Mobil uygulamalar ile mobil web siteleri arasındaki 8 fark


Yazan: Andrew Gazdecki

Çeviren: Tuana Aysan

Küçük işletmeleriniz için mobil uygulamalara mı yoksa mobil web sitelerine mi yatırım yapmayı tercih edersiniz? Her ikisinin de kendi artı ve eksilerinin olmasından dolayı verilecek karar pek kolay değil. İşte mobil pazarlama stratejisi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken mobil uygulamalar ve mobil web siteleri arasındaki 8 fark!

  1. Mobil web siteleri daha yaygın

Web sitesi, yalnızca indirip kullanabileceğiniz mobil uygulamalara kıyasla daha geniş bir kapsama alanına sahiptir. Öyle ki, yapılan tüm aramaların yüzde 80’i mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bununla birlikte, her istediğiniz zaman web sitelerine göz atmak da internet bağlantısı gerektiriyor. Mobil uygulamalar genellikle web sitelerinden daha interaktif (daha fazla bağımlılık yaratan) oldukları için web siteleri ziyaretçiyi yalnızca aradıkları şeyi buldukları sürece koruyabiliyor. Buna ek olarak uygulamalar, anlık bildirimler ve konum bulma gibi özellikleriyle mobil web sitelerinden daha fazla işlev sunabiliyor. Dolayısıyla, web sitelerini kullanmak için daha az çaba sarf edersiniz, ancak uygulamalar ise daha eğlencelidir.

  1. Uygulamalar en iyi müşterileriniz için hazırlanıyor

Web siteleri her tür ziyaretçiyi cezbetmektedir. Ancak her biri size fayda sağlamayabilir. Pahalı bir pazarlama kampanyası yürütebilir ve sitenizin ziyaretçi sayısında çok büyük bir artış görebilirsiniz ancak bu artış gerçek satışlarda sağlanamayabilir. Öte yandan kullanıcılar mobil web sitelerine kıyasla mobil uygulamalarda daha fazla zaman geçirdikleri için mobil uygulamalar potansiyel müşterileri daha çok yakalıyor.

  1. Uygulama oluşturmak daha pahalı

Diğer profesyonel araçlar gibi, uygulamalar da yüksek maliyetli bir dezavantaja sahiptir. Uygulamalarının tüm platformlarda sorunsuz çalıştığı basit bir uygulama üreticisi kullanmıyorsanız, uygulamanızı tüm işletim sistemlerinde uyumlu hale getirmek için çok para harcamanız gerekir. Öte yandan mobil web sitenizi oluşturmak küçük işletmeleriniz için çok ucuz olabilir.

  1. Uygulamalar aktif siteler pasif

Bir web sitesini kullanışlı bir pazarlama aracına dönüştürmek zordur. İnsanlar web sitelerini sıklıkla ziyaret etmezler, bu nedenle indirim yapıp yapmadığınızı da bilemezler. Çoğu pazarlama e-postası spam klasörüne girer ve açılmaz. Uygulamalar bu noktada önemli bir avantaj sağlıyor. Bir kullanıcı uygulamanızı yükledikten sonra onlara ulaşmak istediğinizde telefonuna bir bildirim gönderebilirsiniz. Telefona bildirimle gönderilen mesajlar maillere göre daha kısadır ve daha az can sıkıcıdır, bu nedenle çoğu zaman okunurlar.

  1. Web siteleri müşterileri çekiyor ancak uygulamalar onları koruyor

 İnsanlar web sitenizi müşteriniz olmadan önce ziyaret ederler. Daha sonra uygulamanızı indirmeyi tercih ederler. Anketler ortalama uygulama kullanıcısının uygulamada web sitesinde olduğundan yaklaşık on kat daha fazla zaman harcadığını gösteriyor.

  1. İnsanlar web sitelerinde uygulamalara kıyasla daha çok para harcıyor

Araştırmalar kullanıcıların uygulamalara oranla web sitelerinde daha çok satın alma yaptıklarını gösteriyor. Bu sebeple enerjinizi uygulamanıza ödeme işlemi işlevselliği verme konusunda harcamak yerine eski müşterilerinizi korumaya ve yeni ürünleri pazarlamaya odaklanabilirsiniz.

Kısa bir süre önce yayınlanan Nielsen’s Cross-Platform Raporu, bir akıllı telefonda harcanan zamanın yüzde 89’unun uygulamalarda harcanırken yalnızca yüzde 11’i mobil webde harcandığını bildirdi.

  1. İnsanlar uygulamalarda daha az ancak daha sık para harcıyor

İnsanlar küçük işlemlerini geçekleştirmek için uygulamalara güveniyorlar. Facebook tarafından yapılan bir araştırmaya göre müşteriler web sitelerine uygulamalarda harcadıkları her 42,7 sent için 1 dolar harcıyor ancak mobil uygulamalar üzerinden çok daha sık satın alıyor.

  1. Sadece bir tanesiyle yapamazsın

Sonuç olarak web sitesi ve uygulama birbirinden farklıdır. Mobil web sitenizi müşteriyi çekmek ve daha sonra ürününüz üzerinden güven kazanmak için kullanın. Diğer taraftan uygulamayla daha önce kazandığınız müşterilerinizi koruyun. Mevcut müşterilerinizden daha fazla kazanın.

Dolayısıyla eksiksiz bir mobil pazarlama stratejisi için –her biri farklı amaca yönelik- hem mobil uygulamaya hem de mobil web sitesinde ihtiyacınız var. Küçük işletmenizi harekete geçirebildiysem mutluyum!

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin