Mobil pazarlama için önemli stratejiler


Yazan: Ceren Ceylan

Mobil pazarlamanızı üst seviyeye çıkarma yolları

Günümüzde online alışveriş yapan kişiler, çeşitli ilgi alanlarına göre mobil cihazlara giderek daha bağımlı oluyor. Kullanıcılar, dizüstü bilgisayarlarının yanında, bilgi toplamak için akıllı telefonları, tabletleri ve hatta akıllı saatleri de kullanıyor.

2015 Bronto Software anket raporuna göre, alışveriş yapanların yüzde 65’i, satın almak istedikleri ürünlerle ilgili promosyon tekliflerini ve kuponları takip edebilmek için mobil cihazlarını kullanıyor.  Yüzde 63 ise, dijital cihazlarındaki mevcut fiyatlandırmayı kontrol ediyor ve yüzde 61’i satın almadan önce rakibinizin fiyatını kontrol ediyor.

Lokasyonunuzu belirleme (check-in)

Akıllı telefonların GPS özellikleri sayesinde yerel işletmelerle bağlantıya geçen tüketicilerin sayısı giderek artmakta. Şirketinizin mobil pazarlama stratejisinin, yer belirleme uygulamalarını  kullanan tüketicilere yönelik, coğrafi olarak hedeflenmiş teklifleri içerdiğinden emin olun. Müşteriler, cihazlarınızda, sunduklarınızın bulunduğunuz yere yakınlık durumuna bağlı olarak bildirim alabilir. Tüketiciler yoğun bir e posta ve SMS trafiğine maruz kalıyorlar ve bu trafiğin içine bir yeni bildirim alma konusunda pek sıcak davranmayabilirler. Bu yüzden kampanyalarınızı sunarken tüketicilere spam yapmayacağınızı ve onları kampanya mesajlarına boğmayacağınızın garantisini verin. Lokasyon pazarlaması taşınabilir aygıtlar aracılığıyla müşteriler ile doğrudan iletişim kurmak için konum teknolojilerini kullanan herhangi bir sisteme denir. Check-in atmak gibi sosyal uygulamalarda ve yerel reklam kampanyalarında bilgi dağıtmak için lokasyon pazarlamasını kullanırız. Örnek verecek olursak, bir kıyafet markasının mobil uygulamasını kullanıyorsunuz ve uygulama üzerinde GPS sisteminizin kullanımına izin verdiniz. Gittiğiniz bir yerin yakınlarında bu markanın bir mağazası bulunuyorsa, uygulama sizin konumunuzu algılayarak size bir kampanya sunuyor. Uygulama size çevredeki mağazaları gösterebilir, hangi fırsatlar olduğunu söyleyebilir.

Mobil kuponlar

Mobil kuponları, reklam stratejinize entegre etmeyi düşünün. Sürekli indirimler sunan gazete ilanları yerine, mobil cihazlara yönelik kuponlar sunmayı deneyin. Örneğin, yerel bir restoran zinciri için bir kupon kampanyası hazırlandı. Kazananlara Ipad alacakları bir çekiliş yaratıldı. Hedef, müşterinin 1100 takipçisi olan Facebook’un hayran kitlesini artırmak ve özel teklifler için ek teklifler, indirimler ve davetiyeler almak için daha geniş bir olası müşteri havuzu oluşturdu. Kupon çekilişi, Facebook’un fan tabanını üç ayda beş kez artırdı.  Artık e-posta listelerinde 5.000 kişiye daha sahipler ve iletileri her zamankinden daha yüksek bir orana sahip.

Sosyal medyada fırsatları kovalayan müşterilerinizle bağlantı kurmak için QR kodları gibi araçları kullanın. QR kod mobil dünyanın en çabuk tepki veren ve en büyük içeriklere en kısa zamanda ulaşmaya yarayan sistemi. İnsanların bakmasını istediğiniz bir web sitesi linki varsa QR kod içerisine bu bilgiyi gömerek, otomatik olarak sayfaya yönlenmelerini sağlayabilirsiniz. Taratıldığında belli bir siteye ve ya videoya yönlenen barkodlar, dergilerde video oynatılamaması nedeniyle video linklerin QR kod ile sunulması ve mobil bilet uygulamaları QR kod kullanılan örneklerden bazıları.

Mobil ödeme seçenekleri

Mobil cihazlarla müşterilere bağlanmanın giderek daha önemli bir sistemi ise mobil ödeme seçenekleri. Örneğin, Apple Pay ve Android Pay gibi akıllı telefon özellikli platformları, ödeme prosedürlerinize entegre etmek çok önemli. Daha hızlı davranan bir tüketici firmanızla bir satın alma işlemini tamamlayabilir. Böylece düzenli bir alıcı olma ihtimali artar. Tüm müşteriler mobil alışverişe çok güvenmiyor. Bu nedenle, onlara güvenli bir ödeme işlemcisi oluşturmak önemli. İşletmenizin mobil ödemeleri dahil etmesini sağlayacak ve müşterilerin deneyimlerini güvenli ve basit tutarak güvenli ödeme platformları araştırın.

Mobil cihazlarla sosyal bağlantı kurun

Instagram, Snapchat ve Periscope gibi uygulamalarda sosyal bir yere sahip olmak artık pazarlama stratejiniz için çok önemli. Uygulamalar gelip gittikçe markalar, kitle desteğini sürdürdüklerinden emin olmalı.

Etkin bir platformlar arası sosyal pazarlama stratejisinin benimsenmesinin her marka için bir öncelik olması gerekiyor. Pazarlamacılar, markalarının mesajını tüm kanallara kurarak başlamalı. Değişik uygulama özelliklerinin ve bunları kullanan kitlelerin keskin bir şekilde anlaşılması anahtarınız olacak.

Bu, markaların tüm platformlarda aynı içeriği yükleyemeyeceği anlamına gelir. Birine uygun olan şey, başka biri için olmayacak. Örneğin, bir billboard düşünün. Otoyol kenarında etkili olan bir reklam, televizyondaki bir reklam kadar etkili olmayacak. Tabi bu arada dijital platformların kendi artı ve eksileri de var.

Kanalları ne olursa olsun, pazarlamacılar tüketicileri alternatif platformlara adapte ederek ilgilerini çekmek isterken, aynı zamanda markalarının mesajını ve itirazını da aynı şekilde yansıtmalı. Müşterilerin mağazadan (veya web platformundan) bir satın alımla ayrılmasına yol açacak strateji bu.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin