Netflix’e 2022 sonunda reklamlar eklenebilirYazar: Mollie Cahillane
Çeviren: Öykü Gökkurt

Netflix, yalnızca abonelik üzerine olan modelini yıllarca kararlı bir şekilde savunduktan sonra reklam destekli ödeme planı sunmayı planladığını söyledi.

CEO Reed Hastings, reklam destekli bir plan için potansiyel bir zaman çizelgesi hakkında hiçbir şey açıklamazken, endüstri uzmanları Netflix’in reklam destekli modelini tanıtacak çerçeveye sahip olmasının birkaç yıl süreceği konusunda hemfikirler.

New York Times’dan gelen bir rapor, şirketin reklam destekli modelini 2022’nin sonuna kadar hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde piyasaya sürebileceğini ortaya koydu. Netflix’in ise bu rapor hakkında herhangi bir yorumu olmadı.

Netflix yöneticileri, çalışanlara gönderdikleri bir notta, reklam destekli modelin yılın son iki ila üç ayında tanıtmayı planladıklarını söyledi. Reklam destekli bir modelin nasıl görüneceği veya hangi fiyatlandırma seçeneklerinin olacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Netflix, yayın platformunun başlatılmasından bu yana reklamlara karşı kararlı bir şekilde davranan bir platform oldu. Yine de giderek kalabalıklaşan bir pazarda oluşu, yaygın şifre paylaşımı ve çalkantılı dünya olayları, abone sayısının artmasına engel oldu ve platformu diğer seçenekleri değerlendirmeye zorladı.

Netflix geçtiğimiz dört ayda 200.000 abone kaybetti. Reklam ekleme hareketi, şirketin Ekim 2011’den bu yana ilk kez küresel olarak abonelerde bir düşüş gözlemlenmesinin ardından geldi.

Netflix bu abone kaybı için kısmen şifre paylaşımını suçladı. 221,6 milyon abonesi olan şirket, ABD ve Kanada’da 30 milyondan fazla olmak üzere fazlalık olarak 100 milyon evde daha olduğunu tahmin ediyor.

Reklam ekleme telaşı

Netflix 2022’de reklam destekli bir model başlatırsa, değişiklikler bu yılki ön görüşmeler için etkileri olabilir. Bu da pazarlamacıların bütçelerini doğrusal ve akış boyunca nasıl tahsis ettiklerini yeniden değerlendirmelerine neden olabilir.

“Ticari yükün üçte biri ile yarısı televizyonda olduğu gibi yayın platformlarında da var. Dolayısıyla, Netflix abonelerinin küçük bir kısmı bile bu reklam planına geçerse, bu reklam olanaklarını genişletecek ve bu fırsat bizim için gerçekten yararlı olabilir, “diyor Horizon Media’nın stratejik yatırım lideri Samantha Rose.

Reklam bütçeleri son birkaç yılda giderek televizyondan yayın platformlarına geçti ve bir Netflix reklam planı bu eğilimi daha da hızlandırabilir.

Kaynak: Netflix May Add Ads by the End of 2022 in Accelerated Timeline

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin