McDonald’sın pazarlama stratejisi – Bir örnek olay incelemesiYazar: Sinem Çimen

1940 yılında Kaliforniya, ilk McDonald’s’ın açıldığı yerdi. Lezzetli hamburgerleri ve güler yüzlü hizmetiyle kısa sürede tanındı. Sekiz yıl sonra geleneksel sofra servisinden fast fooda geçiş yapan ilk yerlerden biri oldu. Menüsüne yeni burger ve milkshake çeşitleri ekledi. Geliştirmenin başarısı, şirketin 1952 yılında ilk franchise anlaşmasını imzalamasına yol açtı ve bu, dünya çapında hızlı bir büyümeye yol açtı. Şirketin dünya çapında yaklaşık 40.031 restoranı bulunuyor ve diğer ülkelerdeki satışlardan 2019’da yaklaşık 21.076 milyar dolar gelir elde edildi.

McDonald's Marketing Strategies: Cultivating a Fast-Food Empire

McDonald’s’ın pazarlama stratejisi, şirketin bugün elde ettiği başarıya ulaşmasına yardımcı oldu. Büyümenin başlangıcından itibaren şirket, büyüyen franchise işini desteklemeye yardımcı olmak için güçlü bir marka bilinirliği ve pazara nüfuz etmek istiyordu. Şirketin müşteri sayısı arttıkça, daha kolay hedefleme yapmalarına yardımcı olmak için demografik bilgiler üzerinde daha fazla araştırma yaptılar. McDonald’s’ın pazarlama stratejisi, açık, marka merkezli mesajlarını geniş bir kitleye yayan çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama yöntemlerine yatırım yapmayı ve sadık müşterilere ulaşmak ve onları elde tutmak için özel mobil uygulaması gibi diğer kanalları kullanmayı içerir.

Mcdonald’s Tüketici Profili

McDonald’s’ın geniş bir müşteri kitlesi var çünkü kitlesel pazarlama kullanıyor ve fast food restoranlarında düşük fiyatlara sahip. Zincirin müşterilerinin çoğu 35 ila 54 yaş arasındadır. Hem erkek hem de kadın alıcılar genellikle düşük ila ortalama gelire sahiptir. Her yemek yediklerinde ortalama 7,79 dolar harcayan, markaya sadık sıradan yemek yiyenler olarak biliniyorlar.

Bu müşterilerin çoğu, markanın atmosferinin ve yemeklerinin aileler için iyi olmasından hoşlanan küçük çocukların ebeveynleridir. Bu pazar grubu ilk olarak 1979’da, ücretsiz temalı bir oyuncağa sahip bir çocuk yemeği seti olan Happy Meal’in piyasaya sürülmesiyle hedeflendi.

McDonald’s’ın web sitesi “herkesin keyif alabileceği hoş ve eğlenceli bir ortam” yaratmak istiyor. Bu, ne kadar farklı türden insanı çekmek istediğini gösterir. Marka, kendisini nasıl pazarlayacağını belirlemek ve ulaşmak istediği kişilerin demografik özelliklerine uygun olduğundan emin olmak için birincil pazar araştırması yapıyor. McDonald’s, müşterilerin yemek, servis, teslimat ve diğer konularda ne kadar mutlu olduklarını öğrenmek için mağazalarda, sosyal medyada ve mobil uygulaması aracılığıyla anketler ve anketler kullanıyor. McDonald’s Topluluğu ve diğer dijital kanallar, müşterilerin ne söylediğini ve ne yaptığını takip etmek için her zaman izleniyor.

Mcdonald’ın Reklam Stratejisi

McDonald’s reklam panolarına ve TV reklamlarına çok para harcıyor. Şirket 2018 yılında yalnızca ABD’deki reklamlara yaklaşık 1,5 milyar dolar harcadı. Açık hava, TV ve radyo reklamlarının çok fazla kişiye ulaşması muhtemel değildir; bu nedenle, reklamları görme veya duyma olasılığı düşük olan kişilere tutarlı bilgiler göndermek için dijital pazarlama stratejileri kullanılır.

Yayın Promosyonu

McDonald’s’ın pazarlama stratejisi, markasını duyurmak ve yeni menü öğelerini, yemek indirimlerini ve hayır işlerini tanıtmak için TV ve radyoyu kullanıyor. Yayın kanalları ve saatleri çoğu kişinin izlemesi veya dinlemesi için seçilmiştir. NFL sezonunun popülerliğinin zirvede olduğu Kasım 2018’de McDonald’s’ın ABD’deki TV reklamlarına 52,9 milyon dolar harcaması bekleniyor. Bu, fast-food zincirinin en öne çıkan yayın reklamı pozisyonlarını almasının önemini gösteriyor.

Billboard Reklamları

McDonald’s’ın, TV reklamlarıyla aynı pazarlama hedeflerine ve içeriğe sahip çok sayıda geleneksel billboard reklamı vardır. Statikten dijital etkileşime kadar uzanan ve görünürlüğü yüksek, trafiğin yoğun olduğu alanlara yerleştirilen reklam panolarıyla şirket, hedef demografisinin ve diğer bağlantılı tüketici gruplarının markası hakkında olumlu düşünmesini sağlamaya çalışıyor.

Bu, aynı hedefleri desteklemenin birden fazla yolunun, yalnızca tek bir yöntem kullanan kampanyalara kıyasla kampanyayı nasıl daha başarılı hale getirebileceğinin harika bir örneğidir.

Golden Arches and Clever Campaigns: A Deep Dive into McDonald's Marketing Strategy

Dış Mekan Ortam Pazarlaması

McDonald’s ayrıca yaratıcı ve ilginç dış mekan ortam pazarlaması da yapıyor. Ambiyans reklamcılığı, promosyon malzemelerinin alışılmadık veya beklenmedik veya genellikle reklam için kullanılmayan yerlere veya şeylere konulmasıdır. McDonald’s, müşteriler üzerinde daha fazla etki yaratmak için bu tür gerilla pazarlamasını kullanıyor. McDonald’s’ın kampanyası “Devasa McMuffin Kahvaltısı” için bunu gösteriyor. 2010 yılının tamamı boyunca şirket, Yeni Zelanda’nın ana caddelerine yeni kahvaltı ürününün adının yazılı olduğu büyük kağıt paketler astı. Beklenmedik ve gözden kaçması zor görüntü, insanların çektiği ve sosyal medyada paylaştığı sahneye ait çok sayıda fotoğrafın da gösterdiği gibi, yoldan geçen insanların büyük ilgisini çekti. Bu McMuffin kahvaltısının tanıtımına yardımcı oldu.

Markanın yaya yolu geçişlerindeki sokak işaretlemeleri de bir başka örnek. McDonald’s markalı patates kızartması paketinden çıkan patates kızartması gibi görünmeleri gerekiyor.

McDonald’s’ın Dijital Pazarlama Stratejisi

Çevrimiçi reklamcılık, markanın marka bilinirliği oluşturma ve talep yaratma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Çevrimiçi olarak kullanılan bilgiler, bir McDonald’s TV reklamında veya reklam panosunda görebileceğiniz bilgilere benzer. Ancak hem dil hem de grafikler Twitter, Facebook ve Instagram gibi kullanılan sosyal medya platformlarında en iyi şekilde çalışacak şekilde yapılmıştır. McDonald’s, müşterilerinden yemeklerinin resimlerini internette yayınlamalarını isteyerek büyüyen yemek fotoğrafçılığı trendinden yararlanıyor. Hatta Eylül 2018 ile Şubat 2019 arasında dünya genelinde Twitter’da 4,9 milyon McDonald’s logosu paylaşıldı. Bu da McDonald’s’ı en çok fotoğraflanan ikinci marka haline getirdi.

Şirket ayrıca arama motoru optimizasyonu (SEO) üzerinde de çalışıyor, ancak “organik” SEO yöntemi “sponsorlu” tanıtımdan daha iyi sonuç veriyor. Aralık 2019 itibarıyla mcdonalds.com’a gelen arama trafiğinin %90,7’si doğal arama sonuçlarından, %9,3’ü ise sponsorlu anahtar kelimelerden geldi.

 

McDonald’s’ın dijital ortamdaki pazarlama stratejisi, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya aracılığıyla müşteri etkileşimlerini içermektedir. Müşteriler sosyal medyada markayla ve birbirleriyle etkileşime giriyor. Ayrıca şirket, sosyal medya sayfaları ve şirket uygulaması aracılığıyla çeşitli indirimler ve kuponlar sunmaktadır. McDonald’s, 2000’li yıllardaki durgunluk sırasında iyi performans gösteren birkaç şirketten biriydi. Başarının nedeni şirketin stratejisini tüketicilere aktarmasıydı.McDonald’s’ın dijital pazarlama stratejisi, şirketin 2018’de sosyal medyada dolaşan söylentilerle mücadele etmesine olanak tanıdı. Şirket, Pazarlama Topluluğu’ndan Uzun Vadeli Mükemmellik Ödülü’nü aldı. Şirket, karşılaştığı iddialara doğrudan yanıt vererek mesajını kamuoyuna duyurmayı başardı.

Çözüm

McDonald’s’ın çeşitli çevrimdışı ve çevrimiçi yöntemleri kapsayan pazarlama stratejisi, şirketin fast-food işindeki liderlik konumunu korumasına olanak tanıdı. Hedef kitle, nüfusun büyük çoğunluğunun restoranda rahat hissetmesini sağlayan ailelerdir. McDonald’s’ın dijital kanallardaki pazarlama stratejisi, şirketin açık ve doğrudan iletişim kurmasına yardımcı oluyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin