Müşteri bağlılık programlarının 6 etkili özelliği
Perakende bağlılık programınızdan en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Veya bağlılık programını uygulamayı düşünüyor musunuz ve bunun faydalı olup olmadığını merak ediyor musunuz? Accenture tarafından yapılan bir araştırmada 25.000’den fazla tüketici ile çalışıldı ve sadakat programlarının gerçekte nasıl çalıştığını, sizinkini nasıl daha etkili hale getireceği konusunda bazı fikirler ortaya çıkardı.

Öncelikle, sadakat programları her yerde bulunur. Aslında ortalama olarak ABD’deki ev halkı 29 sadakat programı üyeliğine sahip. Araştırmada genel olarak, bağlılık programlarının üyelerinin, üye olmayan kişilere göre yılda yüzde 12 ila 18 oranında daha fazla gelir artışı olduğu tespit edildi.

Ancak, sadakat programları çok daha iyi olabilir ve işletmeler için sadakat programları daha fazla değer sunabilir. ABD’li tüketicilerin yüzde 77’si şimdiye kadar olduğundan daha sadık olduklarını söylüyor. Aslında, memnuniyet, güvenilirlik ve düşük fiyatlar gibi faktörler içinde sadakati üretmek yeteri kadar etkili değil. Bugün bunun için biraz daha ileriye gitmek gerekir.

Etkili bağlılık programlarının temel özellikleri

Sadakat programlarının hangi özellikleri müşteriler için en etkili olanlardır?

Teklifler

ABD’li tüketicilerin %90’ı sadakatlerini ödüllendirmek için indirimler, hediye kartları ve özel teklifler veren markalara sadık. Muhtemelen bunu siz de zaten yapmışsındır; Hangi tekliflerin en iyi sonucu verdiğinden ve en çok kazancı elde ettiğinizden emin olun.

Kişiselleştirme

ABD’li tüketicilerin %41’i ürünlerin kişiselleştirilmesine izin veren markalara sadık. Teklif sadakat program üyeleri, bir ürüne baskı yapılması veya özel sipariş renkleri ile özel ayakkabı gibi ücretsiz özelleştirme gibi yollar izliyor.

İnovasyon

ABD’li tüketicilerin %41’i onlara yeni deneyimler, ürünler veya hizmetler sunan markalara sadık kalırken, %51’i son çıkan ürünlere sahip olan işletmelere sadık. Bir VIP satış, satışa erken erişim veya yeni ürünlere erken erişim gibi sadakat program üyeleriniz için özel deneyimler yarabilirsiniz.

Ünlüler

ABD’li tüketicilerin yaklaşık dörtte biri ünlülerle ortak çalışanlara, popüler blogger ve youtuber gibi “sosyal etkin kullanıcılar”a sadık. Müşterilerinizin ilgilendiği bir “sosyal medya” fenomeni ile bir ortaklık deneyin.

Aile ve arkadaşlar

ABD’li tüketicilerin %42’si ailelerinin ve arkadaşlarının iş yaptığı markalara sadık. Bağlılık programı üyelerine, arkadaşları veya ailelerinin de kaydolması için bir ödül önerebilirsiniz.

Etkili bağlılık programlarının ötesi

Accenture araştırması, sadakat programınızdan en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki ipuçlarını sunuyor.

  • ROI’yi izleyin. Mevcut sadakat programlarının maliyetini gözden geçirin. Yatırım getirisinin yatırımı haklı çıkardığından emin olun. Belki de programların bazı yönlerini ortadan kaldırabilir veya ödülleri daha düşük maliyetle daha fazla satış yapmak için değiştirebilirsiniz. Örneğin, hediye veya hediye kartları vermek yerine, ücretsiz kişisel alışveriş hizmetleri, ücretsiz hediye paketleme veya 30 gün yerine bir yıl süreyle dönüş penceresi gibi katma değerli bir hizmet oluşturabilirsiniz.
  • Dolardan fazlasını düşünün. Sadık müşterilerin daha fazla harcamasına odaklanmayın. Sadık müşteriler satışların ötesinde ek bir değeri vardır: Ayrıca yeni müşteriler için iyi bir kaynak olabilir. Müşterilerinizi korumayı ve onların görüşlerini yeni müşterilerle paylaşmaya odaklanın. Çalışmadaki en sadık müşterilerin yarısından fazlası markaları başkalarına aktif olarak önerir. %14’ü sosyal medyada şirketi kamuya destekleyerek veya savunarak sadakatlerini ifade ediyor.
  • Milenyumların ne istediğini anlayın. Bağlılık programlarına gelince, Milenyumların diğer yaş gruplarından daha çok kanallar, ünlü ortaklıklar, özel teklifler ve kişiselleştirilmiş sadakat ödülleri aracılığıyla işletmelerle etkileşim kurma konusunda daha fazla ilgileniyor.

Kaynak: https://smallbiztrends.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin