Niş pazarlarda yapılan 7 hata


Yazan: Larry Alton

Çeviren: Eda Erbirer

Birçok online pazarlama kampanyası daha planlama aşamasındayken ya başarıya ulaşıyor ya da sekteye uğruyor. Eğer siz “yanlış” yöne gitmeyi veya kazançsız olan seçeneği tercih ederseniz planınızı kusursuz bir şekilde uygulamanız bir şeyi değiştirmeyecektir —asla orijinal potansiyelinizi açığa çıkaramayacaksınız.

Online pazarlama stratejileri arasındaki en önemli element sizin niş pazarlama stratejinizdir ve bu strateji zaman içerisinde veya geliştirdiğiniz iş planına göre değişim gösterebilir.Bunu yanlış anladığınız anda bütün stratejiniz çökme tehlikesine girebilir— fakat strateji neden bu kadar önemli ve stratejinizin yanlış olduğunu nasıl söyleyebilirsiniz?

Niş Pazarlar Neden Önemli ?

Neil Patel’e göre, niş pazardaki tercihiniz sizin blog veya web sitenizin karlılığının en belirleyici faktörüdür. Sadece bu sizin hedef kitlenizi değil aynı zamanda sizin ne kadar konu ile alakalı olduğunuzu gösterir.

nis-pazarlama

 

Niş pazarlamada dikkat edilmesi gereken hatalar;

1.Çok geniş bir alanda niş seçmek sıkça yapılan bir yanlıştır

Biyolojide olduğu gibi, pazarlamada da geniş ve dar nişler vardır. Geniş olan nişler daha çok genel konuları ve yüksek potansiyelli hedef kitleleri kapsar fakat aynı zamanda bu durum çok fazla rakip ve çok az uygunluk demektir. Dar nişlerin daha küçük kapsamlı hedef kitleleri vardır fakat düşük rekabet ortamından dolayı dikkat çekmek ve yüksek oranda uygunluk sağlamak daha kolaydır. Genel olarak, mümkün olduğunca spesifik bir niş seçilmelidir — özellikle ileriki zamanlarda genişleteceğinizi hesaba katarsanız.

2. Çok fazla rekabet ortamı var

Dar bir niş alanı seçmiş olsanız bile, yine de çok fazla rekabet ortamı olan bir niş seçmiş olabilirsiniz. Örneğin, amatör aşçılara ucuz malzemelerle yemek yapmayı anlatan bir blog açarak işinize başlayabilirsiniz fakat bu alandaki rekabet oldukça fazladır. Bu alanda yer edinebilmek için orijinal açılar ve fikirler gereklidir.

3. Yeterli ilgi yok

Kimi zaman yeterli ilgi potansiyeli olmayan bir niş alanı seçebilirsiniz. Bu durumda seçmiş olduğunuz konuyu dar bir rekabet alanı içerisinde ölçümlemek zor olacaktır. Eğer konu olarak çıkmazda iseniz ve fikrinizi destekleyecek yeterli ilginin olup olmadığından emin değilseniz, Survey Monkey veya TypeForm gibi anket sitelerini kullanarak olası kitlenizi öğrenebilirsiniz.

4. Genişleme için yer yok

Spesifik bir nişe başlamanın en güzel avantajı bir kere iyi bir itibar oluşturduğunuz zaman hedef kitlenize uzaktan bakma şansı vermesidir. Esas itibariyle, nişinizi geleneksel rekabet ortamına göre güçlendirip yavaş yavaş genişletebilirsiniz. Fakat bunu yaparken, öncelikle genişleme alanı olan bir niş seçmelisiniz. Kendinizi sınıflandırmanız sizi tek küçük bir hedef kitleye bağlı kalmaktan kurtaracaktır.

5. Gelişme için geniş olanak yok

Uzun bir zaman boyunca derinlemesine yazabileceğiniz bir niş seçmelisiniz. Eğer seçtiğiniz niş çok dar bir alan veya belirsiz bir alan ise, muhtemelen bir iki aya kalmadan içerik oluşturacak konunuz kalmayacaktır. Her niş için geleceğin nasıl olacağını tahmin etmek zordur ama mümkün olduğunca uzun dönemli potansiyeli olan bir şey seçmeyi denemek faydalı olacaktır.

6. Uzmanlığınız yok

Unutmayın, içeriğinizin güvenilir olması gerekmektedir. Dolayısıyla eğer hala hedef kitleniz hakkında bir uzmanlığınız yoksa sorunlarla karşılaşacaksınız demektir. Yeni konular hakkında her zaman bir şeyler öğrenme girişiminde bulunabilirsiniz fakat fikrinizi destekleyecek tecrübeye sahip değilseniz okuyucular size güvenmekte zorluk çekebilir.

7. Yeterli veri yok

Son olarak, hakkında çok sey anlayabileceğiniz bir alanda niş seçmelisiniz. Buradaki anahtar pazar araştırmasıdır— potansiyel hedef kitlenizin bu konuya ne kadar ilgili olduğunu biliyor musunuz? Bunu öğrenmek için nüfus idaresini veya bilgi almak için halka açık olan yerlerin kaynaklarını veya var olan rakiplerinizin içgörülerini kullanabilirsiniz. Eğer evhamlarınızı destekleyecek yeterli bilginiz yoksa devam etmeye değmeyebilir.

 

Eğer bu işaretlerden herhangi bir tanesini fark ederseniz bu fikrinizi çöpe atıp her şey baştan başlayın demek değildir. Bunun yerine hedef nişiniz üzerinde tekrardan çalışabiliyor musunuz onu inceleyin.Bazen ufak düzenlemeler— odak noktanızı daraltmak veya konu hakkında uzmanlığınızı oluşturmak gibi fikrin başarısı ve başarısızlığı arasındaki dengenin farkını ortaya koyabilir.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com/2016/10/niche-mistakes.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin