NFT’leriniz aslında tamamen değersiz.Yazar: Miles Klee
Çeviren: Berfin Şen

Sektör araştırmacılarının hazırladığı yeni rapor, bir zamanlar çok popüler olan kripto varlıklarının yüzde 95’inin değerinin dibe vurduğunu ortaya koyuyor.

Bir araştırmacı ekip, internette çirkin karikatür maymunları pazarlayan insanları neden artık daha fazla göremediğinizi açıklamak için sayıları hesapladı: Bir zamanlar kripto ve dijital sanatta bir devrim olarak övülen NFT’ler ya da değiştirilemez tokenlar büyük ölçüde değersizler.

“Ölü NFT’ler: Token Pazarının Gelişen Manzarası”, finans ve blok zinciri teknolojisi uzmanlarından oluşan bir topluluk olan dappGambl’ın yeni bir raporudur. Yazarlar 73.257 koleksiyonu analiz ettikten sonra, 69.795’inin Bitcoin’in ardından en popüler ikinci kripto para birimi olan sıfır Ether (ETH) piyasa değerine sahip olduğunu tespit etti. Pratik açıdan bu, NFT’lerin yüzde 95’inin bugün bir kuruş bile getirmeyeceği anlamına geliyor – 2021’de çılgın bir boğa piyasasının ortasında 17 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşan varlıklar için muhteşem bir çöküş. Çalışma, yaklaşık 23 milyon yatırımcının hiçbir pratik kullanımı ya da değeri olmayan bu tokenlara sahip olduğunu tahmin ediyor.

Dahası, arz NFT’lere olan talebi büyük ölçüde geride bırakmıştır. Araştırmaya dahil edilen koleksiyonların sadece yüzde 21’i tam mülkiyete sahip, yani her beş koleksiyondan yaklaşık dördü satılmamış durumda. Alıcıların daha seçici hale gelmesiyle birlikte, rapora göre “net kullanım örnekleri, ilgi çekici anlatımlar veya gerçek sanatsal değerden yoksun projelerin dikkat çekmesi ve satılması giderek zorlaşıyor.”

NFT spekülasyonlarının altın çağında manşetler, kriptoda milyonlarca dolara eşdeğer bir fiyata satılan münferit parçalara odaklanırken, bugün neredeyse hiçbiri bu kadar fahiş fiyatlı değil. Yüzde birinden daha azı 6.000 dolardan daha yüksek fiyatlarla listeleniyor ve en pahalı koleksiyonların büyük kısmı 5 ila 100 dolar arasında fiyatlandırılıyor. “En iyi” koleksiyonların neredeyse beşte birinin taban fiyatı sıfırdır. Rapora göre, daha pahalı NFT’ler arasında bile bu tür fiyatlar “somut, gerçek talebe dayanmadan” belirlenebilir, satıcıların hüsnükuruntularını yansıtır ve potansiyel olarak yatırımcıların bir NFT’nin yetersiz doğal değeri hakkındaki görüşlerini çarpıtır.

dappGambl araştırmacıları, 2021-2022’deki gibi bir patlamayı asla göremeyecek olsak da, varlıkların silinmeden kurtulacak şekilde gelişebileceği sonucuna varıyor. Örneğin, bu varlıklara belirli bir işlev verilebilir, özel etkinlik erişimi için bir geçiş kartı veya video oyunlarında satın alınacak ve takas edilecek sanal bir öğe haline gelebilirler. Ancak bu, NFT’lerin popülerliği arttıkça büyük bir tartışma konusu haline gelen belki de en büyük dezavantajını ele almayacaktır: çevresel etkileri.

Değiştirilemeyen tokenlar, enerji gerektiren bir süreç olan blok zincirinde basılır ve önemli bir karbon ayak izine sahip bilgisayar donanımlarıyla “çıkarılan” kripto para birimleriyle çalışan pazarlarda alınıp satılır. Ancak token basmanın tek başına bir maliyeti vardır. “Ölü NFT’ler” raporu, çalışma tarafından tespit edilen “görünürde sahibi veya pazar payı olmayan” yaklaşık 200.000 NFT koleksiyonunun, 2.048 evin veya 3.531 arabanın yıllık üretimine eşdeğer karbon emisyonuna neden olduğunu gözlemliyor.

Tabii ki meraklılar tokenler revaçtayken bu konuda çok fazla endişelenmiyorlardı. Ve eğer mütevazı bir geri dönüş yaparlarsa, iklim endişeleri muhtemelen yine bir kenara itilecektir. Böyle bir şeyin bir sonraki hype döngüsünün önüne geçmesine izin veremeyiz.

 

Kaynak: https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/nfts-worthless-researchers-find-1234828767/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin