Metaverse reklamcılığının geleceği platformlar arası aktivasyonlar mı?Yazar: Alexander Lee
Çeviren: Aslı Keçeci

 

Markalar metaverse’e girerken, birkaç şirket birden çok sanal platformda markalı deneyimler oluşturmaya başlıyor. Bazı pazarlamacılar, bu tür bir çapraz platform aktivasyonunun metaverse reklamcılığının geleceği olduğuna inanıyor – ancak henüz herkes ikna olmuş değil.

Çoğunlukla, metaverse’yi etkinleştirmekle ilgilenen markalar, tarihsel olarak çabalarını Roblox veya Fortnite gibi tekil platformlara odakladılar. Bunun bir nedeni, sanal alanlar tasarlayan yaratıcı stüdyoların genellikle belirli platformlara odaklanması ve aynı anda birden fazla platformda etkinleştirmek için birden fazla içerik oluşturucuyla çalışmayı gerekli kılmasıdır.

Ancak son zamanlarda bu durum değişmeye başladı. Netflix ve iHeartMedia gibi markalar, birkaç metaverse platformunda aynı anda benzer şekilde adlandırılmış ve tasarlanmış alanlar başlattı. Örneğin iHeartLand, Netflix’in sanal Minehaunt Spooktacular deneyiminde olduğu gibi hem Roblox’ta hem de Fortnite’ta mevcuttur.

Alanlar, adları, programları ve görsel estetiği dahil olmak üzere platformdan platforma bazı yönleri paylaşsa da, gerçekten birlikte çalışabilir veya herhangi bir şekilde doğrudan bağlantılı değildirler. Her biri diğerinden bağımsız olarak var olur ve tek bir kullanıcı her alanda aynı anda farklı avatarları çalıştırabilir. Aynı birleşik ve kalıcı alanın farklı temsilleri değillerdir – benzer çerçeveler etrafında inşa edilmiş tamamen ayrı sanal konumlardır.

iHeart Digital Audio Group CEO’su Conal Byrne, “Bunlar gerçekten farklı demografik özelliklere sahip gerçekten farklı platformlar – ikisi de genç, evet ama farklı bir şekilde genç” dedi. “Biri, Roblox, özünde kullanıcı tarafından oluşturulan bir platform, diğeri ise daha çok rehberli bir deneyime sahip gerçek bir oyun platformu.”

Netflix deneyimi, Ekim ayında duyurduğu Yas Island aktivasyonu için benzer bir strateji izlemeyi planlayan metaverse geliştirme şirketi Super League tarafından oluşturuldu. Abu Dabi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa şirket, popüler Abu Dabi turizm merkezini hem Roblox hem de The Sandbox içinde yeniden yaratmanın yanı sıra Unreal Engine kullanarak ısmarlama bir metaverse alanı inşa etmeyi planlıyor. Her platformda bulunan farklı demografik gruplarda Yas Adası hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan alan, Mart 2023’te açılacak.

Süper Lig Ticari Direktörü’ne göre, bu tür bir çeşitlendirmenin amacı, markaların her platformun hizmet verdiği çok farklı kitlelere ulaşmasına yardımcı olmanın yanı sıra, markaya ait alanların yaratılması yoluyla metaverse gelecekleri üzerinde daha doğrudan kontrol sağlamak. Matt Edelman.

Edelman, “Herkesin tüm zamanını geçirdiği tek bir metaverse ortamı yok” dedi. “Bir markayı veya işletmeyi metaverse’ye sokmayı düşünüyorsanız, tek bir yer seçmek çok daha az önemlidir ve bu ortağın işini bu sürükleyici 3B ortamlara doğru şekilde genişletmeye nasıl yardımcı olacağınızı seçmek çok daha önemlidir.”

Edelman, kendisinin ve Süper Lig’deki ekibinin, markalar metaverse’de daha rahat çalışmaya başladıkça bu tür bir çapraz platform aktivasyonunun standart olacağına inandığını söyledi. Ancak tüm metaverse uzmanları ikna olmadı. Örneğin, aynı anda birden fazla platformda bir alan başlatmak, meta veri deposu konusunda deneyimsiz olan pazarlamacıların ve potansiyel tüketicilerin kafasını karıştırma riski taşıyabilir.

Oyun içi reklamcılık şirketi Anzu’nun pazarlama ve stratejiden sorumlu başkanı Natalia Vasilyeva, “Bir pazarlamacı olarak, A/B testi yapmak veya yeni kanallara girmek istediğinizde izleyicileri tek tek platformlarla tanıştırmak altın kuraldır” dedi.

Şüpheciler ayrıca, popüler sanal platformların izleyicileri arasındaki demografik farklılıkların, meta veri deposunda tüketicilere ulaşmak isteyen pazarlamacılar için bir zarardan çok bir avantaj olabileceğine inanıyor. Çoğu marka belirli bir hedef kitleye ulaşmaya çalışır ve Fortnite ve Roblox gibi platformlarda farklı demografik grupların baskınlığı, pazarlamacıların markalarına en uygun olanı seçmelerine olanak tanır.

Bir Fortnite Creative stüdyosu olan Creators Corp.’un kurucusu Margot Rodde, “Ben olsam, aynı deneyimi aynı anda iki farklı platformda başlatmazdım” dedi. “Tek bir platforma gider ve bunu iyi yapardım – izleyicilerle gerçekten etkileşim kurar ve bu aktivasyon etrafında elimden geldiğince genişletirdim.” Çeşitlendirmenin abartıyı sulandırma riski taşıdığını söyledi.

Kaynak:

https://digiday.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin