Neden “Her platformda olmalısınız” kötü bir pazarlama tavsiyesidir?
Her yerde olmamız gerektiğini duyuyoruz.

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Linkedln ve Pinterest’te görünür olmalıyız. 5 yıl önce Facebook’ta reklam yapıyorduk, artık Instagram’da yapıyoruz, şimdi TikTok’ta da yapmalıyız!

Her hafta blog yazmanın stresini yaşıyoruz – hayır, bunu bir vlog haline getirelim – ya bunu bir podcast haline getirsek?

Bir de kitap yazmamız gerekiyor. Dünyanın her yerinde konuşmamız ve tüm bu etkinliklere katılmamız gerekiyor çünkü “network” oluşturmak çok önemli.

Daha sonra web seminerleri düzenlememiz, ücretsiz oturumlar düzenlememiz, tavsiye istememiz, işimizi geliştirmek için her şeyi yapmamız gerekiyor.

Çok bunaltıcı gelmiyor mu?

Girişimciler olarak karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, işletmelerimizi büyütmek için hangi stratejilerin doğru stratejiler olduğunu anlamaktır.

Pazarlamanızda netlik olmadan, işinizde gerçek bir ivme kazanmak neredeyse imkansız ve daha fazla püf nokta ve taktik eklemek, pazarlama stratejisine harcadığınız tüm çabayı azaltır.

Bu doğru; daha fazla eklemek, genellikle üzerinde çalıştığınız her şeyin sonuçlarının azalmasına sebep olacaktır.

Odak noktanızı netleştirebilmeniz ve kendiniz ve işletmeniz için en uyumlu pazarlama stratejilerini seçebilmeniz için karar verme sürecini karmaşıklaştırmaya gerek yok.

Peki hangi pazarlama stratejilerinin size en uygun olduğuna ve hangilerini aktarmanız gerektiğine nasıl karar vereceksiniz? Pazarlama stratejinizi belirlemenize yardımcı olacak üç adımım var:

1. adım: Güçlü Yönlerinizi Bilin

Kulağa çok kolay geliyor ama gerçek şu ki çoğumuz kendi güçlü yönlerimizi gözden kaçırıyoruz. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü bir şey size kolayca geldiğinde, onun diğer herkese de kolay geldiğini varsayıyoruz.

Gerçek: Güçlü yönlerimiz rekabet avantajımızdır!

Güçlü yönleriniz, kendinizi benzer işi yapan herkesten nasıl farklılaştırabileceğinizdir. Güçlü yönlerinizden yararlandığınızda, en iyi yaptığınız şeye lazerle odaklanırsınız.

Güçlü yönlerinizi nasıl netleştirebilirsiniz?

Sormak! Evet, bunun biraz korkutucu ve savunmasız gelebileceğini biliyorum! Ancak dünyanızda, işinize kattığınız değer konusunda size inanılmaz bilgiler verebilecek pek çok insan var.

Bu, tüm müşterilerime verdiğim ilk görevlerden biri çünkü biliyorum ki, müşterileri veya meslektaşlarıyla iletişime geçtiklerinde, etraflarındakilere en fazla değeri nasıl sağladıklarına dair 180 derecelik bir değerlendirme yapmalarını isteyecekler.

Bu, kelimenin tam anlamıyla insanlara aşağıdaki gibi sorular soran hızlı bir e-posta göndermek kadar basit olabilir:

  • Masaya ne getireceğim?
  • En büyük varlığım nedir?
  • Benimle çalışmayı benzersiz veya farklı kılan şey nedir?

Değerlendirmeler. Özellikle, doğal güçlü yönlerinizi tanımlamanıza ve bunları rekabet avantajınız olarak nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olan, güçlü yönlere dayalı bir değerlendirme (kişilik testi değil).

Son 10 yılı aşkın süredir sahne arkasında solo girişimcilere ve küçük işletme sahiplerine danışmanlık yaparak çalışırken, bir tür müşteri için işe yarayan şeyin başkaları için her zaman işe yaramadığını görmeye başladım.

İşteki en iyi olduğunuz temayı belirleyin.

Yapıcı mısın? Eğer bir yapımcıysanız, bunu halledersiniz. Sen uygularsın. Sen takip et. Bir şeyi baştan sona görmeyi seviyorsunuz. Proje yöneticileri, etkinlik planlayıcıları, makyaj sanatçıları veya fotoğrafçılar gibi perde arkasında faaliyet gösteren pek çok yaratıcıyı görüyorum. MÜŞTERİLERİNİZİN muhteşem görünmesini sağlamaya odaklandığınızda gelişeceksiniz.

Mentor musunuz? Eğer bir Mentor iseniz, herkesin BFF’sisiniz. Sıcak ve besleyicisin. Sevgiyle teşvik ediyorsunuz. İnsanların derin ve kalıcı bir dönüşüm gerçekleştirmesine yardımcı olmak için buradasınız. Pek çok Mentor doğal olarak iyileştirme ve yardım mesleklerine yönelir – yoga öğretmenleri, yaşam koçları, sağlık koçları, doulalar, masaj terapistleri, bütünsel sağlık uygulayıcıları. Mentorlar müşterileriyle daha derin bir bağlantıya odaklandıklarında harika sonuçlara ulaşmayı kolaylaştırabilirler.

Sen bir Mastermind mısın? Eğer bir Mastermind iseniz, bir strateji uzmanısınız. Yeni bilgi yığınının içinde oturmayı seviyorsunuz. Yapbozun tüm parçalarını bir araya getirebilirsiniz. Dünyaya her şeyden nasıl anlam çıkarılacağını öğretmeniz gerekiyor (bunun benim temam olduğunu tahmin ettiniz mi?). Kaosa düzen getirebilir, sonra başkalarının da yapabilmesi için kontrol listesini verebilirsiniz. Dehalar her yerde, hayatlarımızı karmaşık hale getirmek ve sorunlarımızı çözmek için yeni süreçler ve sistemler geliştiriyorlar.

Kendinize sorun:  En iyi olduğunuz alan neresi? Bunu öğrendikten sonra bunu, işletmeniz için pazarlama stratejilerinin ne işe yaradığını ve ne anlama geldiğini belirlemek için bir filtre olarak kullanabilirsiniz.

2. Adım: Güçlü Yönlerinize Yatırım Yapın

Güçlü yönlerinizi bilmek yeterli değildir; bunları nasıl geliştirebileceğinizi anlamak ve işletmenizin öne çıkmasına yardımcı olmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi anlamak önemlidir.

Bize sıklıkla güçlü yönlerimize odaklanmamamız, zayıf yönlerimiz üzerinde çalışmamız gerektiğini söyleyen bir toplumda mı yaşıyoruz? ancak bu, dünyadaki en başarılı girişimcilerin başarılı olmasının tam tersidir.

Zayıf olduğunuz alanlarınızı iyileştirmeye çalıştığınızda, sonuçlarınızı yalnızca kademeli olarak iyileştireceğinizi biliyorlar. Güçlü olduğunuz alanlarınızı geliştirmeye odaklandığınızda, bu belirli alanlarda becerilerinizi geliştirdiğinizde, üstel sonuçlar ve iyileşme göreceksiniz.

Zaman ve enerji yatırımınız açısından…
Girişimciler, güçlü yönlerinize odaklandığınızda daha büyük bir Yatırım Getirisi elde ederler.

Güçlü Yönlerinize Nasıl Yatırım Yapabilirsiniz?

Maker’ınızın Güçlü Yönlerine Yatırım Yapın: Mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak, çalışmanızı sergilemek ve yönlendirme istemek {aslında eğer işiniz HARİKA ise, bu yönlendirmeler sormadan gelecektir çünkü müşterinizi inanılmaz gösterdiniz}.

Pazarlama diliniz yaratıcılıktır; tamamen çalışmanızı ve yaratıcı sürecinizi sergilemekle ilgilidir.

Akıllı MAKER stratejisinin harika bir örneği arkadaşım Sydney Lester’dır. Kadınlarla sevdikleri bir gardırop yaratmak için çalışan bir stilist ve onun instagram beslemesi ChicStripes’e kesinlikle bayılıyorum. Müşterilerinin makyajlarını, işinin perde arkasını ve profesyonel stil ipuçlarını sergiliyor.

Yaratıcılığıyla liderlik ederek, hayalindeki müşterilerinin kendisiyle çalışmanın sonuçlarını görmelerine ve gelecekte onunla çalışmayı arzulamalarına yardımcı oluyor!

Maven’inizin Güçlü Yönlerine Yatırım Yapın: Röportajlar, sahnede konuşmalar ve büyük sitelere katkıda bulunarak kendi güçlü yönlerinizi oluşturmak için pazarlama enerjinizi daha büyük platformlara harcayın, ardından bu dikizcileri video veya ses aracılığıyla tutarlı bir şekilde besleyin.

Arkadaşlarınız sizi görmek ve duymak istiyor! Pazarlama diliniz İLHAMdır; tamamen mesajınızla bir harekete liderlik etmekle ilgilidir.

Arkadaşım Ashley Beaudin’i ve Kusursuz Patron kampanyasını seviyorum. Kendisi, kadın girişimcileri büyük bir fikrin arkasında toplayan (kendisi instagramın mükemmellik dünyasında kusurları kucaklayan) bir hareket yaratıcının mükemmel bir örneği; yalnızca ilham verici hikayelerini sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda başkalarını da hikayelerini paylaşmaya teşvik eden bir platform yaratıyor. Peki.

Mentorunuzun Güçlü Yönlerine Yatırım Yapın: Mentorlar için her şey bağlantılar ve ilişkilerle ilgilidir. Yüksek düzeyde temasa sahip , topluluk odaklı stratejilere odaklanın. Sizin gibi düşünen girişimcilerle bağlantı kurarak ve işbirliği yaparak gelişeceksiniz. Bu ilişkiler sizi daha fazla doğru insanın karşısına çıkarmanıza yardımcı olacak! Pazarlama diliniz tamamen BAĞLANTI ile ilgilidir.

Mentor’a harika bir örnek arkadaşım ve müşterim Shannon Siriano Greenwood’dur. O süper bir bağlayıcıdır; bu kadın bir ağ KRALIÇEsidir! Memleketim Richmond VA’daki hemen hemen her kadın girişimciyi tanıyor, yerel Boss Babes RVA grubunun kurucu ortağı ve bu yıl muhteşem bir Rebelle Con konferansına ev sahipliği yapıyor.

Yaptığı en sevdiğim şeylerden biri, her Kasım ayında Şükran Günü civarında düzenlediği TEŞEKKÜR EDERİM partisidir; burada 50’den fazla kadını bir araya getirerek hayatında ve işinde oldukları için şükranlarını ifade eder. BAĞLANTI onun gizli sosudur ve işine yönlendirmelerin gelmesini sağlar

Beyninizin Güçlü Yönlerine Yatırım Yapın: Daima öğretin. Gözlemcileriniz sizi konunun uzmanı olarak görüyor; tüm araştırmayı yapacağınıza, ardından küçük içgörüleri ve ilham verici eylem adımlarını paylaşacağınıza güveniyorlar.

Tüm temalar arasında, çok modlu öğrenmeyi kolaylaştırmak için içeriği birden fazla platformda (blog yazma, video, podcast) tutarlı bir şekilde yayınladığınızda en iyisini yapacaksınız. Pazarlama diliniz ÖĞRETMEK!

Bu benim tatlı nokta temam! Çalışmalarımı takip ediyorsanız, her hafta İşinize Uygun Olmama Gösterisi’nde ders vermek için CANLI olarak geldiğimi bilirsiniz; bu program daha sonra okuyucular için blogumda ve işitsel öğrenenler için podcast’imde yeniden yayınlanır.

Birkaç ücretsiz derinlemesine ustalık sınıfı ve 5 veya 10 günlük zorluklar sunuyorum. HER ŞEY öğretme etrafında inşa edilmiştir.

Kendinize sorun: Artık pazarlama dilinizi bildiğinize göre hangi pazarlama stratejilerine odaklanmalısınız?

3. Adım: İşinizin En İyi Noktasını İkiye Katlayın

Uzun vadeli başarının gerçek sırrı sadece güçlü yönlerinizi anlamak ve geliştirmek değildir. Sizin için neyin işe yaradığını iki katına çıkarmak ve tutarlı kalmaktır.

Çoğu zaman başkalarının ne yaptığını izlemeyi bırakamayan ve sonuç olarak karşılaştırma tuzağına düşen girişimciler görüyorum. Yeni bir şey denememiz gerektiğini düşünmeye başlıyoruz çünkü falanca bu yeni şeyin ne kadar harika olduğundan övünüyor!

Business Sweet Spot’unuzu anladıktan sonra artık bir filtreniz var. Bu yeni stratejilerin temel gücünüz ve becerilerinize uyup uymadığına karar verebilirsiniz. Eğer yapmazlarsa, o zaman hayır deyin!

En başarılı girişimciler genellikle pazarlamalarını basit ve stratejik tutarlar çünkü işe yarayan şeyleri iki katına çıkarmanın ve tutarlı kalmanın uzun vadeli başarının gizli sosu olduğunu bilirler.

Her hafta, saat gibi, izleyicileri için para blokajlarıyla ilgili önemli bir soruyu yanıtlayan yeni bir video yayınlıyor. Video ayrıca yalnızca sesli bir podcast aracılığıyla dağıtılıyor, bir blog gönderisine dönüştürülüyor ve bir bülten aracılığıyla e-postayla gönderiliyor.

Denise’in şu anda 7 rakamlı bir işletmesi olmasına rağmen Business Sweet Spot’u benimsemesinin ve pazarlama çabalarını kolaylaştırmasının birkaç yılını aldığını unutmamak önemlidir.

İşletmeniz için yeni bir strateji öğreniyorsanız bunu benimsemeniz özellikle önemlidir. Neden? Çünkü yeni bir hassas nokta uyumlu strateji öğrenirken, bir öğrenme eğrisiyle karşı karşıya kalırsınız.

Unutmayın – bir stratejinin gerçekte nasıl çalıştığını öğrenmeye ve ardından onu zaman içinde iyileştirmeye başladığınızda sizin için çok daha fazla avantaj (diğer bir deyişle daha yüksek yatırım getirisi) vardır.

Denise, en iyi noktasını ikiye katlamaya başladığında, şu anda ürettiği içerik düzeyini üretecek bir sistemi yoktu.

Bir sistem oluşturarak ve bir ekip kiralayarak yıllarını kendi sürecini geliştirmeye adadı. Bugünlerde Denise, müşterilerine ve ailesine odaklanabilmek için aylarca süren içeriği tek seferde topluyor.

Gerçekten başımıza geldiğinde ve güçlü yönlerinizden nasıl yararlanabileceğinizi anladığınızda, daha fazla odaklanarak daha az şey yapabilirsiniz.

Yalnızca siz ve işletmeniz için en iyi sonuçları vereceğini bildiğiniz stratejilere odaklanabilirsiniz.

En iyi kısım? Çarklarınızı döndürüyormuşsunuz veya her iki ayda bir yeni pazarlama ipuçları ve taktikleriyle yeniden başlıyormuşsunuz gibi hissetmeyi bırakacaksınız; işletmeniz için tutarlı sonuçlar sağlayan daha net bir sisteme sahip olacaksınız.

Size kısa bir özet:

1: Güçlü yönlerinizi bilin!

2: Neye hayır demeniz gerekiyor? Bu, çoğumuzun çok fazla şeye evet dediği, sizin için en önemli şeylere yer bırakmadığımız bir dönem. Hayır demek sorun değil!

3: Büyük hedefler için zamanı bloke edin! Hayatınızda ve işinizde gerçekten istediğiniz şeye ulaşmak için zamanınızın kalacağını umamazsınız; biraz zaman ayırmalısınız. Takviminizi çıkarın ve zaman yaratın!

Kaynak: https://theceocollective.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin