Müşteri sadakati oluşturmanın 4 yeni yolu


Yazan: Paul Dobbins

Çeviren: Tuana Aysan

Sunulan ürün, hizmet, şirketin büyüklüğü veya bulunduğu endüstri her ne olursa olsun marka sadakatini her zaman kaliteli müşteri hizmetleri deneyimleri oluşturacak.

Aynı hizmet kalıpları içinde mi sıkıştınız? Müşteri tabanınız yavaşça yok mu oluyor? Konfor alanınızın dışına çıkıp yaratıcı yeni taktiklerle müşterilerinizin sadakatlerini geri kazanmanızın zamanı geldi.

 

Yeni ve özel teklif

Özel teklifler sunmak yeni bir konsept değil ancak sunduğunuz şey yeni olabilir. Diğerlerinin sunmadığı benzersiz bir şey sunmaya çalışın. Örneğin; ürününüzün garantisiyle ilgili ilk satın alımlara özel bir teklif oluşturabilirsiniz. Teklifinizin faydalarını, benzersizliğini ve rakiplerinizin sağlayamadığı özelliklerini vurgulayın. Müşterilerinize faydalı ek teklifler sunarak, bir satın almadan daha fazlası gibi hissettirebilirsiniz. Bir dahaki sefere nasıl teklifler sunacağınızı görmek için sizi takip etmek isteyecekler.

İlişki kurmak için eğitin

Her müşteri etkileşimini satış fırsatı gibi görmeyin. Bunun yerine, bir adım daha ileri gidip onlara yapacakları bir satın alımın günlük hayatlarında nasıl faydalı olabileceğini gösterin. Hizmetinizin veya ürününüzün kullanımdaki faydalarını gösteren kişisel öyküler veya anekdotlar sunun. Buradaki ana fikir, müşterileri ilgilendirmek ve standart satış sürecindeki kaynak olarak davranmak. İşe yaklaşımınız sadece ticari olarak görülmezse, marka sadakati oluşturmak için önemli bir faktöre sahipsiniz. Bu tür bir içeriği bulmak veya oluşturmak zorsa, içeriğinizi geliştirmek için dışarıdan destek alabilirsiniz.

Daha rahat ilişkiler kurun

Müşteri ilişkilerinin bir uzantısı olarak, açık ve rahat iletişim de kritik öneme sahip. Bir örnek vermek gerekirse; satın alma gerçekleştikten bir ay sonra müşterinin deneyimine ilişkin iletişime geçin. Çalışanlarınızın diyaloğa iki arkadaşın konuştuğu gibi yaklaşmalarını sağlayın. Bu etkileşimlerin aynı zamanda profesyonel kalması gerekirken, sert veya ezberlenmiş cümleler olmamalıdır. Bu, mağaza içi etkileşimlere de uygulanabilir. Bir müşteri, olumlu bir ilişki içindeymiş gibi hissediyorsa ve kendilerini yalnızca bir işlemin parçası olarak görmüyorsa sadakatleri devamlı kalacaktır.

Teşekkür edin

Çoğu marka, bir ürün satın aldıktan sonra müşterilerine doğum günü mesajları veya takip anketleri gönderirler. Ancak sadece Sevgililer Günü’nde çiçek satın alan adam gibi olmak yerine müşterilerinize beklenmedik zamanlarda takdirlerinizi gösterin. Bu teşekkür notları, dikkate alınmayan e-postaların ötesine geçmeli. Telefon görüşmeleri, metinler, video mesajları, kişiselleştirilmiş hediyeler ve evet, hatta elle yazılan (veya en azından imzalanmış) kartları deneyin.

Kaynak:www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin