Metin yazarlığı için ikna edici kelimeler ve ifadeler nelerdir? (ve nasıl kullanılır)Yazar: Gregory Ciotti
Çeviren: Simay İnal

Metin yazarlığında ikna edici kelimeler oluşturmanız için becerilerinize, deneyiminize ve araç kutunuza güvenmeniz gerekir.

Yazarın alet kutusu kelimelerle doludur.

“Bütün kelimeler eşittir ama bazı kelimeler diğerlerinden daha eşittir.”

Karar verme sürecimizi diğerlerinden daha fazla etkileyen bazı güçlü kelimeler var. Aslında “güçlü kelimelerin” o kadar da güçlü görünmediğini fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz. Bu onların ne kadar verimli olduklarını gösteriyor.

Uyarı: Basit dil çok nettir ve tıpkı işe yarayan başlık yazma uygulamalarında olduğu gibi, bu sözlerin neden ikna edici olduğunu anlamalısınız. Bunları hedef kitleniz ve işletmeniz için anlamlı bağlamlarda kullanmayı unutamamalısınız.

Bir cümleyi nasıl daha ikna edici hale getirirsiniz?

Bir cümleyi daha ikna edici hale getirmeden önce içeriğinizde ve metninizde kiminle konuştuğunuzu çok iyi bilmelisiniz.

Aynı zamanda ne kadar spesifik olursanız okuyucu, içeriğinizi onlar için özel olarak yazdığınızı hissedecektir. Daha sonra okuyucunuzun ilgisini canlı tutmak için bildiğiniz ikna edici kelimeleri ekleyebilirsiniz.

En ikna edici kelimeleri ve cümleleri incelemeye hazır mısınız?

Metin yazarlığı için İngilizce dilindeki en ikna edici 5 kelime

İngilizce dilindeki en ikna edici kelimelerin aslında oldukça basit olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Basit ama son derece etkili.

Aşağıdaki ikna edici kelimeler listesi size dinleyicilerinizle nasıl daha ikna edici konuşabileceğinizi gösterecektir.

Sen

Metin yazarlığı dünyasında sıklıkla alıntı yapılan bir çalışma var. Bu, “Sen”in sözde 12 kelime arasında 1 numaralı güçlü kelime olduğunu ortaya koyan araştırma hakkındadır.

Bu çalışmanın muhtemelen hiç gerçekleşmemiş olmasına rağmen, benliği çağırmanın gücünü ortaya koyan bazı gerçek araştırmalarım var.

Görünen o ki insanlar “sen” sözcüğünü sevseler de, kendi adlarını okumayı çok daha fazla sevdikleri kesin.

Beyin aktivasyonunu inceleyen araştırmalara göre, kendi isimlerimizi basılı veya ekranda görmek kadar bizi aydınlatan çok az şey var. İsimlerimiz özünde öz algımıza bağlıdır ve kimliğimizin büyük bir bölümünü oluşturur. O halde adımızın geçtiği mesaja daha fazla bağlanmamız ve ona daha fazla güvenmemiz şaşırtıcı değil.

Araştırmalar, kişiselleştirme için memnuniyetle daha fazla para ödeyeceğimizi gösterdi. Peki müşterilerinizle kişiselleşmeye başlamanın zamanı gelmedi mi?

Ancak burada küçük bir sorun var…

Ad kullanımını göz önünde bulundurarak genel web metni yazmak genellikle mümkün değildir. Ancak izinli pazarlamanın gücünden yararlanarak bu stratejiyi kolayca uyarlayabilirsiniz. E-postalar, bir müşterinin adıyla mesaj başlatıldığında büyük ölçüde geliştirilir.

Ürünleriniz için çeşitli ayrı listeler tutuyorsanız (ki yapmalısınız), ilk adı aldığınızdan emin olun. Bu şekilde yayınlarınız müşterilerinizin kişisel yönünü tetikleyebilir.

Ücretsiz

İnsanlar ücretsiz şeyleri o kadar çok seviyorlar ki, ürün veya hizmetin ilgili değeri aynı kalsa bile aslında farklı seçimler yapacaklar.

Dan Ariely bu şaşırtıcı gerçeği Tahmin Edilebilir Irrational adlı kitabında ortaya koydu. Lindt’in çikolatalı yermantarları ile Hershey’s Kisses arasındaki alışılmadık “savaşı” inceledi.

Araştırmada, “bedava” kelimesinin somut değer açısından gücünü test etmek amacıyla ilk olarak insanlardan 1 sentlik Hershey Kiss ile 15 sentlik Lindt çikolata mantarı arasında seçim yapmaları istendi. (Bu, yer mantarının gerçek değerinin yaklaşık yarısıdır ve Lindt genellikle daha zengin, üstün bir çikolata olarak kabul edilir).

İşte sonuçlar:

Yani lezzetlerin trüf mantarından yana olduğu görüldü.

Ancak daha sonra rastgele bir grup denek bu iki ikram hakkındaki görüşlerini değiştirmiş gibi görünüyor. Ariely, her iki markanın fiyatı bir sent düştüğünde (bu, Kiss’in artık ücretsiz olduğu anlamına geliyordu) insanların seçimlerini büyük ölçüde değiştirdiğini ortaya çıkardı.

Yeni fiyatlara göre sonuçlar şöyle:

Fiyatlardaki ilişki aynı kalsa da (ikisi arasında 14 sentlik bir fark), insanlar Kiss’i ücretsiz olduğunda çok daha sık tercih ediyorlardı.

Ariely, bedava şeyler kapmaya bu kadar yatkın olmamızın nedenleri olarak kayıptan kaçınmaya (bir şeyleri kaybetmeyi küçümsememize) ve doğal içgüdümüze işaret ediyor.

Ücretsiz olanı yalnızca anlamlı olduğunda ve yalnızca doğru bir bağlamda kullanın.

Ücretsiz bir şeye sahip olmak daha fazla insanı çekecektir. Ancak bu kesinlikle işinizi gerçekten büyütecek süperstar müşterilere dönüşmesi muhtemel olmayan “pazarlık avcılarının” adil bir payını içerecektir.

Rehberlerinizin, kurslarınızın, bilgilerinizin, desteğinizin vb. “ücretsiz olduğunu” vurgulamak dikkat çekmede uzun bir yol kat edebilir.

Çünkü

Robert Cialdini’nin klasik kitabı Influence’dan alınan bir çalışmada, ofisteki fotokopi makinesini kullanmak için acelesi olan bir kişinin talepleri üzerine testler yapıldı. Testler, farklı isteklere sahip insanların, bu kişinin sıraya girmesine izin verme istekliliğini nasıl etkileyebileceğini inceledi.

İlk testte katılımcı basitçe şunu ifade etti:

“Affedersiniz, 5 sayfam var. Xerox makinesini kullanabilir miyim?”

Bu senaryoda, insanların yaklaşık %60’ı onun sıraya girmesine ve makineyi ilk önce kullanmasına izin verdi.

Bir sonraki senaryoda istekte biraz değişiklik yapıldı. Bu kez katılımcı şunları söyledi:

“5 sayfam var. Acelem olduğu için fotokopi makinesini kullanabilir miyim?”

İkisi arasındaki ince farkı gördünüz mü?

Bu deneyi en ikna edici sözlerden biriyle özetleyelim.

Talep yalnızca minimal düzeyde değişmekle kalmadı, aynı zamanda “çünkü” (nedeni) neredeyse hiçbir neden değildi! “Çünkü acelem var” çoğumuz için iyi bir mazeret olamaz, değil mi? Çalışma dünyasının çoğunluğunun acelesi yok mu?

İnanmak isteyebileceğimizin aksine, insanların yaklaşık %94’ü bu sefer onun sıraya girmesine izin verdi! Bunun tuhaf olduğunu düşünüyorsanız 3. ve son testte kullanılan isteğe göz atın:

“Affedersiniz, 5 sayfam var. Fotokopi çekmem gerektiği için Xerox makinesini kullanabilir miyim?”

Bu, zar zor kabul edilebilir bir nedenden kesinlikle hiçbir nedenin olmamasına dönüştü. Buna rağmen insanların %93’ü bu üçüncü denemede kesinti yapmasına izin verdi. Bu, zayıf bir nedeni olduğu (“acelem var”) duruma göre yalnızca %1’lik bir düşüş ve ilk teste göre %33’lük bir iyileşme.

Cialdini’ye göre:

“İnsan davranışının iyi bilinen bir ilkesi, birinden bize bir iyilik yapmasını istediğimizde ve bir sebep sunduğumuz takdirde daha başarılı olacağımızı söyler. İnsanlar yaptıklarının bir nedeninin olmasını seviyorlar.”

İşte sonuç:

Birçok şirket, ürünlerinin (veya hizmetlerinin) sunabileceği özelliklerden gurur duymaktadır. Ancak ikna edici bir metin yazmaya odaklandığınızda her şeyin müşterinizin 1 numaralı sorusunu yanıtlamaktan geçtiğini unutmamalısınız:

Her ne kadar “çünkü” ifadesi Xerox makinelerindeki insanlar üzerinde bir çeşit beyin yıkama etkisine sahip gibi görünse de, bu aslında sadece bir akıl yürütme meselesidir. Zayıf sebepler vermenin bile hiç sebep göstermemekten daha ikna edici olduğu görülmüştür.

Aniden

Gecikmiş tatmin, sinirbilimciler arasında önemli bir konudur. Pek çok ünlü çalışma (Stanford marshmallow deneyi gibi), ödülleri daha sonraki bir tarihe ertelemenin başarılı olmak için nasıl gerekli bir beceri olduğunu gösteriyor. (Buna karşı çıkacak çok az girişimci tanıyorum.)

Bu, pazarlamacılar olarak bizi ilgilendiriyor çünkü insan doğasının ilginç bir yönünü ortaya çıkarıyor…

Dün bir şeyler istiyoruz!

Çeşitli MRI çalışmaları, anlık ödülleri hayal ettiğimizde orta beynimizin ne kadar harekete geçtiğini gösterdi. Bir şeyi beklemeye gelince (bu, satış için hayır-hayırdır) etkinleşen şey, ön korteksimizdir.

“Anında”, “hemen” ve hatta “hızlı” gibi kelimeler, orta beyin aktivitesinin anahtarının çevrilmesi için tetikleyicilerdir.

Web tabanlı yazılım satma işindeyseniz burada zaten bir avantajınız var. “Anında erişim” belirsiz bir vaat değil; çoğu zaman gerçek budur.

Fiziksel ürün veya hizmet işinde olanlar için, müşterilere ürünlerini hızlı bir şekilde alacaklarını (veya birisinin onlarla en kısa sürede iletişime geçeceğini) hatırlatmak için ikna edici kelimeler ve ifadeler kullanmak uzun bir yol kat edebilir.

“Sıkı müşterilerin” bile nasıl etkilenebildiğini gördük. Tek altın kuralı takip ettiğiniz sürece, daha fazla potansiyel müşteriyi müşteriye dönüştürmek için güvenilir bir taktiktir…

Her zaman sözlerinizi yerine getirin

Verdiğiniz sözleri gerçekten yerine getirebileceğinizden emin olun, aksi takdirde sizden nefret eden bir “kabile” ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yeni

Nörogörüntüleme araştırmasına göre, aslında tanınmış markalara daha olumlu tepki veriyoruz ve herhangi bir köklü değişikliği büyük ölçüde küçümseyebiliyoruz.

Öte yandan, beynimizdeki ödül merkezlerini harekete geçirmede ve ürünlerimizden memnun kalmamızda yeniliğin inanılmaz derecede önemli bir rol oynadığı uzun zamandır biliniyor.

Ürünler için “yenilik” önemlidir, çünkü özellikle araştırmalar ürünlerin “deneyimsel” satın alımlardan çok daha hızlı eskidiğini göstermiştir.

Burada göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar, işletmenizin hangi bölümlerinin güven sağladığı ve hangi bölümlerinin fayda sağladığıdır. Güven yaratan markanızdır.

Ürünleriniz sayesinde müşterileri yeni özellikler ve yeniliklerle heyecanlandırmak çok daha kolay. İşler mükemmel şekilde gitmese bile müşterilerin çoğunluğu, hiçbir ilerleme kaydedilmemesinden ziyade yenilik girişimlerini takdir edecektir.

Eski sorunlara yönelik yeni düzeltmeler, yeni özellikler ve iyileştirmeler, yeni bir tasarım ve hatta mesajınızı iletmenin yeni yolları çok önemlidir.

Güçlü, ikna edici ifadeler ve cümleler

Konunuzu tanıtmak için

 • Bunu hayal edin…
 • Her ne kadar yaygın olarak inanılsa da…
 • En son ne zaman…?
 • Eminim [boş] kelimesini duymuşsunuzdur, ama…
 • Yeni bir yol keşfetmeye hazır mısınız?
 • Bir noktaya değinmek için
 • Ayrıca …
 • Başka bir deyişle …
 • Öyleyse …
 • Destekleyici kanıtlar gösteriyor…
 • Bulduktan sonra bu sonuca vardım…
 • Görüşünüzü desteklemek için
 • Örneğin …
 • Özellikle bu durumda…
 • Aslında …
 • Bu çalışmaya göre…
 • Bağımsız test sonuçları şunu gösteriyor…
 • Davanızı bitirmek için
 • Sonuç olarak …
 • İşleri toparlamak için…
 • Artık anladığınız gibi…
 • Benzer sonuçları görmek istiyorsanız kendiniz için [blank] seçeneğini deneyin.

Kaynak:https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin