Netflix’in gözü şimdi de sinema salonlarında!


Yazan: Simay Yılmaz

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Snapchat işbirliği ile sosyal medyada adından söz ettiren Netflix, ardından kendine ait bir yazı fontu çıkarma yoluna kadar gitmişti. Netflix, içeriklerini birbirinden farklı platformlarda çeşitli kampanyalarla sürdürmeye ve içerik pazarlaması konusundaki zengin fikirlerini sunmaya devam ediyor. Netflix, yapımcılığını üstlendiği filmlerin sadece internetten izlenen filmler olarak sınırlı kalmasını istemiyor olmalı ki sinema salonlarıyla ilgili bir işe girişti. Dünyanın en büyük çevrimiçi yayın platformu olan Netflix, Los Angeles Times’a göre, Los Angeles ve New York’ta filmlerini sergilemek için kendi sinema salonlarını satın almak için çalışmalara başladı.

Netflix, marka değerini arttırmayı ve bir itibar kazanmayı da hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda Steven Spielberg, Netflix gibi içerik sağlayıcılarının filmlerinin Oscar gibi ödül törenlerinde yer almaması gerektiğini savundu. Geçtiğimiz yıl, bir Netflix filmi olan Mudbound, dört dalda Oscar’a aday gösterildi ancak hiç biri kazanamadı. Benzer içerik sağlayıcıları Emmy ödüllerine layık görülürken Netflix Oscarlara aday gösteriliyor. Netflix, kendi sinema salonlarına sahip olursa hem elde ettiği karı hem de prestijini arttıracak.

Geçtiğimiz günlerde Los Angeles Times’ın yaptığı habere göre Netflix, LA’de 53 sinema salonu ve 255 perdesi olan Landmark Theaters’ı satın alma girişiminde bulundu. Fakat Netflix’in 2018 yılında pazarlama bütçesini yaklaşık 2 milyar dolara yükseltmeyi planlamasına rağmen Landmark tarafından belirlenen miktar Netflix’e çok yüksek geldiği için teklifini geri çevirmek durumunda kaldı. Üzerinden birkaç gün geçtiği halde Netflix, sinema salonu satın alımı konusu hakkında henüz bir açıklamada bulunmadı ama sosyal medyadan, özellikle Twitter üzerinden pek çok insan bu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Görünen o ki Netflix, 100 milyondan fazla abonesini yaptığı işlerle mutlu ediyor olsa da bu konuya karşı çıkan insanlar da mevcut. Nitekim Twitter’da dolaşan yorumlara göre, Netflix’in sinema salonlarına sahip olması bir çok izleyicinin yüzünü güldürecek. Öte yandan da Netflix filmlerinin sinema salonunda yer alacak kadar değerli olmadığını düşünenler de var. Netflix’ten konuyla ilgili bir açıklama gelene kadar sosyal medya üzerinden paylaşımlar bir süre daha yapılacak gibi görünüyor.

Kaynaklar:

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin