Markanızın kötü çevrimiçi itibarını temizlemenin maliyetiYazar: Lars Lofgren
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

Sadece başlamak ister misin? WebiMax’a kaydolmak ve markanızın çevrimiçi itibarını bugün temizlemeye başlamak için buraya tıklayın .

Müşteriler ve işletmeler, çevrimiçi itibarı kötü olan markalarla çalışmak istemiyor. Şirketinize zarar veren olumsuz yorumlar, kötü basın veya bir tür skandal olsun, markanızın çevrimiçi algısını düzeltmek için adımlar atmalısınız.

Markanızın kötü çevrimiçi itibarını temizlemenin maliyeti, kaynağına, ciddiyetine ve almayı planladığınız girişimlere bağlıdır.

Ancak bu kılavuzda önerilen profesyonel ipuçlarını ve araçları takip ederseniz, o kötü itibarı geçmişte bırakabilir ve insanların güvenebileceği bir marka olarak ilerleyebilirsiniz.

Kötü çevrimiçi itibar nedir?

Kötü bir çevrimiçi itibar, kötü müşteri incelemeleri, olumsuz bir duyguyla markadan bahsetme, kötü basın, sahte veya yanlış yorumlar, viral sosyal medya gönderileri ve işletmeye yönelik kasıtlı saldırılar gibi çok çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

Bazen, kötü bir çevrimiçi itibar, insanların işletmenize bakışını değiştiren bir olaydan kaynaklanabilir. Bir kredi kartı veri ihlali veya markanın CEO’sunun tutuklanması olabilir.

Bu faktörler, mevcut veya olası bir müşteri markayı çevrimiçi olarak aradığında, arama motorlarında ve inceleme sitelerinde olumsuz duyguların bariz olmasıyla birlikte yaygındır.

Markanızın kötü çevrimiçi itibarını temizlemenin temel maliyetleri

Bunlar, şirketinizin çevrimiçi itibarını temizlemenin temel bileşenleridir. Her birinin maliyeti yaklaşımınıza göre değişir.

Çevrimiçi incelemeler

Tüketicilerin ve ticari alıcıların büyük çoğunluğu, bir satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi incelemeleri okur. Bu, fiziksel ürünler, hizmetler, yiyecekler, dijital ürünler – her şey için geçerlidir.

Bu nedenle, birden fazla inceleme web sitesinde çok sayıda kötü çevrimiçi incelemeniz varsa, bu girişime öncelik vermeniz gerekir. İnceleme platformlarında profillerinizi talep etmek ücretsiz ve kolaydır. Bu size olumsuz yorumlara yanıt verme ve sahte yorumları kaldırılması için işaretleme şansı verir.

Bir markanın yüzlerce veya binlerce olumsuz yoruma sahip olduğu aşırı durumlarda, bu incelemeleri sizin adınıza halletmesi için bir çevrimiçi itibar uzmanına ödeme yapmaya değer. Bu hizmetler genellikle ayda yaklaşık 500 ABD Doları veya 1.000 ABD Doları civarında başlar.

Güven

İnsanlar internette güvenilmez görünen markalardan alışveriş yapmaz.

Ne yazık ki, güven satın alamazsınız. Bunun yerine, web sitenizi ve çevrimiçi varlığınızı temizlemek için adımlar atmalısınız.

Web sitenizin ziyaretçiler için faydalı olacak doğru bilgilere sahip olduğundan emin olun. Şirketinizin yetenekleri hakkında iddialarda bulunuyorsanız veya bir ürünün nasıl kullanılacağına dair tavsiyelerde bulunuyorsanız, doğru olmanız gerekir. Yararlı bir web sitesine sahip olmak, ziyaretçilerin daha uzun süre kalmasını sağlar ve bu da Google aramalarındaki sıralamanızı yükseltir.

Web sitenizdeki pop-up’ları, reklamları ve karmaşayı ortadan kaldırın. HTTPS kullandığınızdan ve sitenin güvenliğini sağlamak için bir SSL sertifikanız olduğundan emin olun. Web sitenize güven mühürleri koyun ve ödeme işleminizin güvenli olduğundan emin olun; bu, ziyaretçilerin kredi kartı numaralarını ve diğer kişisel bilgileri girme konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlar.

En saygın web barındırma sağlayıcıları ücretsiz SSL sertifikaları sunar. Küçük web sitesi yeniden tasarımı değişiklikleri yapmak size birkaç yüz dolardan fazlaya mal olmamalıdır.

Sosyal medya

Bugünün çağında ve çağında, bir markanın sosyal medyada bulunamaması garip. Müşteriler ve potansiyel müşteriler profilinizi bulamıyorsa veya profil etkin değil gibi görünüyorsa bu bir tehlike işaretidir.

Öncelikle, hedef kitlenizin zaman geçirdiği tüm büyük kanallarda bir sosyal medya profiliniz olduğundan emin olmalısınız. Bu %100 ücretsizdir.

Ardından, bu profilleri aktif tutmalı ve haftada en az birkaç kez gönderi paylaşmaya çalışmalısınız. Takipçilerinizle etkileşime geçin ve işin yürüdüğünü açıkça belirtin. Bazı insanlar sosyal medya sessizliğini bir işletmenin kapandığının bir işareti olarak yorumluyor.

Sizin adınıza sosyal kanalları yönetmesi için bir ajansa ödeme yapmadığınız sürece tüm bu çabalar ücretsizdir. Otomatik sosyal paylaşım araçları ve sosyal dinleme araçları genellikle ayda 50 ila 250 dolar arasında değişir.

Halkla ilişkiler

Birinci sınıf bir firmayla çalışıyorsanız PR pahalı olabilir. Düşük uçta, hizmetliler ayda yaklaşık 2.000 ABD dolarından başlar. Ancak bazı halkla ilişkiler ajansları, başlangıç ​​ücreti olarak ayda 5.000 ila 10.000 ABD Doları arasında ücret almaktadır.

Bu bütçenizi aşıyorsa, PR’ı kendi başınıza yönetmeyi düşünebilirsiniz. HARO (Help a Reporter Out) gibi platformlar, gazetecileri işletmelerle buluşturur. Dolayısıyla, toplulukta iyi bir şey yapıyorsanız veya haber değeri taşıyan bir etkinliğe sponsor oluyorsanız, bunun gibi platformları muhabirlerle ilişki kurmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

Net tavsiye puanı (NPS)

NPS, müşterilerinizin markanızın ürünlerini veya hizmetlerini başkalarına tavsiye etme istekliliğini ölçen bir KPI’dır.

NPS’yi hesaplamak için müşterilerinize anket yapmanız ve onlara işletmenizi bire on ölçekte tavsiye etme olasılıklarının ne kadar yüksek olduğunu sormanız gerekir. Ardından, destekçilerin yüzdesini (dokuzlu ve onlu) alın ve NPS’nizi almak için kötüleyenlerin yüzdesine (sıfırdan altıya) tabi tutun.

İşletmeler için anket yazılımı genellikle ayda 25 dolardan başlar. Ancak bu ölçümü bulmak, kötü çevrimiçi itibarınızın mevcut müşteri deneyiminizi etkileyip etkilemediğini belirlemede çok önemlidir.

Markanızın çevrimiçi itibarını artırmak için 3 araç

Bu üç araç, şirketinizin kötü çevrimiçi itibarını temizlemeye çalışırken başarıya giden yolu kısaltacaktır.

#1 — WebiMax

WebiMax , bugün piyasadaki en güvenilir çevrimiçi itibar yönetimi şirketlerinden biridir. Benzersiz ihtiyaçları olan her büyüklükteki işletme için çok çeşitli çevrimiçi itibar hizmetleri ve dijital pazarlama çözümleri sunarlar.

WebiMax’in çevrimiçi itibarınızda yapacağı değişiklikler de yara bandı çözümü olmayacaktır. WebiMax çevrimiçi varlığınızda değişiklikler yaptığında, bu değişiklikler şimdi ve gelecekte fayda sağlayacaktır.

Pazarlama ve halkla ilişkiler konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, WebiMax bu hizmetleri hem yerel olarak hem de çevrimiçi varlığınız için sağlayacaktır.

Daha fazla yorum almanıza, olumsuz yorumları kaldırmanıza, daha fazla müşteri adayı oluşturmanıza ve çevrimiçi itibarınızı bütünsel olarak yönetmenize yardımcı olabilirler. WebiMax’in sosyal medya pazarlaması, PPC pazarlaması, yerel pazarlama, web sitesi tasarımı ve çevrimiçi halkla ilişkiler için ek hizmetleri vardır. Başlamak için ücretsiz bir teklif isteyin.

#2 — Net itibar

NetReputation, çevrimiçi itibarlarını yeniden rayına oturtmak için yardıma ihtiyacı olan her işletme için mükemmel bir çözümdür. Arama motoru listelerinden olumsuz sonuçları bastırmak için hizmetler sunarlar, bu da insanların işletmenizi Google’da aramaları durumunda bu sonuçları görmelerini çok daha zorlaştırır. Hatta belirli sonuçların arama motorlarından tamamen kaldırılmasına yardımcı olabilirler.

NetReputation, kötü marka imajınızı temizledikten sonra, bunları çevrimiçi itibar koruma ve izleme için kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, işler kontrolden çıkmadan önce kötü hikayeleri, kötü eleştirileri ve olumsuz duyguları hızlı bir şekilde çözmenize ve bunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz NetReputation incelememize göz atın .

#3 – Gadook

Kötü çevrimiçi itibarınızın tamir edilemeyecek şekilde zarar gördüğünü düşünüyorsanız, Gadook size yardımcı olabilir. Marka oluşturma ve yeniden markalama hizmetlerinde uzmandırlar.

Bu senaryolar her zaman yaygın olmasa da gerçekleşebilir. Bazı durumlarda, eksiksiz bir yeniden markalama, sorunlarınızın çözümü olacaktır. Bu nedenle, daha önce bu süreçten geçtikleri ve neyin işe yaradığını anladıkları için bu tür hizmetlerde uzmanlaşmış bir ajansla gitmek en iyisidir.

Markanızın kötü çevrimiçi itibarını temizlemek için 5 profesyonel ipucu

Bugün şirketinizin kötü çevrimiçi itibarını temizlemeye başlayabilirsiniz. Aşağıdaki bu hızlı profesyonel ipuçları kolaydır, minimum çaba gerektirir ve bütünsel itibar yönetimine doğru ivme kazanmaya başlayabilirsiniz.

Profesyonel ipucu #1 – olumsuz yorumları kaldırın ve daha fazla incelemeyi teşvik edin

Çevrimiçi incelemeler kalıcı değildir. Yelp, Google ve her büyük inceleme platformunun incelemeler söz konusu olduğunda uyulması gereken kuralları ve yönergeleri vardır. Bu nedenle, olumsuz bir yorum bu yönergelerden herhangi birini ihlal ediyorsa, kaldırılması için işaretleyebilirsiniz.

Hangi inceleme sitesinde olursanız olun inceleme yönergelerini açın ve olumsuz incelemelerinizi bu yönergelerle karşılaştırın. Bazılarının tespit edilmesi oldukça kolay olmalıdır. Örneğin, küfür içeren incelemelerin kaldırılması genellikle kolaydır.

Bunu kendi başınıza yapmak istemeyenleriniz için, bu girişimi sizin adınıza halletmesi için bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketi kullanabilirsiniz. Bunu günlük olarak yaptıklarından, tam olarak ne arayacaklarını ve sınırda olan incelemeleri nasıl kaldıracaklarını biliyorlar.

Aynı zamanda, olumsuz olanları bastırmak için daha fazla incelemeyi teşvik etmelisiniz. Bu, e-posta kampanyalarında, teslimat makbuzlarında ve satın alma sonrası takiplerde siteleri incelemek için bir bağlantı göndermek kadar basittir.

İşletmeniz hakkında çok sayıda yoruma sahip olmak, itibarınız hakkında çok şey söyler. Bazı incelemeler olumsuz olsa bile yüzlerce hatta binlerce yoruma sahip bir işletme, müşterilere şirketin meşru olduğunu gösterir.

İşletmenin yalnızca bir avuç yorumu varsa, birçok kişi bir markadan satın almayı düşünmez. Bu nedenle, her bir kötü yorumu ortadan kaldıramasanız bile, bu yorumlar işletmeniz için yine de yararlı olabilir.

Profesyonel ipucu #2 — Olumlu yönleri vurgulayın

Markanızın algısını iyileştirmenin hızlı bir yolu, yaptığınız olumlu haberleri vurgulamaktır. Hatta yerel ve ulusal haber yayınlarına hikayeler göndererek bu hikayeleri yakalamaya çalışabilirsiniz.

Bağış toplama, hayır amaçlı katkılar, burs teklif etme, topluluk etkinliklerine sponsor olma; bunların tümü işletmeniz hakkında paylaşabileceğiniz olumlu eylemlerdir.

Ürünlerinizde yeşil enerji kullanmak veya geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak için çaba harcıyorsanız, bundan bahsetmeye değer. Belki kapsayıcı işe alma uygulamalarınız veya gazileri işe almak için destek programlarınız vardır. İnsanlar bu hikayeleri dinlemeye bayılıyor.

Açık olmak gerekirse, bunlardan herhangi birini kesinlikle itibarınızı iyileştirmek için yapmanız gerektiğini söylemiyorum. Bunun yerine, halihazırda yaptığınız veya yapmayı planladığınız iyi şeyleri vurgulamanız gerektiğini söylüyorum.

Bu nedenle, potansiyel bir müşteri veya iş ortağı işletmenizi Google’da aradığında, arama sonuçlarında olumsuz haberler veya kötü incelemelerden önce görünen olumlu öykülerin şansını artırır.

Profesyonel ipucu #3 – Çevrimiçi içeriğinizin kontrolünü elinize alın

Bir muhabirin veya blog yazarının sizin hakkınızda olumlu bir şey söylemesini beklemeniz gerekmez. Kendin hakkında söyle!

Çoğu işletme bunun farkında değildir, ancak internette sizin hakkınızda söylenenlerde söz hakkınız vardır. İşletmenizle ilgili, olumsuz hikayeleri veya haberleri bastıran içerik çıkarmak için mevcut platformlarınızı kullanın.

Blogları, sosyal gönderileri, videoları, e-postaları ve kuruluşunuza olumlu ışık tutacak aklınıza gelebilecek diğer her şeyi yayınlayın. Çalışanlarınızın fotoğraflarını ve hikayelerini paylaşın.

Markanızın diğer insanlara ve diğer işletmelere nasıl yardımcı olduğunu vurgulamak için müşteri hikayeleri ve vaka çalışmaları bile oluşturabilirsiniz. Arama sonuçlarında markanız hakkında daha fazla bilgi olacağından, bu tür çabalar SEO itibar yönetimi konusunda size yardımcı olabilir .

Profesyonel ipucu #4 – Kişisel itibarınızı temizleyin

Çoğu zaman, bir işletme sahibi, müdür, yönetici veya çalışan tarafından yapılan bir şey, bir kuruluş üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Belki de Pazarlama Başkan Yardımcınız tutuklandı. Ya da CEO’nuz toplum içinde aptalca bir şey yaparken videoya yakalanmış olabilir. Olur böyle şeyler.

Her zaman adil olmayabilir, ancak şirketinizdeki tek bir kişinin eylemleri tüm kuruluşunuzu etkileyebilir. İnsanlar otomatik olarak işletmenin de suçlu olduğunu varsayar ve viral olan birini yanlış nedenlerle çalıştıran markaları desteklemek istemezler.

Bu kategoriye giriyorsanız, bireysel itibar temizleme konusunda uzmanlaşmış bazı itibar yönetimi şirketleri var. Bu kategorideki sabıka fotoğrafı kaldırma ve diğer benzer girişimlerde yardımcı olabilirler. Bu, bir kişinin eylemlerinin marka imajınızı lekelememesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Profesyonel ipucu #5 – Marka bahisleri için uyarılar ayarlayın

Hızlı hareket etmek, markanızın itibarını temizlemek ve izlemek söz konusu olduğunda gayretli olmanın en iyi yoludur. Birisi internette markanızdan bahsettiğinde sizi uyaran basit bir uyarı, kötü bir durumu daha kötüye gitmeden kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Bunları sosyal bahsetmeler, inceleme uyarıları ve hatta bloglar ve haberler için uyarılar için ayarlayabilirsiniz.

Bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketiyle çalışıyorsanız, genellikle tüm marka sözlerinizi içeren bir tür uyarı sistemi veya kontrol paneli sunarlar. Alternatif olarak, size yardımcı olmanın hızlı bir yolu olarak Google Alerts’i kullanabilir veya bir sosyal medya yönetim aracında bildirimler ayarlayabilirsiniz.

Bu uyarılar, kötü bir yorum veya olumsuz bir haber başka bir kaynak tarafından alınmadan hemen harekete geçmenize yardımcı olabilir. Tam da bu nedenle tüm şirketlerimde markadan bahsetme uyarıları oluşturdum.

Sonra ne yapacağız

Artık markanızın kötü itibarını temizleme yolunda olduğunuza göre, bu itibarı gelecek için korumanın zamanı geldi. Olağanüstü müşteri hizmeti sunmak, bu girişime yaklaşmanın en iyi yollarından biridir. Bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak  en iyi müşteri hizmetleri yazılımı kılavuzumuza göz atın .

Olumlu bir çevrimiçi itibar oluşturmanın ve sürdürmenin bir başka harika yolu da çalışanlarınızdır. Onlara doğru davranırsanız, personeliniz en iyi marka savunucularınız olabilir. Piyasada bu süreçte size yardımcı olacak  bazı harika çalışan bağlılığı araçları bulunmaktadır .

Markanızın internetteki itibarını artırma: En çok cevaplanan sorular

Çevrimiçi itibarınızı temizlemek için ödeme yapabilir misiniz?

Evet, bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketi ile çalışarak itibarınızı temizlemek için ödeme yapabilirsiniz. Bu şirketler, bir işletmenin veya bireyin itibarını düzeltebilecek, inşa edebilecek ve onarabilecek çok çeşitli hizmetler sunar.

Öneririmiz çoğu için en iyi itibar yönetimi çözümü olarak WebiMax . Ancak, alternatif seçenekler için tam listemize ve en iyi çevrimiçi itibar yönetimi hizmetlerinin incelemelerine göz atabilirsiniz .

Google itibarımı nasıl temizlerim?

Google itibarınızı temizlemenin iki ana yolu vardır. İlk yöntem, negatif arama sonuçlarını geride bırakmak için yeni içerikten yararlanan SEO itibar yönetimini içerir – esasen itibarınıza zarar verebilecek her şeyi gömer. Google itibarınızı temizlemenin ikinci yolu, negatif içeriğin web’den kalıcı olarak silinmesini sağlamak için adımlar atmaktır. Daha fazla bilgi için SEO itibar yönetimi kılavuzumuza bakın ve istenmeyen arama sonuçlarını Google’dan kaldırma yöntemimizi uygulayın .

Kötü çevrimiçi itibarımı nasıl düzeltirim?

Kötü çevrimiçi itibarınızı düzeltmenin en iyi yolu, öncelikle itibarınıza neyin zarar verdiğini belirlemektir. Oradan, hedeflerinizle uyumlu bir eylem planı oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir halkla ilişkiler hizmeti almak, müşteri incelemelerine yanıt vermek ve markanız hakkında olumlu içerik yayınlamak, kötü bir çevrimiçi itibarı düzeltmek için uygun seçeneklerdir. Ancak her biri ayrı temel nedenleri ele alır ve her zaman belirli durumlar için geçerli değildir. Bu süreçte size rehberlik etmesi için WebiMax gibi bir çevrimiçi itibar yönetimi uzmanına danışmanızı öneririz .

İtibar yönetimi hizmetleri buna değer mi?

Markanızın kötü çevrimiçi itibarını temizlemeniz gerekiyorsa, itibar yönetimi hizmetleri buna değer. Güven inşa etmek ve tesis etmek, başarılı bir iş yürütmenin en önemli yönlerinden biridir ve güvenilir bir marka olarak görülmenin faydalarına bir fiyat biçmek zordur. Kötü müşteri yorumlarını silmek , daha olumlu yorumlar almak ve olumsuz içeriği web’den kaldırmak için yardıma ihtiyacınız varsa bir itibar yönetimi hizmeti kullanmaya değer . İtibar yönetimi hizmetleri, kendinizi itibar saldırılarına karşı savunmak için de buna değer.

Kaynak;https://www.quicksprout.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin