçları görmelerini çok daha zor hale getirirler. Hatta belirli sonuçları tamamen arama motorlarından kaldırmak konusunda da yardımcı olabilirler. NetReputation, kötü marka imajınızı temizledikten sonra çevrimiçi itibar koruma ve izleme için onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, kötü hikayeleri, kötü incelemeleri ve olumsuz duyguları hızlı bir şekilde çözmenize ve kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

4) Gadook

Kötü çevrimiçi itibarınızın onarılamayacak kadar zarar gördüğünü düşünüyorsanız, Gadook yardımcı olabilir. Onlar marka oluşturma ve yeniden markalama hizmetleri konusunda uzmanlaşmışlardır. Bu senaryolar her zaman yaygın olmasa da meydana gelebilir. Bazı durumlarda, sorunlarınıza cevap olarak tam bir yeniden markalaşma olabilir. Bu nedenle, bu tür hizmetlere uzmanlaşmış bir ajansla çalışmak en iyisi olabilir. Çünkü bu süreci daha önce geçmiş ajanla çalışmak neyin işe yaradığını net bir şekilde anlar.,

Markanızın çevrimiçi kötü itibarını temizlemek için 5 profesyonel ipucu

Şirketinizin çevrimiçi ortamda kötü itibarını temizlemeye bugün başlayabilirsiniz. Aşağıdaki hızlı profesyonel ipuçları ile minimum düzeyde çaba harcayarak ve bütünsel itibar yönetimine doğru ivme kazanmaya başlayabilirsiniz.

Profesyonel ipucu #1 — Olumsuz yorumları kaldırın ve daha fazla incelemeyi teşvik edin

Çevrimiçi incelemeler kalıcı değildir. Yelp, Google ve her büyük inceleme platformunun, incelemeler söz konusu olduğunda uyulması gereken kuralları ve yönergeleri vardır. Dolayısıyla, olumsuz bir yorum bu yönergelerden herhangi birini ihlal ediyorsa, bunları kaldırılmak üzere işaretleyebilirsiniz. Hangi inceleme sitesinde olursanız olun inceleme yönergelerini açın ve olumsuz yorumlarınızı bu yönergelerle karşılaştırın. Bazılarının fark edilmesi oldukça kolaydır. Örneğin, küfür içeren incelemelerin kaldırılması gibi. Bunu kendi başınıza yapmak istemeyenleriniz için, bu girişimi sizin adınıza yürütecek bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketinden yararlanabilirsiniz.  Bu işleri günlük olarak yaptıklarından, tam olarak ne arayacaklarını ve sınırda kalan incelemelerin nasıl kaldırılacağını biliyorlar. Aynı zamanda, olumsuz olanları bastırmak için daha fazla incelemeyi teşvik etmelisiniz. Bu, e-posta kampanyalarında, teslimat makbuzlarında ve satın alma sonrası takiplerde inceleme sitelerine bağlantı göndermek kadar basittir. İşletmeniz hakkında çok sayıda incelemenin olması, itibarınız hakkında çok şey anlatır. Bazı incelemeler negatif olsa bile, yüzlerce veya binlerce incelemesi olan bir işletme, şirketin güvenilir olduğunu müşterilere gösterir. Birçok insan, işletmenin yalnızca bir avuç incelemeye sahip olması durumunda markadan satın almayı düşünmeyecektir. Dolayısıyla, her bir kötü incelemeyi ortadan kaldıramasak da, bu yorumlar işletmeniz için hala faydalı olabilir.

Profesyonel ipucu #2 — Olumlu yönleri vurgulayın

Markanızın algısını iyileştirmenin hızlı bir yolu, yaptığınız olumlu haberleri öne çıkarmaktır. Hatta bu hikayelerin ele alınmasını sağlamak için yerel ve ulusal haber yayınlarına hikayeler gönderebilirsiniz. Bağış toplayanlar, hayırsever katkılar, burslar sunmak, topluluk etkinliklerine sponsor olmak; bunların hepsi işletmenizle ilgili paylaşabileceğiniz olumlu eylemlerdir. Yeşil enerji kullanmak veya ürünlerinizde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak için çaba gösteriyorsanız, bunu belirtebilirsiniz. Belki gazileri işe almak gibi  kapsayıcı işe alma uygulamalarınız varsa veya destek programları gibi olanaklarınız insanların daha çok hoşuna gidebilir. Açık olmak gerekirse, bunlardan herhangi birini yalnızca itibarınızı artırmak için yapmanız size bir katkı sağlamaz. Bunun yerine, halihazırda yapmakta olduğunuz veya yapmayı planladığınız iyiliği vurgulamanız gerektiğini söylüyoruz. Dolayısıyla, potansiyel bir müşteri veya iş ortağı işletmenizi Google’da arattığında, arama sonuçlarında olumlu haberlerin, olumsuz haberlerin veya kötü yorumların önünde görünme şansı artar.

Profesyonel ipucu #3 — Çevrimiçi içeriğinizin kontrolünü elinize alın

Bir muhabirin veya blog yazarının sizin hakkınızda olumlu bir şey söylemesini beklemenize gerek yok. Kendin hakkında söyle! Çoğu işletme bunun farkında değil, ancak internette hakkınızda söylenenler konusunda söz sahibisiniz.  İşletmenizle ilgili olumsuz hikayeleri veya haberleri bastıran içerik yayınlamak için mevcut platformlarınızı kullanın. Blogları, sosyal gönderileri, videoları, e-postaları ve kuruluşunuza olumlu ışık tutacak aklınıza gelebilecek her şeyi yayınlayın. Çalışanlarınızın fotoğraflarını ve hikayelerini paylaşın. Markanızın diğer insanlara ve diğer işletmelere nasıl yardımcı olduğunu vurgulamak için müşteri hikayeleri ve örnek olay çalışmaları bile oluşturabilirsiniz. Nicelikten ziyade kaliteye öncelik verin. Bazen kötü üretilmiş içerik geri tepebilir. Örneğin her hafta yeni bir video oluşturmayı planlıyorsanız kaliteli bir kamera ve mikrofona yatırım yaptığınızdan emin olun. Düşük bütçeli bir operasyon yürütüyormuşsunuz gibi görünüyorsa, potansiyel müşteriler ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almakta tereddüt edebilir. Bu da içeriğinizin kalitesi markanızın doğrudan yansımasıdır.

Profesyonel ipucu #4 — Kişisel itibarınızı temizleyin

Çoğu zaman bir işletme sahibinin, yöneticinin, yöneticinin veya çalışanın yaptığı bir şey kuruluş üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bir gün belki  pazarlamadan sorumlu başkan yardımcınız tutuklanabilir ya da belki CEO’nuz herkesin önünde aptalca bir şey yaparken yakalanabilir. Her zaman adil olmasa da, şirketinizdeki tek bir kişinin eylemleri tüm kuruluşunuzu etkileyebilir. İnsanlar otomatik olarak işletmenin de suçlu olduğunu varsayıyor ve viral hale gelen birini yanlış nedenlerle çalıştıran markaları desteklemek istemiyorlar. Bu kategoriye girerseniz, bireysel itibar temizliğinde uzmanlaşmış bazı itibar yönetimi şirketleri var. Bu kategorideki sabıka fotoğraflarının kaldırılması ve diğer benzer girişimlerde yardımcı olabilirler. Böylece, bir kişinin eylemlerinin marka imajınızı bozmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Profesyonel ipucu #5 — Marka ifadeleri için uyarıları ayarlayın

Markanızın itibarını temizlemek ve izlemek söz konusu olduğunda hızlı eylem, gayretli olmanın en iyi yoludur. Birisi çevrimiçi ortamda markanızdan bahsettiğinde sizi bilgilendiren basit bir uyarı, kötü bir durumu daha da kötüleşmeden kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Bunları sosyal medyada bahsetmeler, inceleme uyarıları ve hatta bloglar ve haber hikayeleri için uyarılar için ayarlayabilirsiniz. Bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketiyle çalışıyorsanız, genellikle markanızın tüm sözlerini içeren bir tür uyarı sistemi veya gösterge tablosu sunarlar. Alternatif olarak, size yardımcı olmanın hızlı bir yolu olarak Google Alerts’i kullanabilir veya bir sosyal medya yönetim aracında bildirimler ayarlayabilirsiniz. Bu uyarılar, kötü bir inceleme veya olumsuz bir hikaye başka bir kaynak tarafından ele geçirilmeden önce anında harekete geçmenize yardımcı olabilir.

Sonrasında ne yapacağız?

Artık markanızın kötü itibarını temizleme yolunda olduğunuza göre, bu itibarı gelecekte de koruduğunuzdan emin olmanın zamanı geldi. Olağanüstü müşteri hizmetleri sunmak, bu girişime yaklaşmanın en iyi yollarından biridir. Bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak  en iyi müşteri hizmetleri yazılımına ilişkin kılavuzumuza göz atın. Olumlu bir çevrimiçi itibar oluşturmanın ve sürdürmenin bir başka harika yolu da çalışanlarınızdır. Onlara doğru davranırsanız personeliniz markanızın en iyi savunucuları haline gelebilir. Piyasada bu süreçte size yardımcı olacak harika çalışan katılımı araçları var.

quicksprout.com/mobile-trends/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin