Öğrenci çalışmalarında intihal kontrolü için en iyi altı araç


Yazan: Ahsan Arshad

Çeviren: Naz Şencan

Eğer eğitim işiyle ilgiliyseniz ve öğrenci çalışmalarında internetteki en iyi intihal kontrolü araçlarını arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Öğrenci çalışmalarını intihal açısından kontrol etmede yardımcı ve güvenilir olan; en iyi intihal tarayıcı araçlarını sizin için inceledik. Bu araçlar hem bizzat öğrenciler hem de  öğretmenler tarafından kullanılabilir. Eğer intihal belirleme araçlarının kullanımının zor olduğunu düşünüyorsanız hiç endişelenmeyin; aşağıdaki araçlar sadece güvenilir değil, aynı zamanda kullanıcı dostu…

İntihal Programı: SearchEngineReports

SearchEngineReports’un intihal programı öğrenciler ve öğretmenler için en iyi online araç olarak görülüyor. Bir çok ilgi çekici özelliğe sahip, ücretsiz intihal programının en iyi özelliği kolay kullanımı ve kullanıcı dostu olması. Bu programı kullanabilmek için herhangi bir beceriye ihtiyacınız yok. Metin ya da dosya yükleme yöntemini kullanarak ödevinizi veya kağıdınızı giriyorsunuz. Makalenizi araca yükledikten sonra, “intihal kontrol” düğmesine tıklayın ve araç sizin içeriğinizi her türlü kopya ve benzerlik açısından milyarlarca sayfayla karşılaştırsın. Bu araç Türkçe dahil pek çok dilde başarıyla çalışıyor. Metnin neresinde ne kadar intihal olduğunu ve bunların hangi kaynaktan geldiğini ortaya çıkan raporda hemen görebiliyorsunuz. Ayrıca ayrıca bazı url’leri tarama dışında tutmanız da mümkün.

İntihal Denetleyici: Grammarly

Öğrenciler için yardımcı olabilicek bir diğer önemli hizmet de Grammarly. Grammarly sıklıkla; çalışmanızı yalnızca dilbilgisi ve noktalama hataları açısından kontrol eden bir araç olarak görülse de bu doğru değil. Grammarly ücretsiz versiyonu ile çalışmanızı; etkileşim, verim ve açıklık açısından kontrol eder. Ancak premium versiyona geçerseniz, aynı zamanda çalışmanızı intihal için de denetleyebilirsiniz. Grammarly ile intihal denetlemek gerçekten çok kolay ve basit, intihal etiketini açmanız yeterli ve çalışmanız, baştan aşağıya eksiksiz bir doğrulukla taranır! Bu aracın yalnızca İngiliz, Amerikan, Kanada ve Avustralya İngilizcesi dilinde hizmet verdiğini de hatırlatalım.

Duplichecker

Duplichecker 10 yılın en iyi araçları arasında yer alıyor, ve bunun tek sebebi artık kalıplaşmış özellikleri. Duplichecker; tek bir günde elli dosya ya da elli bin kelime üzeri tarama yapmanıza imkan sağlayan ücretsiz bir intihal tarama/denetleme aracı. Aracın güvenilir olmasının sebebi, çalışmanızı her türlü kopyaya karşı yapay zekâ kullanarak taraması. Duplichecker çalışmalarınızın sadece intihal kontrolü için değil, aynı zamanda her türlü gramer hatasını taramak için de kulanabilirsiniz. Doğru sonuçları ve detaylı raporları sebebiyle bu araç oldukça ünlü. Tek seferde yalnızca bin kelime girebilirsiniz, bu sebeple daha büyük bir ödeviniz varsa kontrolü için bölmeniz gerekir. Hemen belirtelim; bu sitenin hizmet verdiği sekiz dil içinde Türkçe bulunmuyor.

Small SEO Tools

SmallSEOTools’un intihal denetleyicisi de okullar için iyi bir alternatf. Bu araç çok yönlü ve akıllı telefonlar da dahil her türlü cihazla uyumlu. Aslında web siteniz için pek çok geliştirme aracı da sunuyor. Bu serviste içerik taramanın sınırı yok. Tarama yapmak için, programı cihazınızda açmanız ve metini giriş kutusuna girmeye devam etmeniz gerek. Bu intihal tarayıcısı; içerikleri karşılaştıran, on milyardan fazla web sitesi ile entegre çalışıyor. Bu araç aynı zamanda, çalışmanızın kopyalanmasını azaltabileceğiniz yeniden ifade etme özelliklerini de sunuyor. Bu araçla Türkçe içerik taraması mümkün olsa da yüksek verimle çalıştığı sylenemez.

PlagiarismDetector.Net

Bu premium bir intihal kontrol hizmetidir, ancak bu ücretli olduğu anlamına gelmez. Bu aynı zamanda, pro sürümünü kullanmanız gerekiyorsa geçerli bir hesapla kayıt yapılmasını gerektiren ücretsiz bir intihal kontrol aracıdır. Bu aracı herhangi bir kayıt olmadan da kullanabilirsiniz, ancak temel sürümde bazı sınırlamalar var. Eğer tek bir ödev ya da kağıdı kontrol etmeniz gerekiyorsa, temel versiyon sizin için en iyisi; ancak bir sürü dosyanız varsa, o zaman aracın formalitelerini yerine getirmeniz gerekiyor. Bu araç bulut tabanlı olduğundan herhangi bir cihazda çalıştırabilirsiniz. Türkçe hizmet vermemesine rağmen Türkçe metinleri taramak da mümkün.

Plagiarismchecker.co

The plagiarismchecker.co içeriği intihal için tarayabilen başka bir web sitesi. Bu nispeten yeni bir platform, ancak kaliteli hizmeti sebebiyle öğrenciler için en iyisi olarak kabul edilebilir. Bu intihal denetleme programı da ücretsiz. Bu araç ile içeriğinizi metin formatında ya da tüm dosyaları tarayarak kontrol edebilirsiniz. Bu online tarayıcıyı da kullanmak oldukça basit ve anlaması kolay. Bu aracın reklamsız arayüzü onu daha da kolay ve kullanıcı dostu hale getiriyor.

Tüm bu intihal denetleme araçları, öğrencilerin çalışmalarını kontrol etmek için en iyisidir. Bu servislerin yardımıyla içeriği kolayca puanlayabilirsiniz!

Yazar hakkında:
Ahsan Arshad bir teknoloji şirketi olan Ranking Tricks’in kurucusu ve CEO’sudur. İnsanları hakkında tutkulu ve onların karanlıkta kendi gerçek benliklerine giden yolu bulurlarken, gelişmeleri için bir ilham kaynağı olmak istiyor. Beş yılı aşkın süredir içerik pazarlamacılığı yapıyor ve web sitesi stratejisi üzerine birçok başka yayında yazıyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin