Medya ajansınıza sormanız gereken 5 temel soruYazar: Emily Henderson
Çeviren: Özlem Karabulut

Medya ajanslarının, pazarlamacıların sürekli gelişen bir ortamda yollarını bulmalarına yardımcı olmada temel bir rolleri var. Tüketici davranışı, medya tüketimi, kanalların çoğalması, düzenleyici ortam ve yeni teknolojilerde, iş sonuçlarınız için optimizasyon sağlarken her şeyi takip etmek onların görevi. Peki ama “iyi” bir medya ajansı neye benzer? Dikkat çekici bir ajans ortağını nasıl tespit edebilirsiniz? Google’ın markaları için medya planlayan, satın alma yapan, yöneten ve değerlendiren düzinelerce kişiden oluşan Google Media Lab’de bu soru bize çok soruluyor. Seçkin bir ajans, tüm karmaşıklıklar ve bilinmeyenler hakkında sizinle konuşabilmeli ve bunların üstesinden gelebileceğine dair size güven veren bir geçmişe sahip olmalıdır. Peki bu pratikte ne anlama geliyor? Kolektif deneyimlerimize dayanarak, Google için güçlü bir ajansa sahip olmanın elzem olduğu beş kritik alan belirledik. Bu alanları göz önünde bulundurarak, bir ajansa sorulması gereken beş temel sorunun yanı sıra “iyi “nin neye benzediğine ilişkin rehberlik de sunduk. Aşağıda anlatılanların kapsamlı olması veya başarıyı garanti etmesi amaçlanmamıştır. Bunun yerine, zaman içinde ele alınmasını zorunlu bulduğumuz faktörlere yaklaşmanın bir yolu olarak düşünün.

Medya ajansınının veri ve ölçümleri karar verme sürecini nasıl etkiliyor?

Güçlü pazarlama, iyi veriler üzerine inşa edilir. Ajansınız veri stratejisi konusunda güçlü bir bakış açısına ve kuruluşunuzun, işletmenizin benzersiz ihtiyaçlarını yansıtan temel bir “veri omurgası” oluşturmasına yardımcı olacak yeteneklere sahip olmalıdır. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun: Ajansınız veri stratejiniz ve kararları güçlendirmek için gereken altyapı konusunda size nasıl danışmanlık yapıyor? Siz 1 dolar harcamadan önce, başarı olasılığını tahmin etmenize yardımcı olabiliyor mu? Ajansınız kampanyaları gerçek zamanlı olarak optimize etmek için uçuş sırasında hangi sistemleri ve sinyalleri kullanabilir? Daha taktiksel olarak, ekibin ne kadarı müşteri hizmetleri genel uzmanlarının aksine veri bilimcileri ve analitik uzmanlarından oluşuyor?

Bu sorulara verilecek doğru yanıtlar her işletme için farklı olacaktır ancak güçlü bir ajans ortağı, işletmenizin ihtiyaçlarına nasıl ulaşılacağına dair bir vizyon ortaya koyabilir ve bunu diğer müşteriler için gerçekleştirme konusunda kanıtlanmış bir sicile sahiptir. Ajansınız, kanallar arasında artışa dayalı bir ölçüm yaklaşımı sunmalıdır. Güçlü ve veriye dayalı karar alma süreci şöyle görünür. 15’i veri bilimcisi olan ajans ekibimizin uzmanlığına güvenerek kampanya öncesinde, sırasında ve sonrasında performansı artıracak bir yaklaşım geliştirdik. Kampanya öncesinde – “harcamadan önce kazan” adını verdiğimiz bir aşamada sıklık, görüntülenebilirlik, dikkat, reklam öğesi kalitesi ve kampanya hedefi gibi metriklere dayalı tahmine dayalı analizler kullanıyoruz. Kampanya başlangıcında yaklaşımımız, uçuş sırasında optimizasyon için bir test yapısı ve araç seti içeren “harcarken kazan” aşamasına geçiyor. Kampanya sonrasında ise “akıllı gelecek” moduna geçerek yeni içgörüler elde etmek için daha derin bir analiz yapıyoruz. Elbette veri ve veri stratejisi de pazarlamanızı ölçmede ayrılmaz bir rol oynuyor ve yatırımınızı gerekçelendirip optimize etmenize yardımcı oluyor. İyi bir medya ajansı iş ortağı, pazarlamanın bir gelir faktörü olarak değerini kanıtlamak için proaktif bir şekilde çalışacak ve stratejinizi iş sonuçlarına bağlamak için gerçek bilimi uygulayacaktır. Pratikte bu neye benziyor? Ajansınız, kanallar ve pazarlama hunisi genelinde artışa dayalı bir ölçüm yaklaşımı sunabilmelidir. Pazarlama ve finans ekipleriniz arasında bağlantı ve uyum sağlamalıdır. Bu doğrultuda ajansımız, büyük resmi daha iyi görebilmek için mikro metriklerden (gerçek zamanlı sinyaller) ve makro metriklerden (gelişmiş modelleme) yararlanan çok düzeyli bir ölçüm çerçevesi oluşturmamıza yardımcı oldu. Bu çerçevenin rehberliğinde, pazarlama kararlarını doğrudan iş sonuçlarına bağlayan sonuç odaklı planlamayı da mümkün kıldık.

Medya ajansı hedef kitlem hakkında ne biliyor ve bu bilgiler stratejiyi nasıl etkiliyor?

Büyük, küresel markalarla çalışan ajansların geniş bir içgörü yelpazesini takip etmeleri gerekir. Ayrıca, kültürel açıdan alakalı fikirleri pazarda hayata geçirmek için doğru içerik ve aktivasyon becerilerine de ihtiyaçları vardır. Ajansınız, etkili iletişim stratejileri oluşturmak için kitle içgörülerini kullanma konusunda bir geçmişe sahip mi? Bu fikirleri hem küresel olarak hem de kilit pazarlarınızda hayata geçirecek yeteneklere sahip mi? Bunu sağlamak için masaya hangi yetenekleri ve çalışma yöntemlerini getiriyor? Veriye dayalı karar verme gibi, bu da iletişim stratejisi ve planlamasının yanı sıra aktivasyon, inovasyon ve ortaklık geliştirme konularında özel beceri setleri gerektirir. Veri bilimci kaynaklarında olduğu gibi, bu uzmanlığa sahip ajans ekibimizin oranını artırıyoruz. Ajansın da yardımıyla, işin hem kalitesini hem de kültürel uygunluğunu sağlamak için gerekli olduğunu düşündüğümüz yerel pazarlarda bu yetenekleri geliştiriyoruz.

Gizlilik sizin için ne anlama geliyor?

Bugünlerde gizlilik hepimizin en önemli konusu. Ajansınız, bu karmaşık ve gelişen alanı yönetmenize yardımcı olmada kilit bir rol oynamalıdır. Bu nedenle, işletmenizi gizlilik değişikliklerine nasıl hazırladığını ve performansı artırmanıza nasıl yardımcı olduğunu incelemek önemlidir. Güçlü bir ajans iş ortağı, gizliliğe öncelik veren bir pazarlama stratejisi oluşturmak ve kendi veri uygulamalarına tam şeffaflık sağlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Güçlü bir ajans iş ortağı, gizliliğe öncelik veren bir pazarlama stratejisi oluşturmak ve kendi veri uygulamalarına tam şeffaflık sağlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Örneğin ajansımız, birinci taraf veri temellerimizi sağlamlaştıran, bu verilerden içgörüler elde eden ve doğru kişilere ilgili mesajları ileterek bunları etkinleştiren bir “Oluştur, Ölç, Etkinleştir” çerçevesi etrafında bir plan oluşturmamıza yardımcı oldu. Ayrıca, verileri gizlilik merkezli bir şekilde kullandığımızdan emin olmak için kendisi ve müşterileri arasında veri kullanımına yönelik net yönergelerin oluşturulmasına öncülük etti.

Yaratıcı karmaşıklığı nasıl yönetiyorsunuz?

Medya tüketimindeki değişimler, yeni gizlilik düzenlemeleri ve diğer çeşitli faktörler pazara çıkış şeklimizi giderek daha karmaşık hale getiriyor. Geçmişin televizyon merkezli kampanyaları yalnızca birkaç varlık gerektirirken, dijital odaklı stratejiler farklı platform ve formatlarda yüzlerce ısmarlama varlık gerektirebiliyor. Sonuç olarak, ajansınızın tüm bunları yönetirken ekibinizi nasıl desteklemeyi ve güçlendirmeyi planladığını bilmek çok önemli. Etkili kampanyaları verimli bir şekilde sunmak için hangi araçları, teknolojiyi ve çalışma yöntemlerini getirecek? Bunu diğer müşteriler için halihazırda nasıl başarıyla yapıyor? Güçlü bir ajans karmaşıklığı proaktif bir şekilde ele alacaktır. Performans pazarlaması perspektifinden bakıldığında, performans sağlayacak reklamları dinamik olarak oluşturmak için yaratıcı öğelerden yararlanan yapay zeka destekli reklam biçimlerini tamamen benimseyecektir.

Yapay zeka için kısa ve uzun vadeli planlarınız neler?

Yapay zekanın henüz ilk günlerinde olsak da, çalışmalarımızı güçlendirmek için sunduğu fırsat muazzam. Strateji ve içgörü, yaratıcı ilham, üretim, kitle hedefleme, optimizasyon, raporlama ve analiz, planlama veya daha fazlası olsun, pazarlama sürecinin neredeyse her aşamasında net uygulamalar görebiliyoruz. Yapay zeka ile geleceğin ajansının bugün göründüğünün ötesine geçmeli. Ajansınız bu fırsatı benimsiyor mu? Yapay zekanın bugün işini nasıl değiştirdiğini ve yarın nasıl değiştireceğini ifade edebiliyor mu? Yapay zeka araçlarını ve iş ortaklarını değerlendirmek ve test etmek için net bir çerçeveye sahip mi? Pazardaki boşluklar için teknik olarak inşa edebiliyor mu? Tüm sektörümüz bu büyük soruların üstesinden gelmeye yeni  başlıyor, ancak kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, yapay zeka ile geleceğin ajansının bugün göründüğünün ötesine geçmesi gerekecek. İyi bir ajans, siz ve kuruluşunuz için bir düşünce lideri ve stratejik bir ortak olabilir. Yukarıdaki sorulara verilecek yanıtlar farklılık gösterecek ve başarının kesin formülü her işletme için biraz farklı olacak olsa da, kuruluşunuz göze çarpan bir ortağı hak ediyor. Umarım bu liste, ajans ortaklarınızla yapacağınız planlar için bir düşünce başlangıcı olabilir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin