Müşterilerinize neden ücretsiz WiFi sunmalısınız?


Yazan: Steven Scheck

Çeviren: Canberk Kurşunluoğlu

Google, arama motoru algoritmalarını mobil cihazlara uygun web sitelerini tercih edecek şekilde güncellemektedir. Bugün insanlar hareket halindeyken internetten daha fazla yararlanıyor ve bu nedenle hareket halindeyken WiFi erişim noktalarına erişmeyi bekliyorlar. Son zamanlarda iş yerleri, müşterilere ücretsiz WiFi sunma talebini karşılamak için çalışıyor. Fiziksel bir iş alanınız varsa, müşterilerinize ücretsiz WiFi sunmak size bir çok avantaj sağlayabilir.

Mağazanızda daha fazla zaman harcamak

Ücretsiz Wi-Fi’nin sunduğu en büyük avantajlardan biri, tesislerinde harcanan zamanı artırmasıdır. Müşteriler, internete bağlı kalabildikleri kadar fazla kalmalıdır. İşletmelerin yüzde 62’si müşterilere WiFi erişimi sağladığı zaman tesislerinde veya mağazasında daha fazla zaman harcadıklarını belirttiler. Müşterilerin yaklaşık yüzde 50’si de daha çok zaman geçirdiği için daha fazla para harcıyor.
Müşterilerin sadece etrafında dolaştıklarını, yer kapladığını ve çok fazla harcama yapmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Sadece birkaç işletme sahibi, müşterilerin daha az harcama yapacaklarını ve ücretsiz WiFi sağlanırsa etrafında dolaştıklarını belirtti.

Hiç şüphe yok ki, müşterilere ücretsiz WiFi sunma konusunda her şirketin amacı farklıdır. Bazıları müşteriye daha iyi hizmeti sunmak için bunu yaparken bazıları da bunu daha fazla müşteri çekmek için yapar. Bazıları ise de müşterilerin daha fazla harcamasını sağlamak için ücretsiz WiFi kullanmaktadır. Müşterilere daha iyi hizmet vermek için kullanan işletmeler başarı oranları paylaştı, bu oran % 79 . Satış sayısını artırmak için bu hizmeti sunan işletmeler, yüzde 79’luk bir başarı oranı ile sonuçtan memnun.

Artan müşteri trafiği

Daha fazla müşteri kazanmak için sokağın köşesinde veya dükkanınızın önünde mutlaka bir tabelanız vardır.Fiziksel varlık gösteren işletmeler, yeterli müşteri trafiğini elde etmek için bir tabeladan çok daha fazlasına ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde çoğu insan, işletmeleri bulmak için GPS, Google Haritalar, Yelp ve Foursquare gibi sosyal haritalama servislerini kullanıyor. Müşterilerinize bunları kullanabilmeleri için de ücretsiz Wi-Fi sunmalısınız. İşyerinde hızlı ve ücretsiz Wi-Fi sunmak, işinizi, aksini farketmeyebilecek kişiler için haritaya yerleştirebilir.

İşyerinde ücretsiz ve hızlı bir Wİ-Fi sunmanız, haritalarda sizi daha fazla görünür yapabilir. Ayrca işletmenizin önünden geçen insanlar ağınızı görebilir bu da bir bakımdan ücretsiz reklamınızı yapmanızı sağlar.

Yeni müşterileri çekiyor

WiFi; restoran, kafe ve bar gibi işletmelere yeni müşteriler çekmek için bir olanak tanır. Bir kafede veya restoranda yalnız başına oturmak oldukça garip olabilir. Bir ankete göre, insanların yüzde 53’ü WiFi mevcutsa restoranlar ve kafelerde yalnız oturmaktan mutluluk duyuyorlar. Ücretsiz WiFi erişimi, yalnız oturmanın sıkıcılığını ortadan kaldırarak arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Müşteri beklentilerini karşılamaktadır

Tüketiciler yavaşça ücretsiz WiFi erişimine alışıyor ve bu bir beklenti yaratıyor. Ücretsiz WiFi şu anda özel ve toplu taşıma, kütüphaneler, oteller, şehir merkezleri, barlar ve hatta kiliselerde bile bulunmaktadır. Ücretsiz WiFi sağlamayan işletmeler bu talebi gerçekleştirmeli ve müşterilerin çevrimiçi dünyayla bağlantıda kalmasına izin vermelidir. Bunu yapmamak size müşteri kaybettirebilir. Çünkü her 10 kişiden 1 tanesi ücretsiz WiFi erişiminin olmadığı yerden ayrılıyor.

Rakiplerin işini farklılaştırmaya yardımcı olur

Kalite ve fiyat, işletmelerin kendilerini ayırt etmelerine yardımcı olan iki geleneksel yöntem. Teknoloji, işletmeleri bu yaklaşım üstüne tekrar düşünmeye zorluyor. Akıllı telefon çağında yaşıyoruz. Böylece ücretsiz WiFi sağlanması bazılarına göre önemli bir avantaj sağlayabilir. Ücretsiz Wi-Fi erişimine bağlı olarak mekân seçen insanların sayısı oldukça fazladır. Yani işletmeniz, ücretsiz WiFi sunmuyorsa rakiplerinize göre bir dezavantaja sahipsiniz demektir.

Geliştirilmiş arama motoru sıralaması

Google, yalnızca mobil cihazlara uygun web sitelerini tercih etmekle kalmıyor aynı zamanda içeriklerini iOS uygulamalarından indekslemeye başlıyor. Bu iPhone ve iPad üzerinde yapılan Google aramalarının sadece interneti değil cihaz uygulamalarını da arayacağı anlamına geliyor. İşletmeniz birkaç uygulamada listeleniyorsa, arama tercihlerinde üst sıraya çıkacakarsınız , bu da arama sonuçlarında görünme ve müşterilerin tıklama olasılıklarını önemli ölçüde artırır.

Geliştirilmiş müşteri izleme

Ücretsiz WiFi sunmak sadece müşterilerimize fayda sağlamaz. Ağ bağlantısını kontrol edebiliyorsanız, web sitenizi ana sayfa olarak ayarlayabilir, müşteri verilerini biriktirebilir ve reklamları doğrudan cihazlara hedefleyebilirsiniz. Bu da müşterilerin eklentilerin, özel ürünlerin ve sunulan diğer hizmetlerin farkında olmalarına yardımcı olacaktır.

Yararları değerlendirirken, müşterilerinize ücretsiz WiFi sunmayı bırakmak isteyeceğinizi sanmıyorum. WiFi’nin bulunması, artık daha büyük perakende zincirleriyle sınırlı bir yenilik değil, bugün bile küçük işletmeler bu hizmeti kurumlarında, hem müşteriler hem de çalışanlar için sunuyor.

Kaynak: https://smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin