Nano ve mikro influencer’larla gelirinizi nasıl önemli şekilde artırırsınız?Yazar: Olivia Savage
Çeviren: Aslı Arıca

10.000 ila 75.000 takipçi arasında değişen daha küçük kitlelere sahip içerik oluşturucular ve önemli kanaat önderleri (KOL’ler) olan nano-influencer’lar ve mikro-influencer’lar genellikle gözden kaçar.

Ancak, daha az takipçiye sahip olmalarına rağmen, dönüşüm oranları ünlülere ve daha büyük kitlelere sahip olanlara kıyasla birikiyor. Aslında, Forbes’a göre, mikro-influencerlar, makro-influencer muadillerine göre %60 daha yüksek kampanya katılım oranları sağlıyor.

Mikro ve nano-influencer pazarlama planınızın arkasındaki doğru stratejiyle gelirinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler.

Influencer pazarlaması nedir?

Influencer pazarlaması, influencerlarla iş birliği yapan markaların uygulamasıdır. Influencer’lar sosyal medya süper yıldızları, trend belirleyenler, beğeni toplayanlar ve sosyal medyada oldukça büyük ve etkileşimli takipçi ağlarına sahip bilgi liderleridir.

Influencer’lara erişmek, marka bilinirliğini artırmak, web sitenize nitelikli trafik göndermek ve sosyal medyadaki ürün yerleştirmeleri ve onaylar yoluyla satın alma kararlarını etkilemek için güçlü bir pazarlama aracıdır.

Influencerlar, Instagram’daki ünlü bir moda fotoğrafçısı, tweet atan iyi okunan bir siber güvenlik blog yazarı veya TikTok’ta bir dans eğitmeni olabilir.

Mikro ve nano influencerlar nelerdir?

Mikro ve nano influencerlar, küçük ama sadık kitlelere sahip bireyler veya hesaplardır. Nano-influencerların 10 binden az takipçisi var ve mikro kategoridekilerin 10k-75k arası izleyici kitlesi var.

Takipçisi az olan bir influencer ile çalışmanın en önemli faydası, izleyicileriyle olan yakın ve güvenilir ilişkileridir. Tüketicilerin tavsiye veya tavsiyelere uyma olasılığı daha yüksektir, çünkü daha küçük bir hedef kitleyle, bu etkileyicilerin takipçilerle bire bir etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir.

Bu etkileşim, daha yüksek dönüşüm oranlarına ve pazarlama yatırımınızdan daha fazla getiriye yol açar. Ayrıca, daha küçük influencerlar genellikle bütçeye uygun bir fiyat etiketi ile gelir, bu nedenle pazarlama bütçenizi olumlu yönde etkileyebilir.

Bu influencerlar, markaları etkilemek için ekstra yol kat edebilmek amacıyla takipçilerini ve itibarlarını artırmak istiyor. Son teslim tarihlerini ayarlamanız veya gönderileri değiştirmeniz gerekirse, mikro ve nano influencerlar geri bildirime duyarlı olabilir. Küçük ölçekli influencerlar, gelen kutularında daha az mesaj olduğu için iletişime daha hızlı yanıt verir.

Bazı markalar, daha geniş bir erişim istedikleri için daha az takipçiye sahip influencerlarla çalışmaktan kaçınırlar. Bununla birlikte, nano ve mikro influencerlar, izleyicileriyle güçlü bir güven geliştirirler ve daha küçük bütçelerle çalışabilirler ayrıca içerik oluşturmada işbirliği yapma olasılıkları daha yüksektir.

Mikro-influencer ve Nano-influencer nasıl bulunur ve iş birliği Yapılır?

Mikro ve nano influencerlarla başarılı bir kampanya oluşturmak, bütçenize uyan ancak yüksek etkileşimli bir kitleye sahip olan gizli cevherleri bulmanızı gerektirir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

1. Bir etkileyici veritabanında veya pazarda arama yapın.

Influencer ve içerik üreticisi platformu için impact.com gibi bir veri tabanı, önemli araştırmaların çoğunu sizin yerinize yapar. Size bir hesabın takipçileri, katılım oranı, aktif oldukları platformlar ve daha fazlası hakkında hızlı bir genel bakış sunar. Bu pazar yeri aynı zamanda potansiyel iş ortaklarının kategorilerini, demografik bilgilerini ve değerlerini paylaşır, böylece marka kimliğinize uyan etkileyicileri hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

2. Kiminle çalışmak istediğiniz konusunda net olun.

Kitle ne kadar küçük olursa, mesajlarınızın o kadar hedeflenmiş olması gerekir. Az sayıda insanla bağlantı kurmaya çalışırken, ürününüzün onların yaşam tarzına uyduğundan emin olmanız gerekir. Mikro ve nano influencerları bulup işe alırken, spesifik olun — zaten markanızın hayranı olan ve sizin dilinizi konuşan ortaklar arayın.

3. Influencerlarla etkileşim kurarken kişisel bir dokunuş sunun.

Influencerlar ile uzun süreli ilişkiler kurmak, tamamen duygusal bağlantılar kurmakla ilgilidir. Sosyal yardım mesajlarınızı özelleştirin ve ortaklığınız büyüdükçe ilişkilerinizi beslemeye odaklanın.

4. Pazarlama stratejinize sürekli olarak yeni influencerlar ekleyin.

Erişiminizi genişletmek için küçük hedef kitlelere sahip daha büyük influencer gruplarıyla çalışmak isteyeceksiniz, bu nedenle ortaklık programınızı başlattıktan sonra işe alım çabalarınızı sürdürün. Tutarlılık, pazarlama girişiminizi besler, böylece yeni bağlantılar kurabilir ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

Karlı İlişkiler Kurmak İçin Mikro ve Nano Influencerları Nasıl Yönetirsiniz?

Geliri arttıran uzun süreli ortaklıkları güvence altına almak, sizin ve influencerlarınızın başarılı olduğu, karşılıklı olarak faydalı bir ortam yaratmayı içerir.

Örneğin, çevrimiçi kâr amacı gütmeyen giyim mağazası Ivory Ella, yeni kitlelere ulaşmak ve geliri artırmak için mikro ve nano influencerlarla ortaklık kurdu. İlk tam yıllarının sonunda, toplam gelirlerinin %11’inin ortaklıklardan geldiğini gördüler. Ortaklıkları ikiye katlamaya karar verdiler ve 4. Çeyrek’te gelirlerini yıldan yıla (YoY) %56 artırdılar ve etkileyici ortaklık programı aracılığıyla toplam gelirin %17’sini elde ettiler.

Aşağıdakileri yaparak harika sonuçlar elde edebilirsiniz:

1. İş akışını iyileştirmek için manuel süreçleri otomatikleştirin.

Birden çok influencer kabul ettiğinizde ve yönettiğinizde yoğun işler birikiyor. Otomasyon araçları, baskıyı biraz hafifletmeye yardımcı olur, böylece geride kalmazsınız. Otomatikleştirmeyi düşünün:

İzleme ve raporlama: Her influencerın katılımını ve dönüşümlerini gösteren raporları otomatik olarak oluşturun.

İletişim: güncellemeleri, anketleri, check-in’leri, geri bildirim isteklerini ve diğer iletişim biçimlerini göndermek için otomatik bir sistem kullanın.

İşe alma: alanınızdaki yeni potansiyel ortaklardan haberdar olmak için uyarılar ayarlayın. Otomasyonu kullanmak, daha az insan müdahalesi ile büyümeyi teşvik eder.

2. Performansa göre ödeme yönteminizi seçin.

Daha az takipçiye sahip influencerlar, ünlülerden çok daha az ücret alıyor. Ancak yine de onları harcadıkları zaman ve çaba için adil bir şekilde ödüllendirmeniz gerekiyor.

Influencerlar için bazı popüler ödeme modelleri şunları içerir:

Performans bonusları: Markalar, bir kullanıcı bir “başarı olayını” dönüştürdüğünde veya tetiklediğinde influencerlara ödeme yapar. Bu etkinlikler, satın almaları, abonelikleri, haber bültenlerine ve ücretsiz denemelere kaydolmaları, uygulama indirmelerini vb. içerir.

Katılım bonusları: Bu model, marka bilinirliği gibi dönüşüm hunisinin üst kısmındaki katkıları telafi eder.

Hibrit model: Influencer’lara belirli kullanıcı eylemleri için sabit bir ücret artı performans ve/veya katılım bonusları ödenir.

Sabit ücret: markalar, influencerlara gönderi veya kampanya başına sabit bir oran öder.

Hediye Verme: markalar, içerik oluşturma karşılığında influencerlara ürün veya hizmet hediye eder.

Kademeli ücret: Ücret, anlaşma sayısına ve/veya alıcı yolculuğuna yapılan katkılara bağlıdır.

Aylık ödemeler: Influencer’lara sözleşme süresi boyunca sabit bir aylık ücret ödenir.
Mikro ve nano influencerlar, ilgi çekici içerik aracılığıyla potansiyel müşterileri markanızla tanıştırır. Son temas noktası ilişkilendirme modeli, dönüşüm kredisini müşterinin dönüşüm sağladığı son temas noktasına verir.

Bu içerik oluşturucular nadiren son temas noktasıdır. Satış döngüsünün, marka bilinirliği ve izleyicileri sonunda dönüşüm gerçekleştirmeye ikna etme gibi diğer bölümlerinde önemli bir rol oynarlar. Bu nedenlerden dolayı, küçük ölçekli influencerlara yalnızca son temas noktalarını ödüllendiren hediyeler ve performans ikramiyeleri ödemek onların gereksinimlerini karşılamayabilir.

Bir WARC ve impact.com tanıtım belgesine göre, influencerların (küçük ve büyük ölçekli) %84’ü sabit bir ücret ödemesini tercih ederken, %47’si hibrit bir modele açık.

3. Partnerinizin deneyimine öncelik verin.

Sevilen bir markayla çalışmak, her boyuttaki influencer için heyecan vericidir. Doğru markayla iş ortaklığı yapan mikro ve nano influencerlar, kitle büyümesini hızlandırmak için ihtiyaç duydukları ivmeyi yakalayabilirler. Unutulmaz bir deneyim sunarak markanıza fayda sağlayan gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

İş ortakları kendilerine değer verildiğini hissettiklerinde, markanızı ve ürünlerinizi tartışırken o ekstra adımı atacaklardır. Sizinle bir iş kurmak istiyorlar ve çalışmaları için ne kadar çok tanınırlarsa, içerikleri o kadar iyi olur.

İş ortağı deneyiminizi artırmanın bazı yolları şunlardır:

Ödül ortakları. influencerları belirli hedeflere veya kilometre taşlarına ulaşmaları için teşvik edin. Örneğin, belirli bir miktarda yeni müşteri adayı getirdiklerinde onlara bir performans artışı sunun veya komisyonlarını özel bir dönüşüm oranında artırın.

Influencerlara zamanında ödeme yapın. Bir etkileyici ve içerik oluşturucu platformu, ödemeleri izler ve kolaylaştırır, böylece asla geç kalmazsınız.

Hediye vermek uzun bir yol kat ediyor. En iyi ürünlerinizden bazılarını sadık iş ortaklarınıza verin veya yeni bir şey denemeleri için bir indirim kodu paylaşın.

Eğlenin ve yaratıcı olun. Zorluklar, oyunlar veya diğer eğlenceli aktiviteler öne çıkmanın ve ortaklıklarınıza yeni bir şeyler katmanın harika bir yoludur.

Daha Küçük Kitlelerden Önemli Gelir Artışları Alın

Influencer tabanlı güçlü bir pazarlama stratejisi, daha az takipçiye sahip olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı türde ortaklık gerektirir. Rakamlara kapılmak ve daha büyük olanın her zaman daha iyi olduğunu varsaymak kolaydır, ancak mikro ve nano influencerlarla birkaç işbirliğinden sonra, doğru insanlarla çalışmanın nasıl harika getiriler elde edebileceğinizi hemen göreceksiniz.

Kaynak: http://blog.hubspot.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin