Nike’la koşanlar bilgisayar oyununa dönüşüyor


Yazan: Ece Tuçaltan

Nike Çin, etkileşimli bir mağaza içi deneyimi ile alışveriş yapanları bir bilgisayar oyununa taşıyarak yeni Nike Epic React koşu ayakkabılarını tanıttı. Yastık hissi uyandıran bu yeni ayakkabıların tanıtımını üstlenen Wieden + Kennedy Şangay, mağaza müşterilerinin atletik becerilerini Reactland adlı bir bilgisayar oyununa çevirdi. Şangay, Pekin, Guangzhou ve Chengdu mağazalarındaki Reactland katılımcıları, önce kendilerini taratarak avatarlarını oluşturuyor sonra da Reactland‘de gezinmek için bir konsol kumandası eşliğinde üç dakika boyunca koşu bandında koşuyorlar.

Her bir katılımcının oyundaki ilerleyişi mağazadaki büyük ekranlarda izlenebiliyor ve koşmayanlar da tezahüratlarıyla eğlenceye dahil oluyorlar. Nike kampanyasının bir parçası olarak oyuna katılanlara, sosyal medya hesapları üzerinden paylaşabilecekleri videolar da sunuldu.

 

Süper Mario Bros nostaljikliğini taşıyan bu oyun, tanıdık arka planlar eşliğinde çocuksu anıları canlandırıyor. Oyunun bölümleri; bulutların üzerinde Çin Seddi, spor ayakkabılı bir kurbağanın eşlik ettiği Paris çatıları, Pandalar Ülkesi, Fuji Dağı, Giza Piramitleri, Santorini, Pisa Kulesi ve New York Özgürlük Heykeli’nden oluşuyor. Her bir fon değişiminde ayakkabının yumuşaklığı, rahatlığı, esnekliği ve diğer özelliklerini öne çıkartacak bulutlar, yaylar, yastıklar gibi metaforlar kullanılmış. Global kampanyalarında da bu çocuksu canlı renkleri, bulutları, yayları ve yastıkları görmek mümkün.

Global “Choose Go!” kampanyası

“Gitmeyi Seç!” kampanyasında dünyanın dönmediği günü Nike kurtarıyor. Kampanyanın kahramanları, bu sorunun üstesinden gelmek için Bill Nye’nin “bilimsel” çözümü ile koşmaya başlarlar.

Koşanlar arasında efsane basketbolcu Kobe Bryant, bilim insanı Bill Nye, Stranger Things’den Sadie Sink, komedyen Kevin Hart, olimpik kısa mesafe koşucusu Ge Manqi, olimpik jimnastikçi Simone Biles da bulunuyor.

React mi? Boost mu? HOVR Phantom mu?

Nike’ın bu inovatif koşu ayakkabısının özellikleri Adidas’ın geçtiğimiz aylarda çıkardığı Boost modeline de benzetiliyor. Hatta geçtiğimiz şubat ayında Under Armour da HOVR Phantom koşu ayakkabısıyla bu hafiflik trendine dahil oldu. Adidas da oldukça çeşitli içerikler üretip geniş ölçekli bir kampanya yürütmüş olsa da, Nike React’in taban tasarımcısı Brett Schoolmeester, React’in Boost’tan %30 daha hafif olduğunu öne sürüyor. Kampanya ölçeğinin yanı sıra hangi markanın koşu kavramıyla daha fazla ilişki kurduğunu da incelemek gerekir. Adidas son dönemlerde Originals ve YEEZY gibi serilerle günlük ayakkabılara ağırlık verirken Nike koşu damarını hiç esirgemiyor. Under Armour günlük ayakkabı trendini tamamen baypas edip atletik çizgisinden çıkmadı. Basketbol ayakkabılarıyla bilinen Under Armour, bu iki love brand’in kampanyaları arasında harcandı. Hatta Türkiye pazarında Boost ve React duyurulurken, HOVR Phantom sesini duyuramadı.

Bir kampanyaya kocaman bütçeler ayırıp ünlüleri dahil etmek artık içeriği zenginleştirmek için yeterli olmuyor. Esprili bir bakış, şık bir görüş içeriği pazarlama aracı haline getiriyor. Adidas ve Under Armour, alıcısına daha iyi bir performans vadediyor olabilir ama mesajı iletiş şekli zayıf kalabiliyor. Dünya’nın durması, insanların “like” butonuna basıp durması, hatta kımıldamadan olduğu yerde durmasına tepki gösteren Nike, insanları gerek dışarda gerekse de bir bilgisayar oyununun içinde koşmaya davet ediyor.

Kaynaklar:

creativereview.co.uk

highsnobiety.com

businessinsider.com

news.nike.com

ellecanada.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin