O hurda uçağa bir de şimdi dönüp bakın


Yazan: Sinan Emin Erdem

Ofisinizde bir yolcu uçağının hurdaya çıkarılan koltuklarını kullanmayı ister miydiniz? Tasarımcılar artık hurdaya çıkan uçak parçalarını mobilya yapmak için kullanıyor. Mobilya olarak eski koltukların yanı sıra hurdaya çıkan çeşitli parçalar da farklı şekillerde değerlendiriliyor.

Amerikalı tasarımcı Donavon Fell kurduğu tasarım atölyesi Motoart’ta, uçak parçalarını ev ve ofisler için modern mobilyalar haline dönüştürüyor. 2. Dünya Savaşından kalan bir savaş uçağı ya da dünyanın en büyük yolcu uçaklarından Boeing 747’nin parçaları Donavon Fell’in Motoart’ının tasarımlarıyla yeni bir boyut kazanıyor. Motoart 6 kişilik tasarım ekibiyle kanat, pervane, motor ve koltuklardan yatak, lamba, bar, çalışma masası, kahve masası, sandalye, çekmece, kitaplık gibi mobilyalar tasarlayıp üretiyor. Firma yaptığı mobilyaları 100 dolardan 60 bin dolara kadar fiyatlarla satıyor. 100 dolarlık en ucuz parça masa saati olurken 60 bin dolarlık parça ise uçak kanadından yapılmış bir toplantı masası olabiliyor. Dave Hall iki haftada bir yayınlanan ünlü iş dünyası dergisi Forbes’a verdiği röportajda olayları sırasıyla anlattı.

 

YouTube player

 

Dave Hall: ‘’20 yıl önce ortağım Donavon Fell ile birlikte Disneyland, Universal Studios için tabela
yapıyorduk bir gün alüminyum işi ile uğraşan biri yanımıza geldi ve çok eski bir pervaneyi eritip alüminyuma dönüştüreceğini söyledi Fell bu işe karşı çıkarak ; ‘Hayır bunu eritemezsin bu bizim tarihimizin bir simgesi’ diye karşı çıktı. Sonrasında pervaneyi satın alıp parlatıp, cilalayıp satmaya karar verdi. İlk sattığımız pervaneler 8 ila 10 bin dolar arasındaydı ve bu sayede şirketimiz kurulmuş oldu ve yavaş yavaş büyümeyi hedefledik.’’

Hall 2001’de Discovery Channel ile bir dizi anlaşması imzaladı. Bu sayede yaptığı işi, yani sanatını ekran karşısındaki izleyicilere göstermiş oldu. Televizyon dizisinden sonra taleplerin artması ile Donavon Fell ve Dave Hall başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyada birçok ülkede hurda uçak çöplüklerine gidip kullanabilecekleri parçaları toplamaya karar verdiler. Bu sayede kullanılmayan uçakları geri dönüştürmüş oldular, hem de ortaya çıkardıklarını yeni bir sanat eseri olarak satıp bundan yüklü miktarda kazanç elde ediyorlar. Ayrıca yaratıcılıkta sınır tanımadıklarını her işlerinde ortaya koymayı başarıyorlar. Şirketin geçen seneki yıllık satış kârı 1.5 milyon dolar olarak açıklandı.

Siz de iş yerinizde uçak koltukları kullanmak, evinizde tamamen uçak parçalarından yapılan bir yatakta uyumak istemez miydiniz?

 

YouTube player

 

Kaynak: http://boingboing.net

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin