Motorola yeni reklamıyla “Bir tık daha yükselt” diyor


Yazan: Emre Küçük

Ünlü elektronik devleri Samsung ve Apple arasında süren reklam savaşına Motorola da dahil oldu. Kızışan rekabet ortamına Lenova’nın sahibi olduğu Motorola “bir tık daha yükselt” ismiyle yayınladığı reklam filmiyle katıldı.

Yakın bir süre önce Samsung “büyüyor” sloganıyla yayınladığı reklam filminde Apple’a çok sayıda göndermede bulunmuştu. Bu reklam filmiyle ilk iPhone’dan itibaren Apple’ın tutkulu bir fanının Samsung’ a geçiş serüvenini yani reklamdaki slogan olan ‘büyümesi’ anlatılıyordu. Bu reklam filmiyle ilgili daha önce hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 

Motorola ise bu reklamdan sonra hem Samsung’a hem de Apple’a yönelik bir taş atarak, “up-upgrade” (bir tık daha yükselt) dedi. Motorola’nın hazırladığı reklam sanki Samsung’un reklamına devam ediyormuş hissi yaratıyor. Yine Samsung’un ironiler barındıran reklamında olduğu gibi bir çiftle karşılaşıyoruz. Samsung kullanıcısının akıllı telefonunda izlediği videoyu sevgilisine gösterdiğini görüyoruz. Sevgilisi ise Motorola markalı telefonunu “moto moods” özelliğiyle masaya sabitleyip, telefonu bir projeksiyon cihazı gibi kullanarak görüntüyü duvara yansıtıyor. Reklam filminin sonunda “bir tık daha yükselt” sloganı görülüyor ve kullanıcılara Motorola’ya yükselmeleri tavsiyesi veriliyor.

 

Akıllı telefon piyasasında Motorola eski günlerinden uzak olsa da bu filmle rekabetin içerisinde olduğunu gösteriyor. Bu reklam filminin Motorola’yı eski günlerine döndürmeye ne kadar yardımcı olacağı, telefon piyasasının önemli markalarından olan Motorola’nın akıllı telefon piyasasında da söz sahibi olması için yeterli olup olmayacağı merak konusu.

Bir hafa içerisinde Youtube’ da 1 milyon izlenmeyi aşan reklam bu tip göndermelerin dikkat çektiğinin göstergesi. (Samsung’un “büyüyor” reklamı da ilk çıktığında Youtube trend videolar arasındaydı.) Bu tip göndermeleri barındıran reklam filmlerini önümüzdeki süreçlerde daha fazla görecek gibiyiz. Çünkü mizahi öğeler barındıran ve ironik göndermelerin bulunduğu reklam filmleri tüketicilerin dikkatini oldukça çekmiş gözüküyor.

 

Künye:

Reklam veren: Motorola

Reklam ajansı: Ogilvy, Paris.

Başkan: Natalie Rastoin

Yaratıcı Yönetmen:  Jamie Standen, Mark Forgan

İdari Yönetmen: Emmanuel Ferry

İş ortağı: Ben Messiaen

Müşteri Yönetimi: Astrid Aude

Müşteri Temsilcisi: Brune Sabran

Yapımcı: Diane de Breteville

Yapım Evi: Sovage

Yönetmen: Lucas Posson

 

Kaynak:

https://campaignjr.com/

https://www.digitaltrends.com/

http://www.adsoftheworld.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin