Müşterilerin sizin hakkınızda iyi eleştiriler yapmasını sağlamanın 9 ipucu


Yazan: Ajay Prasad

Çeviren: Mert Büyüksağnak

Sözler, büyük ayırt edicidir. Bir markayı marka haline getirebilir veya bozabilir, dönüşüm oranlarını artırabilir ve şirketleri yeni seviyelere doğru fırlatabilir.

Ve bunlar internet bile var olmadan önceydi.

Bu yeni birbiriyle bağlantılı dünyada, ağızdan ağıza yapılan iletişim her zamankinden daha fazla önem taşıyor ve bu yüzden müşterilerinizi yazılım değerlendirmeleri yazmaya ikna etmeniz gerekiyor.

Sosyal medya, arkadaşlarınızdan ve ailenizden tavsiyeler istemek için her zamankinden daha kolay bir hale geldi.

Şu istatistikleri göz önünde bulundurun:

  • Ogilvy’ye göre, tüketicilerin yüzde 74’ü bir satın alma kararı vermeden önce başkalarından gelen yorumları düşündüklerini söylüyor.
  • Nielson’a göre tüketicilerin yüzde 84’ü ailesinin, meslektaşlarının ve arkadaşlarının ürün ve hizmet önerilerine güveniyor (biraz veya tamamen).
  • BrightLocal’a göre, çevrimiçi olanların yüzde 88’i, kişisel görüşmelerden geldiği kadar diğer tüketicilerin yazdığı çevrimiçi incelemelere güveniyor.

Şimdi, neden ağızdan ağıza geçen yorumlar sizi rekabetten ayrı tutabilir biliyor musunuz – daha iyi veya daha kötüsü için.

İşiniz, önemli müşterileri çevrimiçi yazılım değerlendirmeleri yazmaya ikna etmektir.

Basit olun

İnsanların internette sevdiği bir şey varsa, o da basitliktir. Bu nedenle, kullanıcıların web sitenizde yorumları bırakmasını kolaylaştıran bir platform kullandığınızdan emin olun.

Bazaarvoice, Reevoo, Turnto tarafından sağlananları göz önünde bulundurun. Bunların hepsinin yüklenmesi  müşterilerinizin kullanımı için kolaydır.

Önemli pozisyonlara koyun

Amazon, inanılmaz derecede iyi şeyler yapıyor, bu yüzden şu anda en başarılı şirketlerden biri. Müşterilerin geribildirimini sitenin içeriğine entegre etme biçimini incelemenizin nedeni de budur ve benzer şeyi yapın.

İncelemeleri ürün sayfalarında site kopyasına koymak, sayfanın daha belirgin bir parçası haline gelir ve doğal olarak müşterileri düşüncelerini paylaşmaya teşvik eder.

Ayrımcılık yapmayın

Kötü değerlendirmeler zarar verir, ancak onlara karşı ayrımcılık yapmamalısınız çünkü onları siteye koymak güven ve inandırıcılık oluşturuyor. Kötü değerlendirmelere karşı ayrımcılık yaparsanız ve bunları filtreleme veya düzenleme noktasına getirirseniz, sitenizin tamamında güvenilirliği kaybetme riski taşırsınız.

Her şeyden önce, eğer bir şirket negatif değerlendirmeleri atlamak isterse, kim bilir müşterilerinden hangi bilgileri saklıyordur.

Her şeyi birbirine bağlayın

Web sitenizin ötesine geçip sosyal medya alanına ulaşırsanız olumlu bir incelemenin ne kadar güçlü olabileceğini düşünün. Potansiyel olarak yalnızca okumakla kalmayıp aynı zamanda güvenebilecek olan müşterilerinizin arkadaşları ve aileleri tarafından görülebilir.

Web sitenizin incelemelerinin sosyal medya platformlarıyla bağlanma yeteneğine sahip olmasını sağlayarak bu gerçekleşebilir. Facebook’un Açık Grafiği, başlamak için harika bir yer. Müşterilerin yazılım yorumlarını, Twitter’da, Google+’da ve var olduğunuz diğer sosyal medyada kolayca paylaşmalarını sağlamak için bağlantıları da kullanmalısınız.

Videoyu gözden kaçırmayın

Çevrimiçi videolar interneti ele geçiriyor. Pazarlama ve reklamcılık şirketi olan Insivia’ya göre insanların yüzde 55’i her gün çevrimiçi videolar izliyor. Video izleyenlerin yüzde 65’i bir videonun dörtte üçünden fazlasını izliyor ve bir açılış sayfasındaki bir video da dahil olmak üzere yüzde 80 oranında geri dönüşüm var.

Müşterileri çevrimiçi yazılım değerlendirmeleri yazmaya ikna etmek için videoyu gözden kaçırmayın.

Bir YouTube kanalı açın, müşterileri ürün inceleme videoları yapmaya ve daha sonra çevrimiçi olarak, sosyal medya sayfalarınıza ve açılış sayfalarınıza göndermeye teşvik edin.

Teşvik edin

Müşterilerinize çevrimiçi bir inceleme yazan herkesin bir tür ödül kazanma şansı için bir çizime girileceğini bildirmesini sağlayın.

Ancak olumlu eleştiriler için müşterileri telafi etmeye çalıştığınız izlenimini vermemeye dikkat edin. Yapmak isteyeceğiniz son şey, işiniz veya markanız hakkında nazik sözcükler karşılığında ücretsiz mal veya (daha da kötüsü) para teklif ettiğinizi göstermektir.

Sorun

Bu, müşterileri çevrimiçi yazılım değerlendirmeleri yapmaya ikna etmek için en kolay ve en çok göz ardı edilen yollardan biridir. Facebook’daki sadık müşterilere incelemeler göndermelerini rica ederseniz, birçoğu size yardımcı olacaktır.

E-postalardan en iyi şekilde yararlanın

Çevrimiçi incelemeleri talep etmek sadece sosyal medya ile ilgili değil. Pek çok pazarlama uzmanının bildiği gibi, e-posta hala müşterilere ulaşmanın etkili bir yoludur.

Ve çevrimiçi incelemeler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Satın aldıktan birkaç hafta sonra müşterilerinize takip e-postası göndererek e-postalardan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olun ve bir çevrimiçi inceleme yazmasını isteyin.

Duyarlı olun

İnsanlardan geri bildirim isteyin, en azından ne yazdıklarını okuyun ve gerektiğinde yanıtlayın.

Duyarlılık, müşterilerin görüşlerini gerçekten önemsediğinizi, geribildirimlerini değerlendireceğinizi ve sorularını yanıtlamaya hazır olduğunuzu gösterir. Ayrıca, başkalarının kendi görüşlerini eklemesi ile müşterilerin geribildirime katılma ihtimalini de artıracaktır.

Kaynak:http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin