Müşteriyle duygusal bağ kurma sanatı


Yazan: Amr Aly, Thomas Grandin, Sonja Hiemisch, Julia Savitch ve Amit Sinha Roy

Çeviren: Melis Us

Yılın o zamanı geldi, çattı. Yine de yeni yıldan daha önemli bir konumuz var. Movember’ın (Ekeklerin prostat kanserine karşı bir farkındalık yaratmak için moustache-november, movember ile kasım ayı boyunca bıyıklarını uzatması) sonuna geldik. Ama bu ay, Göğüs Kanseri Farkındalık ayı…

Nedensel pazarlama 30 yılı aşkın süredir devam ederken, geçen zamanın etkisinin de üzerinde bir değişim gösterdi. Bugün, şirketler ortaklık müşteri deneyimiyle birleştirmeye çabalıyor. C&E Advisory’nin 2014’te yaptığı araştırmaya göre, şirketlerin sadece %17’si müşteriyle neden ilişkisi içinde anlaştığını düşünüyor.

Bu ortaklıklar gerçekten firmanın ilişkilerini, hedef müşteriyle birleştirebilirse harika olmaz mıydı?

Firmaların birçok ürünü “pembe kurdele”li logolarla piyasaya sürülüp, müşterinin aklına “yardımlaşmayı” getirmeyi amaçladıklarını biliyoruz. Ancak, nedensel pazarlama ortaklığından tamamen faydalanmak için şirketlerin, müşterilere daha derin bir seviyeden bağlanması; yani bir gönül bağı kurması gerekiyor.

Her insanın aklında bir olmak istedikleri “ideal ben” vardır. Bu idealse genellikle gerçekte olduklarından çok daha farklı bir karakteri tanımlar. Eğer bir şirket, kişilerin kendileri ve “ideal ben”leri arasındaki köprüyü kurmalarını sağlayabilirse, nedensel pazarlama o girişimde başarıyı yakalamış olur. Firma bu şekilde kişiye özel bir müşteri deneyimi sağlar.  Bu da müşterilerle güçlü bir duygusal bağın oluşturur. Bu değerin oluşturulması, firmayı “ideal ben”e ulaşmak için elzem bir yöntem haline getirir.

Peki, bu şirket yöneticileri için ne anlama geliyor?

  1. Müşterilerine konuş “ideal ben”: Müşterilerinizi, kendi “ideal ben” kavramları üzerinde düşündürün. Bunun şu anki benliklerinden ne kadar farklı olduğunu tartmalarını sağlayın. Daha sonra kar amacı gütmeyen bir ortaklıkla müşterilerinizin kendi “ideal ben”lerine ulaşmalarına destek olun. Onların “ideal ben”i sağlıklı yaşamı destekleyen bir benlik mi? Toplum konusunda mı hassas? Yoksa daha güvenli bir toplum yaratmayı mı hedefliyor?
  1. Müşteri deneyimini tasarla: Teklifinize uyacak bir neden seçin. Sizin ürününüzü kullanırken, bu nedenin onlara gerçekten iyi hissettirmesi gerekiyor. Onları bu nedeni deneyimlemeye ve firmanızla daha derin bir ilişki yaşamaya çağırın.
  2. Sosyal ağınızı hedefleyin: Unutmayın müşteriler izole bir şekilde değiller. Kendi değerlerini, durumlarını ve seçeneklerini paylaştıkları bir sosyal ağın içerisinde yaşıyorlar. Biriyle ortak olmak için neden ararken onların bütün bu ağ içerisinde yaşadığı ve yaşamak istediği etkileşimleri göz önünde bulundurun.

 

Kaynakça: https://www.ama.org/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin