Metin yazarı ve içerik yazarı: 7 temel fark
Bir metin yazarı ile içerik yazarı arasındaki 7 temel farkı inceliyoruz. Her biri başarılı bir marka oluşturmada nasıl bir rol oynuyor?

Uzmanlara göre 7 temel fark

1. Bir içerik yazarı bilgilendirirken, bir metin yazarı satar

Bir metin yazarı, hedef kitlenizi markanıza satar. Öte yandan, bir içerik yazarı okuyucuları bilgilendirir, eğitir, eğlendirir veya talimat verir.

Copyblogger Media’nın kurucu ortağı Sonia Simone, farkı daha da açıklıyor. “Geleneksel olarak kopya, satışı yapmak için kullandığımız şeydir. Albert Lasker’in deyimiyle, baskıda (veya piksellerde) satıcılıktır. Amacı ikna etmektir” diyor Simone.

“İçerik her şeyi yapar. Bir kitlenin ilgisini çeker, sürekli dikkatlerini çeker, onların sorunlarını çözme yeteneğinizi gösterir ve nihai bir satın almanın yolunu açar” diyor.

2. Metin yazarları bir aciliyet duygusu yaratır ve duygusal tepkilere ilham verir

Metin yazarları, insanların hemen harekete geçmesini ister. Örneğin, okuyucuların bir şeyler indirmesini, bir haber bültenine kaydolmasını veya bir ürün satın almasını isteyeceklerdir.

Super Connector Media İçerik Direktörü Nick Wolny, “Tıklamayı veya satışı kazanmak için, yalnızca okuyucunun ‘neden bu?’ sorusuna değil, ‘neden şimdi bu?’ sorusuna da yanıt vermelisiniz” diye açıklıyor.

“Metin yazarları, hızlı eylemi ortaya çıkarmak için aciliyet ve kıtlığı bir başlığa yerleştiriyor” diyor.

Tersine, içerik yazarları ilgili bir kitle oluşturmak ister. Yukarıda da belirttiğimiz gibi güven oluşturmak ve markayı güvenilir bir bilgi kaynağı olarak konumlandırmak istiyorlar.

3. İçerik yazarları gelecekteki satışlar için temel oluşturur

Doğrudan bir ürün veya hizmet satmaya çalışmasalar da, içerik yazarları yine de satışla ilgilenir. Satış, değerli içerik üretmenin dolaylı bir sonucudur.

Bir blogun ölçülebilir bir yatırım getirisi olup olmayacağından emin değil misiniz? Groove’un CEO’su ve Kurucusu Alex Turnbull aksini kanıtlıyor.

“Güven, herhangi bir sektörde satın alma kararlarında büyük bir itici güçtür. Groove için blog yazmak, gösterecek çok şeyimiz olmadan önce bu güveni oluşturmanın gerçekten etkili bir yoluydu,” diyor Turnbull.

“Çevrimiçi varlığımız, blogun başarısından büyük ölçüde etkilendi ve aksi takdirde Groove’u hiç duymamış olabilecek müşterilerden yönlendirmeler ve kayıtlar aldı” diyor.

4. İçerik yazarları genellikle SEO’ya daha fazla odaklanır

İçerik yazarları genellikle gelen trafiği yönlendirmek için işe alınır. Bu nedenle, yıldız içerik yazarları SEO’da harikadır. İş hedeflerinizle uyumlu arama terimlerine dayalı konuları seçmenize yardımcı olurlar.

Bir içerik yazarı tuttuğunuzda, SEO hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını söylemek zor olabilir. Premium İçerik Mağazasından Victor Ijidola, en iyi SEO içerik yazarlarını taramak ve işe almak için yararlı bir ipucu paylaşıyor; yazı örneklerinde odak anahtar kelimeleri arayın.

Bir odak anahtar kelimesi, bir sayfanın optimize edildiği ana arama terimidir. Bu anahtar kelime sayfa başlığında, ilk başlıkta (H1) ve gövde metni boyunca yer almalıdır. Ayrıca alt başlıklar boyunca dağıtılmalıdır.

“Örneklerine bakın; Geçmişte belirli bir anahtar kelime için herhangi bir içerik parçasını optimize edip etmediklerini görün, böylece aynısını içeriğiniz için yapıp yapamayacaklarını öğrenebilirsiniz,” diye tavsiyede bulunuyor Ijidola.

5. Metin yazarları kısa biçimli kopya yazarken, içerik yazarları uzun biçimli kopya yazar

Metin yazarları şunun için kopya yazar:

Reklamlar, çevrimiçi ve çevrimdışı

Sloganlar ve sloganlar

Web sayfası içeriği

E-posta kampanyaları

Televizyon veya radyo ticari tanıtım ve reklam metinleri

Video komut dosyaları

kataloglar

reklam panoları

Kartpostallar

Satış mektupları

Doğrudan posta mektupları

şarkı sözleri

Sosyal medya

İçerik yazarları, aşağıdakiler gibi daha uzun biçimli içerikler yazar:

Nesne

Blog gönderileri

Gazete parçaları

Dergi özellikleri

Basın yayınları

Beyaz kağıtlar

E-posta bültenleri

e-kitaplar

Kitabın

Basılı dergiler

Podcast’ler

Televizyon

Film

Bu alanlardan bazıları örtüşüyor, ancak fikri anladınız.

6. İçerik yazarları uzun vadeli bir stratejiye katkıda bulunur

Bir metin yazarının harika bir reklam yazıp yazmadığını hemen anlayabilirsiniz. Tıklama oranları ve açılma oranları gibi ölçümler bunun iyi bir göstergesidir.

Kısa vadede içeriği ölçmek her zaman kolay değildir. İyi içerik stratejilerinin (beyaz şapka SEO stratejileri gibi) karşılığını alması zaman alır.

Wellspring Digital CDMO’su Jon-Mikel Bailey, “Güvenmeniz gereken bir SEO, size bu işlerin zaman alacağını söyleyen kişidir” diyor.

“Çünkü öyle. 2013’te Google’ın yaptığı tüm algoritma güncellemelerine dönüp bakarsanız, tek bir sabit var: daha iyi bir kullanıcı deneyimi”

Bu acı gerçek sabrınızı sınıyorsa, bloglardan ve makalelerden elde edilen değerin daha uzun bir raf ömrüne sahip olduğunu düşünün. Bir reklam veya e-postanın aksine, bloglar ve makaleler, zaman içinde karşılığını vermeye devam eden kalıcı bir güce sahiptir.

7. İçerik yazarları organik trafiği yönlendirir, metin yazarları bu trafiği olası satışlara dönüştürür.

Bu son nokta, bir metin yazarı ile içerik yazarı arasındaki farkları özetler. İçerik yazarları organik trafiği yönlendirirken, metin yazarları trafiği satışa veya olası satışlara dönüştürür.

Keys&Copy’nin kurucusu Jessica Foster, bir çakışma olabileceğini, ancak bunun nadiren %100 olduğunu açıklıyor.

“SEO uzmanları ve işletme sahipleri, her iki dünyanın da en iyisini elde etmeyi çok isterken – organik trafiği çekmek ve yüksek bir dönüşüm oranı elde etmek için yapılmış içerik – gerçek şu ki, SEO içeriği trafiği yönlendirmede en iyisidir ve satış metni satışta en iyisidir. ”diyor Foster.

Metin Yazarı ve İçerik Yazarı: Sonuçlandırmak

İnsanları ikna etmenin, ikna etmenin ve dönüştürmenin bir zamanı gelir. Ancak, kesinlikle her zaman değil. Koşulsuz değer sunmak için zaman ayırın.

İçerik karma gibidir – almak için vermelisin.

Kaynak : https://www.outliercreative.com/blog/copywriter-vs-content-writer

Yazar : Jenna Alburger

Çeviren : Şira Şiir Öznergiz

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin