Müşteriye sürpriz satmak: Bi’kutu Mutluluk


Yazan: Hande Alporal

Bir kutu… Her ay belirlenen özel konsept çerçevesinde tasarım ürünleriyle ve çeşitli markaların ürünleriyle doldurulmuş bir mutluluk paketi. İşin enteresan yanıysa kutuları sipariş ederken başlıyor. Çünkü kutunuz size ulaşana kadar kutunun içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz. Günümüzde hediye derdine çare olan, ya da kendine her ay sürpriz yapmak isteyenler için harika bir girişim olan Bi’kutu Mutluluk ‘un kurucularından Merdol Başer’le güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikli olarak Bi’kutu Mutluluk nereden çıktı?

Hediye alıp vermeyi, sürprizleri herkes sever. Biz de tasarladığımız ve üretimini yaptığımız ürünlerimizi sürpriz ve mutlu bir konsept içinde daha çok insana nasıl ulaştırabiliriz sorusuyla başladık. “Bi’kutu Mutluluk”u kadınların kendilerine her ay postacıyı bekleme heyecanı yaşatabilecekleri ve kendilerine sürpriz yapabilecekleri bir servis, hediye seçmekte zorlanan herkese, sevdiklerine bir ay değil her ay hediye gönderebilecekleri bir alternatif olarak düşündük.

İnsanlara ne aldıklarını bilmeden bir ürünü satmayı nasıl başarıyorsunuz? Bu konudaki stratejiniz nedir?

İnsanlara güven veriyoruz, daha önceki yaptığımız işlere bakarak bir sonraki kutuda nasıl bir tasarım çıkacağını biliyorlar.

thumbnail_maxresdefault (1)Kutular, ilk etapta içeriği gizli bir şekilde müşteriyle buluşuyor. İçeriği gizli olan bir şeyin pazarlamasını yapmak ne kadar kolay? Nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sürpriz faktörü çok etkili. Aslında biz sürpriz servis satıyoruz bu da motive edici oluyor.

Amacınız bir kutuda mutluluk satmak ve bunu bir sürpriz olarak müşteriye ulaştırmak. Mutsuz olan gördünüz mü?

Genelde çok olumlu tepkiler alıyoruz, olumsuz tepkiler de aldığımız oluyor tabii. Bunlardan ders alarak ilerliyoruz.

Kutular her ay farklı bir konseptte çıkıyor. Bu konseptlere nasıl ve neye göre karar veriyorsunuz? Kutuların içeriğinde dönemsel trendlerden yararlanıyor musunuz?

 Biz aynı konsept için bile birçok seçenek belirliyoruz. Sonra ‘sen  bunu sokakta görsen alır mıydın?’ diye ekip olarak tartıyoruz. Biz beğenmediğimiz hiçbir şeyi koymuyoruz kutuya. Trendleri de takip ederek genel zevkleri yakalamaya çalışıyoruz.

Kendi arkadaşıma da hediye ettiğim için merak ediyorum. Özel biri için hediye bulmak, hem de farklı bir hediye bulmak çok zor. Peki siz benim ya da X kişisinin arkadaşının neyden hoşlanacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Bi’kutu Mutluluk içindeki ürünleri o ay belirlediğimiz konsept dahilinde seçiyoruz. Kendi çizdiğimiz illüstrasyonlarla destekleyerek küçük mutluluklar haline getirmeye çalışıyoruz. ‘çok severdim’, ‘alırdım kendime’, ‘kesin beğenirdim’ dediğimiz, herkesin duygusal bağ kurabileceği ürünler tasarlıyoruz ve kutuya koyuyoruz.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandığınızı biliyorum. Sosyal medya hesaplarınızın satışlara etkisi nasıl? Geri dönüşlerden memnun musunuz?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya çalışıyoruz. Kutular ve ürünlerin görselliği ön planda olduğu için özellikle instagram üzerinden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Mutlu üyelerimiz kutular ulaşır ulaşmaz paylaşıyor ve mutluluğu takip etmek kalıyor bize de.

1eb3073

İşbirliği içinde olduğunuz pek çok marka var ve siz aslında bu markalar için ürünlerini sergileyebilecekleri bir çeşit reklam alanı yaratıyorsunuz. Markalar nasıl tepki veriyor? Kutularda yer almak için rekabet var mı?

Partner markalarımızın konseptlerini ve ürünlerini mutlu bir deneyim içinde sunuyoruz. Mutluluk temalı bir iş yaptığımız için markalar da sıcak bakıyor ve bizimle çalışmak istiyorlar.

Peki sizce insanlar Bi’kutu Mutluluk kutularını daha çok ürünlerin niteliği için mi yoksa sürpriz faktörü için mi alıyor?

Sürpriz faktörü çok etkili olsa da kutu içerisinden çıkacak ürünlerin gülümseten mutlu tasarımlar olacağından emin olmaları çok etkili.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin