Neyin nesi bu Fediverse?Yazar: Kimeko McCoy
Çeviren: Berfin Şen

Threads’te bir düşünce veya içerik yayınladığınızı ve Mastodon gibi başka bir platformdaki takipçilerinizin bu gönderiyi beğendiğini ve yorum yaptığını hayal edin. Meta, Threads’i kullanmaya devam eden yaklaşık 10 milyon kişinin Mastodon gibi diğer platformlardaki kullanıcıları takip etmesine ve onlarla etkileşime girmesine izin verme sözünü tutarsa, bu olasılık yakında gerçekleşecek. Tüm bunlar, birbirinden bağımsız ancak birbiriyle iletişim kurabilen bir grup sosyal medya ağı olarak tanımlanan fediverse ya da federe evren sayesinde gerçekleşiyor. Kökenlerinin 2000’li yılların başına kadar uzandığı bildiriliyor. Ancak giderek parçalanan sosyal medya ortamı, Twitter’ın düşüşü, veri gizliliği endişeleri ve devasa bir ‘yaratıcı ekonomisi’ ile birlikte, fediverse’de platformlar arası iletişim vaadi, özellikle Meta’nın Threads’i bunun bir parçası yapma planı ile sektördeki bazı kişiler için merak uyandırdı.

Fediverse Nedir?

Belirtildiği gibi, fediverse, bağımsız olarak barındırılan sosyal platformların birbirleriyle etkileşime girebileceği, reklamsız, topluluğa ait, merkezi olmayan bir sosyal ağ protokolüdür. Protokoller, sunucular ve kullanıcılardan oluşur. Günümüzün sosyal medya ortamında, çoğu platform tek bir şirket veya kuruluş tarafından yönetilmekte ve kullanıcı verileri ve iletişimi söz konusu platformla sınırlı kalmaktadır. Başka bir deyişle, Facebook’ta olan Facebook’ta kalır. Fediverse bu durumu tersine çevirerek farklı platform ve hizmetlerden kullanıcıların her bir platform ya da hizmet için ayrı ayrı hesap oluşturmadan birbirleriyle etkileşime geçmesine olanak tanıyor.

Rain the Growth Agency ücretli sosyal medya sorumlusu Shatesha Scales-Flanigan, Facebook ya da Instagram gibi merkezi platformlara atıfta bulunarak, “Sosyal medyanın geleceğinde bağlantı kurmanın yolu, içeriğinizi görüntülemek için Instagram ya da Meta’ya, TikTok’a ya da Snapchat’e güvenmek zorunda kalmamanızdır” dedi. “İçeriklerinizi alıp hangi sunucuda olmak istediğinize karar verebileceğiniz ve tek bir evrensel oturum açma türüne sahip olabileceğiniz bir dünyaya ulaşmaya çalışıyoruz.”

Bunu, bir Gmail kullanıcısının bir Yahoo! Mail kullanıcısıyla sorunsuz bir şekilde iletişim kurabildiği veya bir Outlook e-postasının bir AOL E-posta gelen kutusuna nasıl girdiği gibi e-posta gibi düşünün. Burada da, teorik olarak, bir Instagram Reels kullanıcısı bir TikTok gönderisini görebilir ve onunla etkileşime girebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Pazarlamacılar bunu neden önemsemeli?

Fediverse bazı ajans yöneticilerini, yani teknoloji uzmanlarını ve sosyal medya uzmanlarını heyecanlandırmış olsa da, jeneratif yapay zeka, metaverse veya Web3 gibi yeniliklerle aynı ilgiyi görmedi. Henüz fediverse stratejileri veya ajans sunumları yok. Bu haliyle fediverse daha küçük, daha topluluk tabanlı ve henüz reklam dostu değil. Protokolleri, sunucuları ve merkezi olmayan doğasıyla, anlaşılması zor olabilir.

Yine de, markaların günümüzün dev sosyal medya platformlarına bağlı kalmayacak olması cazip. Teknoloji uzmanı, stratejist ve OK Tomorrow canlı programının kurucusu ve CEO’su Nilesh Ashra, “Teorik olarak bir marka, bu kitle için sürekli olarak diğer platformlarla yerleşik bağlantıya sahip olacak bir dizi yararlı topluluk işlevi oluşturabilir (tıpkı e-postanın neredeyse her şeyle birlikte çalışması gibi)” dedi.

Örnek olay: X’in (eski adıyla Twitter) düşüşü. Bu platformda bir topluluk oluşturan markalar, marka güvenliği sorunları arttıkça ve markalar ve reklamverenler platformu terk etmekle tehdit ettikçe bu topluluğu kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Dahası, kullanıcıların Super Bowl, ödül şovları ve kültürel etkinlikler için toplandığı ve markaların söz konusu kullanıcıları takip ettiği eski Twitter’ın ‘kasaba meydanı’ özü, X olarak kayboldu.

Bir pazarlama ve iletişim ajansı olan Clarity’nin sosyal stratejiden sorumlu başkan yardımcısı Rachael Berkey, “Twitter aynı şekilde işlemeyen ve bize zarar veren bir kaynaktı,” dedi. “Daha fazla insan işin içine girdikçe, potansiyel olarak bunu geri alabilir ve bireylere tekrar ulaşmanın ve hashtag’ler, canlı etkinlikler veya bu türden herhangi bir şey etrafında organize olmanın bir yolu haline gelebilir.”

Fediverse’ün Metaverse veya Web3’ten farkı nedir?

Her ikisi de dijital ekosistemlerdir. Ancak fediverse’den farklı olarak metaverse sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve sürükleyici deneyimler üzerine inşa edilmiştir. Bu arada Web3’ün World Wide Web’in ademi merkeziyetçilik, blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimini içeren yeni yinelemesi olması gerekiyordu.

Görünen o ki, bu teknolojiler gereğinden fazla abartılmış, markalar ve reklamcılar yerine getirilmeyen kripto para birimi ve NFT vaatleri nedeniyle kendilerini kötü hissetmiş ve internetin bir başka merkezsizleştirilmiş versiyonuyla hayal kırıklığına uğramış olabilirler.

Goodby, Silverstein & Partners’ın yaratıcı teknoloji ve yapay zeka direktörü Martin Pagh Ludvigsen, markaların fediverse ile ilgili görebilecekleri potansiyel tehlike işaretinin, bunun da merkezi olmayan bir internet olması olduğunu belirterek, “Markaların, önceki yıllarda merkezi olmayan internetin bir versiyonu olan Web3 ile ilgili bir trend tarafından yakıldığına dair bir his de var” dedi.

Kimler var?

Temmuz ayında Meta, kullanıcıların Threads dışındaki diğer fediverse platformlarındaki insanlarla iletişim kurmasına olanak tanıyan Threads’i fediverse’de başlatma planlarını duyurdu. Yine de, Meta’nın sahip olduğu platformun gerçekte ne zaman katılacağı belli değil. Threads’teki bir bildirim kullanıcılara “yakında diğer fediverse platformlarındaki insanları takip edebileceklerini ve onlarla etkileşime geçebileceklerini” söylüyor. Şimdiye kadar Twitter benzeri Mastodon, video platformu PeerTube, resim paylaşım platformu Pixelfed ve Reddit’e en çok benzetilen Lemmy fediverse’de varlık gösterdi.

Etkileyici pazarlama ajansı Billion Dollar Boy’un kurucu ortağı ve grup CEO’su Ed East, bir e-posta yanıtında, Meta’nın fediverse’de Threads’i başlatmasının “Meta’nın son yıllarda yaşadığı gizlilik sorunlarına karşı bir oyun” olabileceğini söyledi.

Threads’in Fediverse’e katılma ihtimali neden bu kadar önemli?

Duyuru karışık tepkilere neden oldu. Bir yandan Meta’nın altyapısı ve ölçeklendirilmiş kullanıcı tabanı fediverse için büyük bir kazanım olabilir ve popülaritesini artırabilir. Öte yandan kullanıcılar, internetin en büyük sosyal medya platformunun daha küçük, daha niş topluluklarını gölgede bırakacağından endişe ediyor.

East, “Şüpheciler bunun Meta’nın markasını ‘halk için’ olarak yeniden konumlandırmak için yaptığı bir başka PR oyunu olduğunu söyleyebilir, ancak kişisel olarak, fediverse’in başlangıcı Web3 teknolojilerinin yaratıcıları ve sosyal medyayı nasıl etkileyeceğinin ilk dalgası olduğu için akıllıca olabileceğini düşünüyorum” dedi. Yani, Meta fediverse’de ilk hamleyi yapan kişi olarak bir şeylerin peşinde olabilir.

Ayrıca reklam olasılığı da var. Fediverse mevcut haliyle reklamsız. Meta ise reklam destekli ve en büyük gelir kaynağı reklamlar. Goodby, Silverstein & Partners’dan Pagh Ludvigsen, “Henüz açıklanmamış olsa da, Threads’in yaygınlaştırma planının bir yerinde, bu platformda reklamların nasıl sunulmaya başlanacağına dair düşünceler olduğundan eminim” dedi.

Kaynak: https://digiday.com/?p=519110

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin