Medya kütüphanelerinin 5 marka faydası


Yazan: Leslie Weller, Canto

Çeviren: Melis Yıldız

Bu makale organizasyonu, kontrolü, resimleri paylaşanları, videoları ve diğer marka değerlerini açıklamaktadır.

Görüntüler her yerdedirler. Mükemmel betimlemeler ise yavaşlatma olmadan üretilmiş olan ölçüdedirler.

İletişim pazarlamasında seçtiğiniz görüntüler, markanızdaki prensipleri yansıtmanızı sağlayacaktır. Eğer görsel medya konu dışında kalırsa, markanız acı çekiyor olabilir. Fakat eğer doğru noktadaysa, tüm doğru hislerinizi anımsatacaktır.

Betimlemenizden marka değerinizle beraber emin olmak, marka desteğini sağlamak için önemli bir yoldur. Betimlemenizi doğru bir biçimde gerçekleştirmek için bir sürü yol vardır.( Büyük ve geniş açılı piksel piksel bölünmüş bir fotoğraf düşünün. ) Bir kere doğru görsel elemente sahip olduğunuzda, sağduyulu bir şekilde onu kullanmak isteyeceksiniz. Kendi ağınıza, sosyal medyanıza ve takımınıza erişiminize en kısa şekilde ulaşmak, sonrasında ise bunun yanlışlıkla silinmesini veya ortadan kalkmasını istemeyecek bir hal alacaksınız.

Dijital talepleri en iyi hale getirmek için, takımlar basit dosya paylaşımı siteleri ile tamamen markalaşmış kütüphaneler ile yer değiştiriyorlar. Bunun nedeni ise önemli marka değerlerini paylaşma ve koruma altına almaktır. Markalaştırılabilir bir medya kütüphanesi –genellikle dijital değer yönetimi diye de anılır- günümüz pazarlama takımlarının markayla uyumlu bir yol çizmesini, daha verimli bir şekilde işbirliği içinde olmasını ve görsel iletişimi vurgulamasını sağlar.

 

Aşağıda sıralanan adımlar markalaşma faydası için gösterilen 5 ana maddelerdendir.

1- Yaşayan Marka Tasarım Rehberleri

Statik PDF şeklindeki marka tasarım rehberi ve kurul rehberleri, kuruluşların nasıl temsil edileceğini, onların değerlerini, istenen duyguları ve prensipleri belgeleştirmek için mükemmel bir adımdır. Medya kütüphaneleri bu fikir ile sizi daha ileriye taşıyacak, onaylanmış marka değerleri ‘’marka tasarım rehberleri’’ sizi her daim taze tutacaktır.

2- Kampanya Güçlendirmesi

Büyük bir kampanya ortaya çıkardığınızda, bunu herkese hatırlatmak ve sunmak, kampanyanızın ise yeni sezonda patlıyacağının haberini vermek istersiniz. Markalaşmış medya kütüphanesi ile,  bir içerik aramak için oturum açıldığında o kişiye gösterilen spesifik kampanya-temalı resimler belirlenebilir. Görsel kampanya hatırlatıcıları herkesin odaklı olarak kalması için yardım eder ve personele en yeni fotoğraf ve videolar için yol gösterici olur.

3- Zenginliği Paylaşmak

Markanızın bir değeri mevcuttur. Genellikle markanızı temsil eden resim, logo ve dosyalar gazeteciler, serbest çalışanlar ve iş ortakları  ile paylaşılmalıdır. Medya kütüphaneleri kullanarak takımlar köprü kullanarak, içinde şirket logosu ve marka renkleri olan indirme sayfasına yönlendirir, Box/Dropbox/Drive markaları ile değil, aksine kendi marka varlığını takviye eder ve bir sonraki seviye için deneyimi yükseltir.

4- Self – Servis Marka Kapıları

Yukarıdaki konu ile benzer bir nokta olarak, bir markalaşmış şirketin sitesinde görsel kataloğu araştırırken pozitif etkileşimler ve marka hatırlatıcıları vardır.  Bugünlerde çoğu kütüphanelerde, dijital değer yönetimi ile güçlendirilmiş bir portal sunulmalıdır. Erişim bir şifre ile korunabilir veya halka açık bir halde olabilir. Dosya talepleri için self – servis portalları aynı zamanda dramatik bir ölçüde düşüş gösterebilirler.

5- Markalaşmada Tutarlılık Bir Anahtardır

Eğer tutarlılık markalaşma içinde çok önemli bir nokta ise neden çoğu insan marka varlıkları için  tutarlı bir süreç veya yer içerisinde değil ? Eğer hala ağ sürücüleri, dosya paylaşımları ve e-posta eklerine güvenmek istiyorsan, markanı büyük bir riske sokuyorsun demektir. Merkezi medya kütüphaneleri, aynı zamanda dijital değer yönetimi sistemleri olarak bilinir,  sürüm denetimi, telif hakları yönetimi ve daha faydalı olan bir anahtar kelime sistemi gibi yeni alışkanlıkları içeren düzgün bir marka temeli sunar.

Kaynak: www.ama.org

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin