Yılbaşı stratejisinden ilham alabileceğiniz 3 marka


Yazan: Cemre Erol

Sokakların ışıl ışıl süslendiği, her ortamda bir yılbaşı ağacına rastladığımız, girdiğimiz her mağazada devasa kırmızı indirim afişlerinin olduğu, yılın en soğuk ama atmosferin en sıcak olduğu döneme geldik; bizim için yılbaşı, Amerikalılar için “Holiday season”. Daha çok ABD ve Kanada’ya özgü bu deyim, şükran günü sonrasında noel, yılbaşı, hanuka başramı gibi birbiri ardına gelen özel günlerin oluşturduğu bir tatil ve alışveriş dönemini anlatmak için kullanılıyor. Birbiri ardına gelen bu özel günler, ABD ve Kanada’da alışverişin de en yüksek zaman dilimi. Firmalar ve magazalar bu nedenle tatil dönemi için özel stratejiler ve kampanyalar geliştiriyor. İster Noel’i kutlayın, ister yeni yılın gelişini sonuç olarak herkeste bir hediye alma geleneği var. Hal böyle olunca pazarlamaya birazcık da olsa ilgisi olan biriyseniz, siz de satın alan gözüyle değil de satan gözüyle bakıyorsunuz demektir. Peki Noel dönemi için yaptıklarıyla bize ilham verebilecek markalara göz atmaya ne dersiniz?

 Starbucks – Kırmızı Bardak

1997’den beri Noel döneminde bardaklarını kırmızı yapmak Starbucks’ın geleneği. Yılın geri kalan zamanlarında sadece logosunun bulunduğu bej rengi bardakları kırmızıya dönüştürerek müşterilerine yılın o zamanının geldiğini hatırlatıyor. Sadece kırmızı rengi kullanmıyor aynı zamanda her sene farklı dizaynlar, süslemeler yaparak müşterilerini heyecanlandırıyor. Bu heyecan o kadar benimsenmiş ki 2015 yılında Noel’i anlatan bir sembol bulunmayarak sadece kırmızı bardak sunması müşterilerini çok büyük bir hayal kırıklığına uğratmış ve bununla ilgili yoğun eleştiriler almış.

H&M – Yılbaşı temalı ürünler

H&M bilindiği üzere her tarza, yaşa, bütçeye ve bedene uygun ürünler sağlayan bir marka. Bu da demek oluyor ki hedef kitlesi oldukça geniş. Bu yüzden de H&M dönemin özel günlerini (Bayram, Yılbaşı vs.) veya etkinliklerini (Coachella Festivali, Justin Bieber’ın turnesi için özel üretilen giysiler gibi) asla kaçırmıyor , tam tersi bundan fırsat sağlıyor. Böyle özel günler ve aylarda sadece temalı ürünler üretmekle kalmıyor, ciddi indirimlere de gidiyor. Yani Noel ruhunu canlı tutmak için kırmızı %50,%60 indirim afişleriyle mağazalarını süslüyor da diyebiliriz.

Victoria’s Secret Fashion Show

Ne diyebiliriz ki? Kimisi yılbaşını dışarıda kutlamak isterken, kimisi de evde Victoria’s Secret’ın geleneksel defilesini izleyerek geçirmeyi tercih edebiliyor. Victoria’s Secret, moda şovunu ve büyüleyici mankenlerini o kadar ön plana çıkardı ki artık ürünlerinden önce aklımıza onlar geliyor. Böyle söylediğime bakmayın bu etkileyici organizasyon her kadını Noel’de Victoria’s Secret iç çamaşırı giymek istemeye itiyor.

Kaynakça:

https://www.impactbnd.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin