Nesnelerin interneti evimizi şekillendiriyor


Yazan: Nesil Arıyürek

İnsanoğlu geçmişten günümüze geleceği düşünmüş ve çeşitli tahminlerde bulunmuştur. Aşina olduğumuz eski yapım bilim-kurgu filmlerinde 21. Yüzyıl’da uçan arabalara bineceğimiz resmediliyordu. Maalesef o tahminler tutmadı ve arabalarımız yerde gitmeye devam ediyor ancak geleceğe yönelik tahminler konusunda çok yol aldığımız kesin. Her gün yeni bir teknolojik gelişmeye uyandığımız bugünlerde Internet of Things (nesnelerin interneti) konsepti sayesinde hemen her cihaz internete bağlanabilir ve “akıllı” hale gelirken yükselişte olan yeni konu “Geleceğin Ev Trendleri”.

Peki gelecekteki eviniz nasıl görünecek?

Öncelikle gelecekte hemen her evin birer “akıllı ev” haline geleceği gerçeğini kabul etmek gerek. Maarten Ectors’un yazdığı makaleye göre:

  • Geliştirdiğimiz teknolojik aletlerin çeşitli sensörleri diğer ev eşyalarımıza bağlanabilir ve ortak çalışabilir hale gelecek. Örneğin, internete bağlı buzdolabımız içerisindeki yiyeceğin tükenmek üzere olduğunu tespit edip “bulut” üzerinden tedarikçilerle iletişim kurarak yeni yiyecekler sipariş edebilecek.
  • App Store’dan indireceğimiz uygulamalarla sadece mobil cihazımız üzerinden ev eşyalarımızı kontrol edebilir hale geleceğiz. Örneğin, soğuk bir kış gününde eve varmadan telefon üzerinden evimizin sıcaklığını istediğimiz şekilde ayarlayabileceğiz.
  • Yakında akılı evler Google’ın 10 yıl önce idare ettiğinden daha fazla veri üretecek. Bu toplanan veriler de akıllı evimizin kendini bize daha çok adapte etmesine yardımcı olacak. Örneğin, bu veriler sayesinde evimiz bizi rahatlatan müziğin, ışık seviyesinin ve istediğimiz ideal ev sıcaklığının ne olduğunu bilebilecek.

Bu derin kişiselleşme seviyesi 5 yıl içinde yaygın, 10 yıl içinde de kitlesel hale gelecek ve elektronik aletlerimiz de ona göre geliştirilecek. Kitlesel hale gelmesi için üzerine çalışılan akıllı evlerin tüm amacı zaman-enerji tasarrufu ve maksimum konfor sağlamak.

Geleceğin akıllı evleri sizi şimdiden heyecanlandırdıysa günümüzde bu trendin peşinden giden markaların bazı yenilikçi işlerine göz atabilirsiniz:

Amazon – Dash

Amazon tarafından geçen sene duyurulan ve İngiltere’nin bazı bölgelerinde kullanılmaya başlayan “Dash” butonu hızlı tüketim ürünlerinin özellikle de “sürekli yenilenmesi gereken” ürünler için tasarlanan bir cihaz. Deterjan, kişisel bakım malzemeleri veya kedi maması gibi yaklaşık 40 farklı ürün grubu için geliştirilen “Dash” sayesinde sadece bir butona tıklayarak direkt olarak sipariş verebiliyoruz ve ürünümüz yenileniyor. Buna ek olarak, örneğin uygun akıllı bir cihazım varsa ürünün bitmeye yakın olduğunu tespit edip benim yerime Dash’le iletişime geçerek gerekli siparişi verebilir.

E.C.A – Akıllı Kombi

Geçtiğimiz günlerde yeni akıllı kombi olma özelliğiyle öne çıkan “Scot”u tanıtan E.C.A, evin sıcaklığını uzaktan cep telefonu veya bilgisayar yardımıyla ayarlanmasını ve bu sayede de doğalgaz tüketiminde %30’a kadar tasarruf edilmesini sağlıyor.

Audio – Akıllı Ev Sistemi

Audio su vanası, TV, perde, kombi, klima, aydınlatma, elektrik şalteri kontrolü yapma, alarm ve daha birçok özelliğe sahip bir akıllı ev sistemi sunuyor. Dünyanın neresinde olursak olalım telefon, tablet ve bilgisayarımızdan evimizi kontrol edebiliyoruz.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin