Markanızla Uyumlu Yıkıcı Yenilikçi İçerik Nasıl Oluşturulur
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

Tüm pazarlamacılar, insanların markalarını ilk gördükten sonra iyi konuşmalarını ve düşünmelerini sağlayan unutulmaz anı yaratmayı arzularlar.

Tarihsel olarak, Ulusal Futbol Ligi’nin Super Bowl’u, Apple’ın imzası olan 1984 spotundan Old Spice’in The Man Your Man Could Smell Like’ına kadar bu anların çoğunu sergiledi.

Reklamlar, oyunun aksiyonundaki molalarda dikkat dağıtıcı olmaktan daha fazlasına dönüştü. Kendilerini Amerika’nın kültürel tutkusunun dokusuna soktular ve sonsuza dek o etkinliğin keyifli deneyimiyle bağlantılı oldular.

Akış hizmeti Tubi, arayüz kesinti noktasıyla bu yıl adını bu unutulmaz listeye eklemeyi umuyordu. Reklam, Fox Sports spikerlerinin izleyicileri oyuna geri döndürmesiyle tamamlanan ticari bir aradan standart dönüş gibi göründü.

Ancak bazı akıllı görsel kaplamalar, ekranı hızla istemsiz bir flama sörfü deneyimine dönüştürdü. İzleyicilerin ayağa kalkmasını (bazıları kelimenin tam anlamıyla) ve uzaktan kumandalarında oturdukları için ekranın görünümünün olup olmadığını merak etmelerini sağladı.

YouTube player

Tarihsel olarak unutulmaz bir reklamın malzemesi olmayabilir, ancak yüksek güçlü ünlü cameolarının ve pahalı nostalji merkezli numaraların hakim olduğu bir alanda Tubi günü yenilikle kazandı. Marka onu gerçek tuttu (belki de çok gerçek?), ilişkilendirilebilir bir deneyime odaklanmayı sürdürdü ve (tartışmalı olarak) oyunun su soğutucu anıyla ortaya çıktı.

İçerikle dolu bir pazarda öne çıkmak, markanızın ve kitlesinin keskin bir anlayışı üzerine inşa edilmiş bu tür yıkıcı yaratıcı vizyonu alır.

Markanız yenilikçi içerik kreasyonlarıyla tüketicileri nasıl büyüleyebilir? Wieden+Kennedy’nin strateji başkanı Marcus Collins, markanızın kültürel bakış açılarını yaratıcı fikir üretme sürecinize dahil ederek başlamanızı söylüyor.

Yeni fikirleri keşfetmek için kültürel bir lens kullanın

İnovasyonun gerçekleşmesi için sadece fikir üretmeniz gerekmez. Markanızın kimliğine uyan doğru fikirleri geliştirmeniz, rakiplerinizden ayırmanız ve kitlenizde yankılanmanız gerekir.

“Yaratıcı operasyonlarınızı kuruluşun kültürel kimliği etrafında inşa etmeniz gerekiyor ve bu çaba inançla başlamalı,” diyor konuyla ilgili yaklaşan bir kitabı olan Marcus, For The Culture: The Power Behind What We Buy, What We Do, and We Want to Be.

“Markanız neye inanıyor? Dünyayı nasıl görüyor? Sizi bir değişiklik aramaya iten itici inanç nedir?”

Marcus ayrıca kültürel uyumun liderlerin ekiplerinin izleyici anlayışını genişletmelerine ve fikir edinme süreçlerine odaklanmış bir yön eklemelerine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

“Pazarlamacılar olarak sadece videolar, resimler ve metinler oluşturmuyoruz. Yaratmamız gereken şey kültürel ürünlerdir – kuruluşumuzun inançlarını ve dünyayı nasıl gördüğünü yansıtan şeyler. Bu kültürel ürün, dünyayı benzer şekilde gören insanlar için bir yerçekimi kuvveti yaratıyor” diyor.

Bu çekişi oluşturmak için ekibinizin görüşlerini anlaması gerekir. Marcus,” aramızdaki söylem, fikirleri nasıl anlam haline dönüştürmeye başladığımızdır ” diyor.

Müşterilerinizle sohbet etmek başlamak için iyi bir yerdir. Dış uyaranları ve farklı bakış açılarını bu konuşmalara dahil etme ihtiyacı da vardır. Aksi takdirde, ekibiniz bir yankı odasında sıkışıp kalabilir. Marcus,” bu, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını veya etraflarında yeni davranışların ve süreçlerin oluşmasını önler ” diyor.

Yenilik tanımınızı sıfırlayın

Kuruluşlar genellikle pazarlamacıları yenilikçi fikirlerini beslemeye çağırır. Ayrıca sık sık yeniliği yaratıcılıkla eşitlerler. İlgili olmasına rağmen, iki kavram eşanlamlı değildir.

Yakın tarihli bir blog gönderisinde, inovasyon mimarı ve Re:Think Innovation Carla Johnson’ın yazarı farkı şu şekilde tanımlıyor: “Yaratıcılık, herhangi bir şeye yeni bir bakış açısı getirme ve değer katma fikridir. Yenilik, bu yaratıcılığı değere dönüştürme sürecidir.”

Biri diğeri olmadan başarılı olamazken, Carla bu küçük ama kritik ayrımı tanımama ve beslememenin birçok işletmenin yeniliklerinin başarısız olmasına yol açtığını söylüyor. “Yeniliğin ne olduğunu ve nasıl göründüğünü anlamak, bu fikirleri nasıl ortaya çıkaracağımızı ve bunları faydalı bir şekilde nasıl operasyonel hale geleceğimizi gerçekten anlamamızı engelliyor” diye yazıyor.

“Olasılığı” “yürütülebilirlik”ten ayırt edin

Yenilik fikirlerle başlar. Ancak ekibinizin geliştirmeye değer olanlara girmeden önce düzinelerce ham fikir bulaması gerekebilir.

İçerik ekipleri, sürekli bir inovasyon olanakları akışı oluşturmak için genellikle beyin fırtınasına güvenir. Genellikle doğaçlama alıştırmalarını, kelime çağrıştırmayı ve zihin haritalamayı yaratıcı iş akışlarına dahil ederler.

Yine de Carla, bu “serbest düşünme” egzersizlerinin sorunlu olabileceğini savunuyor. “Pazarlamacılar, işlerini hazırlamak için hiçbir şey yapmadan doğrudan beyin fırtınası adımına girme eğilimindedir. Gerçekten yenilikçi bir fikir bulmak için hiçbir ilham kaynağı yok” diyor.

Ortaya çıkan fikirler genellikle daha önce yapılmış bir şeyi yeniden ortaya çıkarır. Veya bunları uyguladıktan sonra, fikirlerin gerçekçi olmadığını, zayıf odaklandığını veya etkili bir şekilde uygulanmasını zor olduğunu keşfedersiniz.

Yaratıcı ekibiniz muhtemelen kullandığı doğaçlama kelime ilişkilendirme tekniğini tanır. Ancak Ryan bile ortaya çıkan fikrin harika olmadığını kabul ediyor: Zeki, marka dostu adı net bir marka amacından ve diğer girişimlerle tutarlılıktan yoksundur. Ayrıca, yasal ve teknik ayrıntıları ortaya çıkarması gereken ekip üyeleri için beklenmedik zorluklara neden olur.

Aviation Gin, ilham verici bir follow-up reklamı oluşturdu (o zamandan beri kaldırılmış olsa da). Ancak tutarlı bir marka deneyiminin parçası olarak onay ve uygulama sürecini ve yürütmeyi hesaba katan fikirler geliştirmek daha iyidir. Aksi takdirde, bu “sahip olunması güzel” fikirler kuruluşunuz içinde ilgi görmez.

Buluşu değil, yinelemeyi düşünün

İçerik ekibiniz orijinal olmadan yenilikçi fikirler geliştirebilir. Uber bir sürücüyü selamlama fikrini icat etmedi – sadece süreci daha verimli hale getirdi. Airbnb, kısa- vadeli konut kiralamaları icat etmedi. Oteller, pansiyonlar ve bağımsız ev sahipleri tarafından kullanılan modeli, yenilikçi yeni bir iş sektörü yaratma sürecini “uygulayarak” tercüme etti.

Marcus bunu, yaratıcılığa brikolaj merceğinden bakan sosyolog Claude Lévi-Strauss’un çalışmalarına benziyor – çok çeşitli mevcut malzemelerden yeni bir şey yaratmak için Fransızca bir terim.

“Bu hip-hop (müzik) boyunca ve boyunca” diyor. “Bunun bir örneğini, ondan bir örneği alın, yeni şarkı sözleri ve bir melodi ekleyin ve yeni bir şarkınız olsun. Bence yaratıcılar için bir brikolaj yaklaşımı bizi tanıdık ama taze hissettiren fikirlere götürebilir.”

Manifest’in Yaratıcı Şınav girişimi harika bir örnektir. Ajans kesinlikle yaratıcılık alıştırmaları kavramını icat etmese de, formatı geliştirdi ve içerik pazarlama topluluğu için taze ve heyecan verici bir şey yaratarak yeni bir ortama tanıttı.

Creative Pushups, Manifest’in ekip üyelerinin mevcut kalıplardan kopmalarına ve fikir oluşturma süreçlerine bazı kişisel yeteneklerle yeniden enerji vermelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi eğlenceli beyin fırtınası ve serbest ifade egzersizi olarak başladı.

Her şınav, “Anılarınızın başlığını yazın”, “Bize Mona Lisa’nın neye baktığını söyleyin” veya “Şükran Günü’nü hindinin bakış açısından yeniden markalaştırın” (burada gösterilmiştir) gibi ilginç bir yaratıcı istemle başlar.

Manifest’in ajans büyümesinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mark Kats, fikrin pandeminin başında yüz yüze beyin fırtınalarını sanal oturumlarla değiştirme ihtiyacından kaynaklandığını söylüyor. Dahili bir Slack kanalı olarak başlatılan popülaritesi, programı LinkedIn’e genişletmek ve diğer reklam öğelerini katılmaya davet etmek için Manifest’e ilham verdi.

Creative Pushups LinkedIn grubunun başarısı, Manifest’in etkiyi genişletmenin diğer yollarını düşünmesini sağladı. “İçeriğe yaratıcılık ve yenilik getirme konusunda tutkuluyuz. Mark, “Ama bunu farklı bir alana genişletmek konusunda gerçekten heyecanlandık” diyor.

Konsepti test etmek için ajans, İçerik Pazarlama Dünyası 2022’de bir dizi mini oturum olarak Yaratıcı Şınav fikrini sundu.

“Yargısız bir bölgede” kendiliğinden yaratıcılığı sunum tabanlı bir eğitim konferansına dönüştürmek biraz ikna edici ve çok fazla lojistik çalışması aldı.

Etkinlikte çekilen bir fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, bu dönüşümsel çalışma, bir kongre merkezi ara odasından daha canlı bir kokteyl partisi hissetmek için bir alan tasarlamayı içeriyordu. Yüksek masalar ve rahat şezlonglar konferans masalarının ve ziyafet sandalyelerinin yerini aldı. Atıştırmalıklar, içecekler, sanat malzemeleri ve renkli oyuncaklar yaratıcılığa ilham verirken, minimum aydınlatma ve iyimser müzik keyif ve keşif için uygun bir alan yarattı.

Tüm bu sıkı çalışma karşılığını verdi. Creative Pushups, etkinlikteki en popüler oturumlar arasındaydı ve Manifest, İçerik Pazarlama Dünyası 2023 için geri getirmek istiyor.

Ama programın hikayesi burada bitmiyor. Manifest, etkisini ve etkisini pazarlama arenasının ötesine genişletmek için Creative Pushups’ı yola çıkardı. Mark,” pek çok kuruluşun, günlük zorlukları hakkında biraz farklı düşünmelerini sağlayan etkinliklerden veya atölye çalışmalarından yararlanabilecek dahili yaratıcı ekipleri var ” diyor.

Bu çaba, bu yılki South by Southwest etkinliğinde tükenmiş bir oturumla başladı. Manifest, en son yaratıcı alıştırmaları ve teknikleri hakkında önemli noktaları ve ayrıntıları LinkedIn’de paylaşmayı planlıyor.

Başarılı olmak için ‘operasyon inovasyonunu’ etkinleştirin

İçerik ekibinizin yaratıcı fikirleri, tüketicilerle unutulmaz ve anlamlı bir bağlantı kurabilir. Ancak bu dikkat kıvılcımlarını tekrar tekrar ateşlemeli ve ek içerik varlıkları aracılığıyla ilk bağlantılarını sürdürmeli ve genişletmelisiniz. Kuruluşunuzu bir sonraki başarı seviyesine taşıyacak yenilikçi bir vizyon oluşturmak için bu uzmanlardan ilham alın.

Kaynak;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin