Mobil Oyun sektörü ve oyun içi reklamcılık
Çeviren: Ata Balcı

Mobil oyun sektöründe reklamcılık, stratejiler ve bazı önemli kriterlerden bahsetmeden önce mobil oyun sektörü ne kadar gelişti ne durumda bi göz atalım…

Mobil oyun sektörü sürekli gelişen ve COVID-19’un da olmasıyla birlikte son yıllarda oyun indirmelerinde benzeri görülmemiş bir artış gösteren bir sektör haline geldi.

Oyun sektörü gelişen bu dijital çağda genç nüfusla beraber hızla büyüyor ama büyüyen ve gelişen bu sektörün %60’ının  mobil oyunlar olacağı biliniyor. Geçen yıl, tipik bir kişi cep telefonunda günde 4,8 saat harcadı, bu da uyanık saatlerin üçte birine karşılık geliyor ve 2019’a göre %30’luk bir artışı temsil ediyor. Ayrıca, oyuna artık cep telefonundan hemen hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Mobil, oyunun her yerde bulunmasına ve her yaş grubuna nüfuz etmesine izin vererek kullanıcılar, geliştiriciler ve benzer şekilde reklam verenler için bir altın madeni görevi gördü. Gelişen bu çağda neredeyse oturduğumuz her alanda olan Wi-Fi gibi imkanlar bize internet üzerinden ve mobilden online oyun imkanı da sunuyor.

Oyun içi reklamcılık henüz tam potansiyelini gerçekleştirmemiş gözüküyor

Yaygın kullanımlarına, erişim kolaylıklarına ve oyun içi reklam ve gelir potansiyellerine rağmen, mobil oyunların yeterince kullanılmadığı görülmektedir. Reklam verenlerin mobil oyunlara yatırım yapma konusundaki isteksizliğinin yanı sıra marka açısından güvenli oyun ortamları, oynanışa ve deneyime müdahale eden reklamlar ve oyun içi reklamcılık için ölçüm yetenekleri gibi kitlelere hitap eden oyunlar var.

Bir sonraki bölümde bu yanılgıları giderelim ve geliştiricilerin oyun içi reklamları nasıl doğru bir şekilde ele alıp pazarlama için en doğru ve en mükemmel olanı nasıl uygulayabileceklerine bakalım.

Oyun içi reklam stratejisini nasıl daha iyi hale getirebilirim ?

Oyun içi reklamcılık, mobil oyun içerik oluşturucuları için, ücretsiz mobil oyunların kullanıma sunulmasıyla kullanıcı deneyimini ve oyun katılımını ve elde tutmayı iyileştirmek için oyun satışlarını ve uygulama içi satın alımları artırmak için çekici bir yaklaşım olmuştur. Bunun için en iyi yöntem en temelli olan oyun katılımını artırmak ve oyunu sürekli geliştirmek olacaktır.

Oyun içi ekonomiyi tamamlamak için reklamların oyuna sorunsuz uyumunun önemi

Görsel bir şov olan oyunlarda izleyicilerin çok meşgul olduğu doğrudur ve oyun ortamlarında yüzeysel olarak reklam yapmaya yönelik gönülsüz girişimleri fark etmek kolaydır. Logoyu herhangi bir yere ekleyemez veya reklamı tekrar kullanamazsınız. Reklamların oyun ortamına nasıl entegre edildiğinden geliştiriciler sorumludur. Oyuncular için oyun deneyimini bozulmamış halde tutmak için geliştiricilerin, doğrudan oyunun bir parçası olarak çalışan oyun döngülerini sorunsuz bir şekilde harmanlaması ve oyun içi ekonomiyi kusursuz reklam biçimleriyle tamamlaması gerekiyor. Ek olarak, farklı kitleleri segmentlere (ölçek ve seçeneklere) ayırmak ve özelleştirilmiş reklamcılık deneyimleri sağlamak, farklı kullanıcıların karakter analizleriyle ile doğru dengeyi ve alaka düzeyini korumak açısından kritik öneme sahiptir. 

Ayrıca İngiltere’de 18-64 yaş arası oyuncularla yapılan bir araştırmaya göre, 10 oyuncudan 7’si oyun içi reklamları olumlu veya tarafsız görüyor. Bu kabul ve katılım düzeylerini sürdürmek için, mobil oyun içerik oluşturucuları sürekli olarak kullanıcı deneyimini dikkate almalı, minimum düzeyde araya giren reklamlar oluşturmalı ve “önce oyuncu” stratejisi için çaba göstermelidir. Son olarak, bu, oyunu ve reklamları iyileştirmemiz için bize değerli geri bildirimler sağlayacaktır. Her katılımcı aslında bir müşteridir.

Ölçüm, analiz ve rakamlar daha fazla medya alıcısını oyun içi reklamları denemeye ikna etmenin anahtarıdır

Etkileşimli Reklamcılık Bürosu, Haziran 2022’de oyun içi reklamcılık için iyileştirilmiş ölçüm kriterlerini yayınlayacak. Tanımlanan yeni kriterler, oyun içi reklamcılık sektöründe marka ve medya alıcılarının güvenini artıracak, harcamaların artmasına ve yeni reklam teknolojisi sağlayıcılarının devreye girmesine neden olacak. Geçersiz trafiği izlemek ve insan dışı trafiğe reklam harcamasını önlemek için başarıyı ölçmek amacıyla oyun içi reklamcılık için güvenilir ölçüm araçları kullanmak çok önemlidir. Ayrıca oyun içi reklamlar içeriksel olarak oyunla alakalı olduğundan izlenebilirliği yüksektir ve diğer kanallara göre reklam engelleyiciler tarafından engellenme olasılığı daha düşüktür

Oyun içi reklamcılığın faydaları hakkında işbirliği yapın ve farkındalık yaratın ve markaları bu alana girmeye teşvik edin

Markaların, oyun geliştiricilerin ve reklam ajanslarının, yeterli değer alışverişini yani markasını iyi gösterecek kampanyalar yapması çok önemlidir. Bunun haricinde oyun içi reklamcılıkla ilgili en yaygın yanılgılar, medya kanalının neler sunabileceği konusunda sektör bilincinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Geliştiriciler ve ajanslar, markaları fırsat konusunda eğitmek, oyunu alıcı kampanyalarına entegre etmek ve teklifleri ölçmek için yeni araçlar ve metrikler geliştirmek ve oyun içi reklamcılığı ölçeklendirmek için farklı oyun ortamlarının labirentinde markalara rehberlik etmek için birlikte çalışmalıdır.

 

Kısaca bir Özet geçmek gerekirse:

Teknolojik gelişmelerin yanı sıra, geliştiricilerin ve reklam verenlerin sorunsuz ve sürükleyici reklam entegrasyonuna yönelik tutumlarındaki değişim, dijital reklamcılık ve etkileşimli eğlencenin geleceğini tanımlayan oyun içi reklamcılık için bir katalizör görevi görecek. Gelecekte, geliştiriciler, ajanslar ve markalar da dahil olmak üzere oyun içi reklamcılık ekosistemindeki tüm paydaşların, oyunun özelliklerini korurken doğru reklam deneyimini elde etmek için kuruluşlarında oyun mekaniği ve kültürü konusunda farkındalığı nasıl artıracaklarını bulmaları gerekecek. “Önce oyuncu” ahlakı.

Kaynakça:

https://www.ey.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin