Nasıl metin yazarı olunur (öğrenmeniz gereken en önemli numara)Yazar: Sonia Simone
Çeviren: Simay İnal

Birkaç temel soru nasıl metin yazarı olunacağını öğrenmeye başlamanıza yardımcı olabilir: Okuyucularınız onlardan yapmalarını istediğiniz şeyi yapıyor mu? E-posta bülteninize mi kaydoluyorlar, üyelik sitenize mi kaydoluyorlar veya e-kitabınızı mı indiriyorlar?

Hiçbiri değilse, usta bir zanaatkarın metin yazarlığı sırrını incelemeniz gerekir.

Bu teknik, okuyucularınızın harekete geçmesini sağlayan bir uzaktan kumanda gibidir. Bu “sihirli düğmeye” bastığınızda sonuçlarınızın önemli ölçüde arttığını göreceksiniz.

Okuyucularınızı harekete geçmeye ikna etmenin sırrı, yalnızca ustaların kullanabileceği tekniktir.

5 usta metin yazarının sırrı

Bu beş profesyonel metin yazarı sırrı basit ama dijital işinizi anında dönüştürecek kadar da güçlü.

İkna edici yazı güçlü bir harekete geçirici mesaja ihtiyaç duyar

Okuyucunuzun dikkatini çektiğinizde (harika bir başlık yazımı ve güçlü bir blog yazısı girişiyle) ve istediğiniz eylemi gerçekleştirmenin elde edeceği tüm faydaları sunduğunuzda hala bir adımınız daha vardır.

Okuyucunuza tam olarak ne yapması gerektiğini, nasıl yapması gerektiğini ve bunu hemen yapmasını istediğinizi anlatmalısınız.

Spesifik olun

Okuyucu için bir miktar paraya, zamana veya zahmete mal olabilecek bir eylemde bulunmak, bundan sonra ne yapılması gerektiği ve ne beklenmesi gerektiği konusunda sağlam ve rahat bir anlayış sağlar.

Okuyucunuzun harekete geçmesini istiyorsanız açık, somut ayrıntılar içeren, oldukça açıklayıcı bir dil kullanın. Ne olmasını istediğinize dair hiçbir soru bırakmayın.

Ve  ” anlaşılır” olmaktan korkmayın.

Okuyucularınız anlamıyor değil sadece dikkatleri dağılmış durumda

Büyüleyici yeni dijital ürününüzü anlatan o uzun makaleye 14 saat harcadınız. Blogunuzda 12 bölümlük bir dizi ve 20 e-postadan oluşan bir otomatik yanıtlayıcı dizisi izlediniz.

Size göre, bundan sonra ne yapılacağını herkes görebilir; okuyucunuz emeğinizin düğmesine tıklamalı ve yeni çalışmanızı sipariş etmelidir.

Ancak gerçek pek de çekici değil.

Örneğin; Ron Reader, Twitter’daki bir bağlantıdan gönderilerinizden birini (belki de dikkatlice planlanmış 12 seriden 3’üncüsü) bulmuş ve 30 saniye boyunca alt başlıklara kadar göz atmış olabilir.

İlk cümleyi komik bulduğu için iki kez okumuş, sonra atlayıp son paragrafın bir kısmını okumuştur.

Gönderinizden çıkıp Twitter zaman çizelgesine geri dönmesine zaman kalmadan, Ron’un patronu arkasında belirmiştir. Tam o sırada Ron, patronuna yakalanmamak ve çalışıyormuş gibi görünmek için bir elektronik tablo açmıştır. ( Patrona yakalanmamış ama yazınızı da dikkatli bir şekilde okuyamamamıştır.)

Bundan bir saat sonra, Ron’un kuzeni ona YouTube’daki sevimli bir kedi videosunun bağlantısını gönderdi ve Ron sonraki 20 dakikayı köpeklerin bira içtiği videolarda sörf yaparak geçirdi. Daha sonra bir paket Fritos yerken ve e-postalarını incelerken gerçekten gecikmiş olan raporu tamamlamıştır.

O gün bilgisayarı kapatmadan dört dakika önce, Ron gönderinizi tekrar fark eder ve dikkatli bir şekilde okumaya başlar. Böylece paragrafınızın en ilginç görünen bölümlerden birini okumuştur.

Bir metin yazarı olarak dikkat çekmek için yarışın ve kazanın

Okuyucularınız anlamıyor değil. Ancak dikkatlerini çekmek için yarışan pek çok başka şey var.

Örneğin; siz Ron Reader’ın bir sonraki adımını açık bir şekilde dile getirmedikçe, muhtemelen ne yapacağını bilemeyecektir.

İnanması zor olabilir ama aceleci ve dikkati dağılmış birçok kullanıcı, “burayı tıklamaları” gerektiğini hemen anlayamıyor. Mutlaka onlara söylemelisin.

Açık olmak okuyucunuzu küçümsemekle aynı şey değildir

Metin yazarı John Caples, 1932 yılında bu konu hakkında yazmıştır

“Reklam” kelimesini gördüğünüzde “temel taşı içeriği” veya “açılış sayfası” yerine kullanın. Hatta satış yerine “liste gönderisini” veya “e-posta konu satırlarını” bile kullanabilirsiniz.

Tüm ikna edici yazılar aynı temel üzerine inşa edilmiştir.

“İnsanların zekasının düşük olduğunu düşündüğünüz için reklamları basitleştirmeyin. Bazıları akıllıdır, bazıları ise akıllı değildir.

“Mesele şu ki, insanlar reklamınızı gördüklerinde başka şeyler düşünüyorlar. Reklamınız onların tam dikkatini veya zekasını almıyor. Reklamınız onların zekasının yalnızca bir kısmını alıyor… İnsanlar reklamınızı dikkatle incelemeyecek.

– John Caples

Bir metin yazarı okuyucunun harekete geçmesini sağlar.

Okuyucuların hangi eylemi gerçekleştirmesini istediğinize karar verin. Onlardan bu eylemi yapmalarını isteyin. Onlara açık, kısa ve net bir şekilde sorun.

Oluşturduğunuz her ikna edici yazıya en az bir net eylem çağrısı ekleyin. Sonuçları göreceksiniz.

Kaynak:https://copyblogger.com/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin