Nintendo Switch’in ön tanıtımı yapıldı


Yazan: Taiga Uranaka ve Makiko Yamazaki

Çeviren: Ali Mert Giray

Nintendo Co. Ltd, yeni oyun konsolunun ön tanıtımını yaptı. Nintendo Switch diye adlandırılan bu yeni model, ismini hem klasik televizyon başı oyun konsolu hem de istenildiğinde elde taşınabilir bir portatif konsolu olabilme özelliğinden alıyor.

Kyoto’lu Nintendo, yayınladığı 3 dakikalık teaser videosu ile tanıttığı modeliyle, 4 senelik aradan sonra yeni bir ürünle pazardaki payını devam ettirmek istiyor. Henüz fiyatına dair bir açıklama yapılmasa da Nintendo Switch’in Mart 2017’de satışa sunulması bekleniyor.

Nintendo, konsol sektöründe sadece oyun odaklı çalışan tek firma olma özelliğini taşımaya devam etse de oyunların akıllı telefon ve tablet gibi cihazlara kaymasıyla bir önceki modeli Wii U ile istediği başarıyı yakalayamamıştı. Eğer Nintendo, Wii U modelindeki başarısızlığını Switch ile devam ettirirse akıllı telefonlara karşı bir mağlubiyet daha almış olacak.

Mizuho Menkul Değerler baş analisti Takeshi Koyama hazırladığı müşteri raporunda, yeni Switch’de oynanma biçimi bakımından diğer konsollardan belirgin bir fark olmadığını belirtti. Ayrıca henüz modelin açıklanmamış fakat merak uyandıran özellikleri olduğunu belirten Koyama, konsolun akıllı telefonlarla senkronize çalışıp çalışamadığının hala belli olmadığını söyledi.

Zelda Efsanesi,  Super Mario, Splatoon gibi oyunlarla milyonları kendine bağlamış olan Nintendo, Switch modeli için de bu oyunların yeni versiyonlarını yapmaya çoktan başladı. Ayrıca Activision, Electronik Arts, Take-Two Interactive gibi dünya devi oyun firmaları da Nintendo Switch için oyun hazırlıklarına başladıklarını duyurdu.

Nintendo 2012’den bu yana sadece 13 milyon Wii U satabilmişti. 2006’da çıkan ilk versiyonu Wii’nin 101 milyonluk satış başarısının yanında tam bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu çöküş, Nintendo’yu akıllı telefon oyun pazarından geri durmaması gerektiğini gösterdi. Böylece Nintendo, son aylardır gündemden düşmeyen Pokemon Go ile ilk mobil oyununu geliştirmiş oldu. Ayrıca ilerleyen günlerde Apple işbirliği ile AppStore’dan indirilebilecek bir Mario oyunu üzerine çalışmalar başlatılması planlanıyor.

Nintendo geçtiğimiz haftayı piyasalarda 35 milyar dolarlık değeri ve  5.7’lik düşüşle kapatmıştı. Fakat yine de Pokemon Go ve Apple için hazırlanan Mario oyunu ile Nintendo %70’lik bir büyüme hesaplıyor.  1985 senesinde çıkan Super Mario, 40 milyonu aşan satış rakamı ile hala gelmiş geçmiş en çok satılan ikinci oyun olma özelliğini taşıyor. Nintendo, çıkarttığı Wii ve Mario temalı diğer oyunlar ile birlikte en çok satan oyunlar sıralamasının ilk 15’ini domine etmiş durumda. Bu oyunların toplamı 480 milyondan fazla satılmış.

Kaynak: http://www.reuters.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin