Mobil internet kullanımındaki artış reklamverenlerin stratejisini değiştiriyor


Yazan: Edi Derofe

Masaüstü platformlarda yapılabilecek her hareketin artık mobil platformlarda da yapılabiliyor olması sebebiyle ülkemiz sınırları içinde olsun olmasın mobil internet kullanımının hızla arttığı, çeşitli kaynaklardan alınan verilere göre artık bir gerçek. Bu artış çevrim içi popülasyonun masaüstü kullanımını azaltıp artık telefon, tablet gibi mobil cihazlardan çevrim içi hale geldiğini gösteriyor. Bu konuda önemli kaynaklardan biri olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Anadolu Ajans’a 2015 yılının Mayıs ayında yaptığı açıklamalarda bu artıştan bahsetti.

Bilgin: “Yüzde 106 arttı”

Bilgin, geçen yılın ilk çeyrek rakamlarına göre 52 bin 359 terabayt olan mobil internet kullanım miktarının, bu yılın aynı döneminde yüzde 106 artarak 107 bin 970 terabayt olarak gerçekleştiğini belirtti. 2014 yılı 1. çeyrek verilerine göre ise 26,4 milyon olan mobil internet kullanan abone sayısının içinde bulunduğumuz yılın aynı döneminde yüzde 28,4 artarak 33,9 milyonu geçtiğini kaydetti.

Sadece ardışık iki yılın aynı dönemindeki verilere bakıldığına dahi artışın yüzde 28’in üzerinde olması dünyadaki bu dönüşümün içerisinde ülkemizin de bulunduğunun göstergesi.

ABD’de de mobil cihazlar masaüstünü geçti

Daha geniş bir pencereden baktığımızda ise 2015 Mayıs ayında ComScore yaptığı araştırmanın sonucuna göre dijital dünyada ülkemizden daha fazla yer alan ABD’de, sadece mobil internet kullanımının tarihinde ilk kez sadece masaüstü kullanımının üzerine çıktığını açıkladı. Bu araştırmada ortaya çıkan sonuca göre ise sadece bir yıl önce yani 2014 Mart ayında, sadece masaüstünden internet kullananların oranı %19.1 ve sadece mobil cihazlardan internete girenlerin oranı %10.8’di. Ancak bir yıl sonra (2015 Mart) interneti sadece mobilden kullananların oranı son bir yılda %11.3’e yükselirken; sadece masaüstü internet kullananların oranı ise %10.6’ya düştü.

COMSCORE

Teknolojinin gelişmesiyle artık 7/24 çevrim içi kalınabilmesini sağlayan akıllı cihazlar ile yaşadığımız dönemde hayatın daha hızlı bir akışta olmasıyla birlikte istenilen anda istenilen bilgiye ulaşılması kesinlikle bir teknolojik avantaj sağlıyor. Mobil internet kullanımının artışında 4G veri hızının; daha küçük ve daha güçlü işlemcilerin; daha ince ve hafif telefonların geliştirilmesi, akıllı telefonların, dijital cihaz olarak kullanımının tercih edilmesini sağlayan etmenlerden olduğu da çok açık.

E-Ticarette masaüstü açık ara birinci

Ancak asla unutulmaması gereken bir unsur varsa o da tüketicilerin  masaüstü kullanımını hala kesmedikleridir. Çünkü masaüstü kullanımı çevrim içi popülasyona daha güvenilir bir his vermesinin yanında bilgi ağırlıklı ve daha karmaşık işlemler için her zaman daha pratiktir. Özellikle iş verimliliği ve çevrim içi satın almalar yani e-ticaret için ağırlıklı olarak masaüstü platformları kullandığının hala bir gerçek olduğu doğrudur. ComScore’un araştırmasına göre hala toplam dijital ticaret satışlarının %87’si masaüstü bilgisayarlarla yapılıyor. Bunun sonucunda reklamverenlerin hedeflemelerini doğru kaynaklar üzerinden yapmaları da gelirlerini artırabilmeleri için en önemli unsur.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin