Müzik içeriği ve sosyal sorumluluk bilinci ile kültür farkındalığı pazarlamak


Yazan: Deena Zaru

Çeviren: Mehmet Emced Hammaş

Konumuz içerik ve içerik pazarlamak olduğuna göre, acaba bir ürün veya bir hizmet dışında başka neyi veya neleri içerik ile pazarlamanın mümkün olduğuna örnek olabilmesi için bu hafta bu yazı ve beraberindeki çeviriyi paylaşmayı uygun gördüm. Hip-Hop kültürünün temsilcilerinden sanatçı, yapımcı, dostum ve iş ortağım Malik Yusef Jones, geçtiğimiz ay Papa Francis’in Washington ziyareti sırasında Global İklim Değişikliği konusuna dikkat çekmek için farklı sanatçılar ile beraber Beyaz Saray önünde bir açık hava konserine katıldı. Aşağıda çevirisini sunduğum CNN kaynaklı haberden ihsas edileceği gibi, aslında Malik Yusef ve benzeri sanatçılar pazarlama adına bir taşla bir kaç kuş vuruyorlar. Nasıl mı? Hem kendilerini, müziklerini, parçası oldukları Hip-Hop kültürünü tanıtıyorlar, hem de herkesi ilgilendiren küresel ısınma sorunu gibi sosyal konulara dikkat çekiyorlar. Iyi-kötü tartışılabilir fakat farklı skandallar ile gündeme gelen ve popülaritesini gittikçe yitiren Katolik kilisesinin imajını düzeltmesine de yardımcı oluyorlar.

Medya ve iletişim kuramları ve ideolojileri konularında bilgi sahibi olanların tespit edebileceği gibi, çevirdiğim bu makalenin kaynağının tanınmış bir haber kanalı olması, biz okuyuculara “encoding” ve “decoding” (kodlama ve deşifreleme) metodlarının ana akım medyada nasıl kullanıldığını görebilmemiz açısından güzel bir örnek oluşturuyor. Bir başka deyişle, makaleyi okuyan farklı kitlelere, ‘içeriğin içindeki farklı içerikleri’ algılamalarını sağlıyor.

Washington (CNN)- 5 Grammy ödülü sahibi şair, yapımcı, ve Kanye West’in G.O.O.D Music markasının ortak söz yazarı Malik Yusef Jones, Papa Francis’i “ilk Hip-Hop Papası” olarak adlandırdı.

malik

Geçtiğimiz ay Papa’nın tarihi ABD ziyareti sırasında, Yusef ve beraberindeki sanatçılar Washington‘daki Moral Action on Climate Justice Rally (Türkçe adı; İklim Adaleti için Manevi/Ahlaki Hareket) gösterisinde sahne aldı. Konser öncesinde yapılan söyleşide Yusef CNN’e şöyle diyor: “ Ben ve arkadaşlarım bütün içtenliğimizle Papa Francis’i “ilk Hip-Hop Papası” olarak tanımlıyoruz/çağırıyoruz. Kendisi Hip-Hop kültürünü ilgilendiren ve cazip gelen konular hakkında birşeyler yapıyor. Aklındakini ve kalbindekini konuşan, modern, ‘hip’ bir kişi. Hip-Hop da bu demek zaten”.

Yakın geçmişte Yusef, Kanye West’in altıncı stüdyo albümü olan, ve listelerde bir numaraya çıkan “Yeezus’daki” sekiz parçanın ortak söz yazarlığını yapmasının yanında, Kanye West’in “My Beautiful Dark Twisted Fantasy” albümü, 2011’deki hit parçası “All of the Lights”, yine Kanye West’in 2005 senesindeki efsanevi “Late Registration” albümü ve John Legend’ın 2010 daki “Wake Up” albümü adına Grammy ödüllerini kazanmasıyla da biliniyor.

Aynı zamanda Hip-Hop Caucus’un (ABD’de oy verme yaşına gelen gençleri, politik sistem hakkında bilgilendiren ve oy kullanmanın önemini anlatan, partisan olmayan bir kuruluş) vekilliğini yapan, ve geçtiğimiz ay “Act of Climate” (İklim Hareketi) otobüs turu ile eyaletleri dolaşıp, özellikle az gelirli ve siyahilerin yoğun olduğu yerleşim yerlerinde iklim değişikliği hakkında farkındalığı arttırma faaliyetlerinde bulunan Yusef şöyle devam ediyor:

“Bu Papa, özellikle daha önceki Papalara kıyasla, dini konuların dışına çıkıp insanlardan kaynaklanan sorunlardan bahsediyor. Yani Papa ile özdeşleşebilmek için Katolik veya Hristiyan olmanıza gerek yok”.

pope emjed

Beyaz Sarayın güney bahçesinden kendisini izleyen binlerce kişiye seslenen Papa Francis, iklim değişikliği konusunda harekete geçme çağrısında bulundu. Francis şöyle dedi:

“İklim değişikliği problemini, ve durumun aciliyetini kabullenmemiz, bu problemin gelecek nesillere bırakılamayacağını gösteriyor. Söz konusu hepimizin yaşadığı “ortak evimiz” olunca, tarihimizin kritik zamanlarından birini yaşıyoruz. Hala sürdürülebilir ve yekpare kalkınmalar ve değişimler için vaktimiz var; biliyoruz ki herşey değişebilir”.

ABD Kongresinin ortak oturumunda da konuşan Francis, iklim değişikliği hakkındaki ilerici görüşleriyle bazı cumhuriyetçi kongre üyelerini de rahatsız etti.

Iklim değişikliğinin “gezegenimizin en büyük meselesi” olduğunu ifade eden Yusef, bu meselenin politik bir sorun olarak karakterize edilmesinin çok “gülünç” olduğunu savunuyor. Yusef, ortak yapımcısı olduğu Kanye West’in “All Day” adlı hit parçasının yeni uyarlamasında, iklim değişikliği ve #BlackLivesMatter (Siyah Hayatlar da Önemli) hareketi hakkında dinleyicilerine böyle sesleniyor.

Yusef devam ediyor: “Politika kanun yapma işidir. Siz dünyaya (gezegene) kanun yapamazsınız, sadece ona sevgi ve şefkatle bakabilirsiniz. Bu dünyaya doğmuş her insanın görevi ve yükümlülüğüdür. Papa Francis bu konuları dile getirdiği için harika bir insan. Haksızca ve kanunsuzca, dünyayı “senin bölümün” ve “benim bölümüm” diyerek insanlardan alamazsınız. Bu politik bir mesele değil, bu çerçevede tartışılmasına bile gerek yok. Papa Francis’i politika yapmakla suçlayanlar veya ona Politik Papa yakıştırması yapanlar yanlış yapıyorlar, çünkü o hepimizin ortak yaşadığı dünya için konuşuyor…Ciddi Olun!”

Malik Yusef Jones, kariyeri boyunca Common, Raheem DeVaughn, Maroon 5’ten Adam Levine ve ünlü rapçi The Game’in de aralarında bulunduğu birçok sanatçı ile çalışmış, ve müzik ve şiirlerinde iklim değişikliği konularına değinmiş sayılı sanatçılardan biri olarak tanınıyor.

———

Kaynak: www.cnn.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin