Nvidia hisseleri, satış tahminlerindeki sıçramalar ve yapay zeka patlamasıyla yaklaşık olarak %30 yükseldi
Çeviren: Atalay Altay

 

Nvidia, 24 Mayıs Çarşamba günü ikinci çeyrek gelirinin Wall Street tahminlerinin %50’sinin üzerinde olduğunu ve yapay zeka çiplerine yönelik artan talebi karşılamak için arzı artırdıklarını duyurdu.

Nvidia en değerli beş şirket arasında

Nvidia hisseleri  %28’e kadar yükselerek şimdiye kadarki en yüksek seviyesi olan 391,50 dolardan işlem gördü. Bu da şirketin piyasa değerini yaklaşık 200 milyar dolar artırarak 950 milyar doların üzerine çıkardı.

Nvidia böylelikle dünyanın en değerli çip üreticisi ve Wall Street’in en değerli beşinci şirketi olma liderliğini devam ettirdi. Ayrıca yapay zeka teknolojisinin gelişimi ve popülerliği, Nvidia’yı ABD’deki en değerli beşinci şirket haline getirdi.

Nvidia, yapay zeka çiplerine olan talebi karşılamakta zorlanırken, bir yapay zeka şirketi kurmayı planladığı iddia edilen Tesla CEO’su Elon Musk’ın bu hafta yaptığı bir görüşmede grafik işleme birimlerinin (GPU’lar) elde edilmesinin uyuşturucudan çok daha zor olduğunu ifade etti.

Nvidia Çiplerine olan talep artıyor

Ancak Nvidia CEO’su Jensen Huang Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin veri merkezi çipleri için artan talebi karşılamak amacıyla arzlarını büyük ölçüde artırdığını belirtti. Analistler, Nvidia’nın tedarik zinciri kapasitesinin bir kısmını değeri düşen PC oyun pazarından veri merkezi yapay zeka çiplerine yönlendirdiğine inanıyor. Nvidia’nın PC oyun çipleri 1.500 dolara kadar satılırken, yapay zeka çipleri yaklaşık 20.000 dolardan satıyor.

Nvidia, mecvut çeyrekte %2’lik bir oynama payıyla 11 milyar dolarlık bir gelir bekliyor. Refinitiv tarafından yapılan ankette ise analistler 7,15 milyar dolarlık bir gelir tahmin ediyorlar. Edward Jones analisti Logan Purk, üretken yapay zekanın artan popülaritesinden dolayı Nvidia’nın çiplerine olan talebin yılın geri kalanında devam edeceğini öngörüyor.
Tam bir yıl tahmini sağlamayan Nvidia’nın Finans Direktörü Colette Kress şirketin yılın ikinci yarısı için önemli derecede yüksek arz sağlayacağını söyledi.

30 Nisan’da sona eren çeyrek için düzeltilmiş gelir 7,19 milyar dolar olarak kaydedildi. Refinitiv’in anket yaptığı analistlerin beklentisi ise 6,52 milyar dolar gelirdi. FactSet’in segment verilerine göre, şirketin veri merkezi çip satışları, 3,89 milyar dolarlık analist tahminlerini geçerek 4,28 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda FactSet verilerine göre oyun çipi geliri, Wall Street’in 1,97 milyar dolarlık tahminini aşıp 2,24 milyar dolara ulaştı. Net gelir ise bir yıl önceki 1,62 milyar dolar veya hisse başına 64 sentten, 2,04 milyar dolara veya hisse başına 82 sente yükseldi. Nvidia ilk çeyrekte hisse başına 1.09 dolar kazanarak tahmin edilen 92 senti aştı.

 

Kaynak:https://www.reuters.com/technology/nvidia-forecasts-second-quarter-revenue-above-estimates-2023-05-24/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin